המעקב הרפואי הדרוש בהתאם לשלבי ההתפתחות של התינוק ולגילו – גם אצל תאומים

מרגע היוולדו עובר כל תינוק סדרה של בדיקות. הבדיקה הראשונה, מתקיימת בחדר הלידה וקובעת את ציון האפגר, הניתן במטרה להעריך קלינית את מצב התינוק מבחינת מצב הדופק, הנשימה, טונוס (מתח) שרירים, צבע עור ותגובה לגירוי. הציון ניתן דקה מרגע הלידה, ושוב לאחר 5 דק’ נוספות. במידה ומעוררת בעיה, יחושב הציון שוב, לאחר 10 דקות נוספות.  

להלן רשימת הבדיקות שאמור לעבור התינוק, הפעוט והילד בכל גיל. כאשר מדובר בגידול תאומים או שלישייה, חשוב מאוד לקיים מעקב פרטני לכל ילד ולהתייחס לקצב התפתחותו בנפרד.

המידע שלפניכם כולל רשימת מעקב כללית. בנוסף, חשוב להיות גם במעקב רפואי, ולעבור בדיקות פרטניות אצל אחות טיפת חלב ורופא הילדים. מומלץ לגשת לבדיקות עם בן הזוג או קרוב משפחה, במטרה לאפשר לכל אחד מהתינוקות את מלוא תשומת הלב עם אחד ההורים, ולמלא את הצרכים של התינוקות הנוספים במידת הצורך.

בדיקות המתקיימת בסמוך ללידה 

בנוסף לבדיקות המתקיימות בחדר הלידה, עובר התינוק סדרה של בדיקות כשמגיע לחדר התינוקות הכוללות גם: שקילה, השכבה במיטת חימום, בדיקות דם , 2 זריקות- ויטמין K וחיסון הפטיטיס B, בדיקת אחות ובדיקת רופא, טיפול בעיניים למניעת זיהום, רחצה, החתלה, בדיקת רפלקס לאור אדום (בדיקה שתפקידה לוודא שאין שום פטלוגיה מאחורי האישונים), בדיקת שמיעה – במהלכה נבדקת אוזנו של התינוק על ידי מיקרופון זעיר ורישום תגובות ההד לצלילים.
חשוב תמיד לוודא שהבדיקות תקינות ולקיים בדיקות המשך במידת הצורך.

ביקור ראשון ב”טיפת חלב”

יומיים עד שבועיים לאחר הלידה מתקיים המפגש הראשון עם אחות טיפת חלב, במטרה לשקול את התינוק, למדוד היקף ראש, לבדוק את איזור הטבור, לקיים הדרכת הורים בנוגע לטיפול בתינוק, להסביר על חיסונים ונהלי ודרכי מעקב, ולהציג שאלות שעלו במהלך הדרך. בטווח הגילאים שישה שבועות ל3 חודשים, יש לבצע בדיקת אולטרא סאונד של פרקי ירכיים במטרה לאתר חוסר יציבות של המפרק.

בדיקת רופא ילדים

בגיל חודש, יתקיים המפגש השני עם אחות טיפת חלב , אלה אם כן התעוררה בעיה קודם לכן, או שיש צורך להמשיך ולעקוב אחר משקל ילדכם- דבר אופייני אצל תאומים ושלישיות. בטיפת חלב מתקיימת בדיקה נוספת של משקל בנוסף להדרכה על המשך הטיפול בתינוקות, בדיקת היקף ראשו של כל תינוק, תוך התיחסות לכל תינוק בנפרד.  היקף הראש הינו פרמטר, העלול להצביע על בעיות כרומוזומליות, על זיהומים שהתקיימו במהלך ההיריון ועל מחלות נירולוגיות שונות.
חיסון הניתן בגיל חודש הנו חיסון נגד דלקת כבד נגיפית B Hepatitis-  B.

במהלך החודש הראשון, מתקיימת לראשונה בדיקה ע”י רופא ילדים, במהלכה מסכם הרופא את מהלך ההיריון והלידה, ומקיים בדיקה מקיפה של כל אחד מהתינוקות.

גיל חודשיים

מתקיים ביקור נוסף אצל אחות טיפת חלב, במהלכו מתקיים מעקב גדילה והתפתחות, בהתאם לגיל התינוקות הכולל: איתור חיוך חברתי, מעקב עיניים לאחר חפץ, האם ישנן תגובות לרעשים ובדיקה כיצד מרים התינוק את ראשו, חיסונים והדרכת ההורים להמשך טיפול וכן שאלון לזיהוי דכאון לאחר הלידה.
חיסונים הניתנים בגיל חודשיים:
מחומשת DTaP-Hib-IPV: חיסון נגד חמש מחלות: 1) דיפתריה 2) טטנוס 3) שעלת 4) המופיליס אינפלואנזה   5)שיתוק ילדים (פוליו)
חיסון נוסף נגד חיידקים פנוימוקוקים PCV החיסון קרוי בשם פרבנר
חיסון נגד נגיף הרוטה  ROTA

מעקב גדילה והתפתחות בטיפת חלב ממשיך גם בגיל ארבעה חודשים וכולל בנוסף לחיסונים, בדיקת גובה, משקל והיקף הראש גם מעקב גדילה והתפתחות. הפרמטרים הנבדקים הנם:  תחילתה של שפה (מילמולים), הושטה של יד לעבר חפץ, הרמת ראש והפנייתו לעבר צלילים. במסגרת זו מתקיימת הדרכת ההורים ממוקדת וספציפית לכל תינוק, והצגת שאלות על ידי ההורים במידה ויש.

גיל חצי שנה

בשלב הזה נבדקים התינוקות ע”י אחות טיפת חלב כחלק מהמשך החיסונים ומעקב אחר התפתחות וגדילה (גובה,משקל והיקף ראש) וכן, התהפכות מהבטן לגב והפוך, הרמת הראש, תגובה לרעש ומשחק עם חפצים והעברתם מיד ליד.
במסגרת זו ניתן ומומלץ להתייעץ, להציג שאלות ולקבל את כל המידע הרלוונטי. יש לזכור כי ישנם תינוקות שרמת ההתפתחות שלהם תהיה בגדר הנורמה, ואחרים  יתקדמו בקצב שונה בתחום מסוים. חשוב לא לעשות השוואה בין הילדים וכי במידה ויש צורך לקדם אחד מהתינוקות, אחות או רופא טפת חלב ישמחו לעזור לכם בהכוונה למי לפנות ומתי.
חיסונים הניתנים בגיל חצי שנה
מנה נוספת של מחומשת: 1) דיפתריה 2) טטנוס 3)שעלת 4) המופיליס אינפלואנזה  5) שיתוק ילדים (פוליו)
חיסון חי-מוחלש בטיפות נגד שיתוק ילדים (פוליו) – מנה ראשונה
חיסון נגד נגיף הרוטה ROTA
חיסון נגד דלקת כבד נגיפית B

גיל תשעה חודשים

בשלב הנ”ל מתקיימים שני מעקבים: הראשון יערך אצל אחות טיפת חלב: בדיקת משקל, גובה והיקף ראש בטיפת חלב ומעקב אצל רופא הילדים. בנוסף,  יקיים רופא הילדים בדיקה על פי אותם הקריטריונים שביצע בגיל חודשיים וגם, בדיקת מצבם הפיזי של התינוקות ואת קצב התפתחותם: מוטוריקה עדינה, מוטוריקה גסה, התהפכות, ישיבה, זחילה ואופן ההתקשרות של התינוק עם סביבתו. בין גיל 9 חודשים לשנה וחצי מבצעים גם ספירת דם כללית במטרה לבדוק מצב של אנמיה.

מזל טוב – הגענו לגיל שנה!

במסגרת הביקור בטיפת חלב, יתקיימו גם בדיקות מעקב גדילה והתפתחות הכוללות: מדידת משקל, גובה והיקף ראש וגם התייחסות לסגירת המרפס הקדמי. בשלב זה נערכת הבדיקה בכל הפרמטרים שנבדקו במהלך השנה: מוטוריקה גסה, עדינה, התפתחות שפתית וחברתית.
בגיל שנה יקבלו התינוקות חיסונים נוספים
חיסון נגד חצבת-חזרת-אדמת + אבעבועות רוח (MMRV)
מנה נוספת של מחומשת: 1) חיסון נגד דיפתריה 2) טטנוס 3) שעלת 4) המופיליס אינפלואנזה 5) שיתוק ילדים (פוליו)
חיסון נוסף נגד חיידקים פנוימוקוקים PCV

גיל שנה וחצי – עד שנתיים

הבדיקות שיבוצעו בגילאים הללו, יערכו על פי הפרמטרים שנבדקו בגיל שנה, בהתאם לגילם וקצב התפתחותם של הפעוטות. במסגרת מעקב התפתחות וגדילה בטיפת חלב, תבדוק האחות יכולת ההתקשרות שלו עם סביבתו, הצורה בה הוא הולך, בניית מגדלים ויכולת משחק עם חפצים שונים, אכילה באופן עצמאי ואופן ההקשבה וביצוע הוראות.
חיסון נגד דלקת כבד נגיפית Hepatitis A- A ינתן בשני שלבים:
מנה ראשונה – בגיל שנה וחצי
מנה שנייה – בגיל שנתיים
בגיל שנה וחצי, תנתן מנה שנייה של חיסון חי-מוחלש בטיפות נגד שיתוק ילדים (פוליו)

גיל שלוש

מומלץ לקיים בדיקת ראייה אצל אחות טיפת חלב ובמידת הצורך,  לגשת גם לרופא עיניים הבודק אפשרות של פזילה, עין עצלה וכד’.
לקראת הכניסה לכיתה א’ (בדרך כלל בגיל 6) מומלץ לקיים בדיקת ראייה נוספת, לפני מועד תחילת הלימודים. בנוסף, מומלץ לקיים בדיקה כללית אצל רופא הילדים שיבצע הערכת התפתחות וגדילה הכוללת :בדיקת משקל הילד וגובהו, בדיקת עיניים, בדיקת שמיעה, דיבור, מערכת מחזור הדם, והערכת יכולת למידה והתנהגות לקראת הכניסה לבית הספר.

רונית קינן – “טיפה פרטית” שירותי טיפת חלב פרטיים בביתך
TipaPratit.co.il

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום