צילום מבעד לעדשת הטלפון של תאומים או כל הילדים

התפתחות הטכנולוגיה וזמינות של הטלפון הנייד הנמצא ברשות רובנו, מאפשרים לכל אחד מאיתנו להנציח בכל רגע ביום זיכרונות מתוקים שנרצה לשמור. פעמים רבות, הפלאפון הנייד והטאבלט הינם תחליף נגיש ונוח למצלמה המקצועית הגדולה וכבדת המשקל.

האם אכן מדובר בתחליף ראוי, ואיך בכל זאת ניתן לייצר תמונה איכותית של התאומים או הילדים באמצעות מצלמת הטלפון הנייד?

להלן מגוון טיפים ועצות , במטרה להוציא את המקסימום מהמצלמה הזעירה והנגישה הנמצאת איתנו 24-7

• ראשית, וודאו שעדשת המצלמה נקייה לחלוטין מלכלוך, ושמגן המסך לא מסתיר אותה בשום צורה
• בשלב הבא, מקמו את האייקון של המצלמה במקום בולט על מסך הבית, כדי שתוכלו להתחיל לצלם במהירות במידה ותתקלו במשהו מפתיע ושווה. באייפון ניתן לפתוח את המצלמה ישירות ממסך הנעילה, ע”י העברת האצבע מתחתית המסך כלפי מעלה ייפתחו קיצורי דרך שימושיים וביניהם המצלמה.
באנדרואיד האייקון של המצלמה כבר מחכה לכם מימין במסך הנעילה.
• היכנסו להגדרות המצלמה והגדירו את רזולוציית הצילום על המקסימום (מספר גדול ככל שניתן של מגה פיקסל)
• שימו לב שלא הגדרתם אפקט קבוע שחל על כל התמונות מראש, ללא בחירה. תמיד יהיה ניתן להוסיף אותו יותר מאוחר בשלב עריכת התמונה, אבל מעצבן מאוד לגלות שכל התמונות קיבלו אותו מראש, ללא סלקציה.
לדוגמא: אפקט של גווני אינסטגרם יהיה נחמד בתמונה או שתיים ספציפיות, אבל אם בכל התמונות מהטיול אתם תיראו כאילו קיבלתם צהבת, זה יכול קצת לתסכל, ובצדק…
•שלטו בעצמכם בבהירות התמונה.
אייפון: לאחר שנגעתם במסך ובחרתם נקודת פוקוס, יופיע מימין לריבוע הפוקוס ציר תאורה שבמרכזו אייקון של שמש. העבירו את האצבע כלפי מעלה על המסך להוספת תאורה ובהירות, וכלפי מטה לביצוע הפעולה ההפוכה.
אנדרואיד: היכנסו להגדרות, בחרו ב”בהירות” ותקבלו את אותו ציר התאורה. שימו לב לדאוג להחזיר אותו ל-0 לאחר השימוש בשל העובדה שפונקציה זו מתוכנתת בהתאם להגדרה האחרונה שנקבעה.
•המעיטו בשימוש בזום – במצלמה הביתית/מקצועית הזום האופטי, שהנו חלק בלתי נפרד מהמצלמה, מאפשר לעדשה להתמקד קרוב יותר לאובייקט ללא פגיעה באיכות התמונה. במצלמת הטלפון הנייד או הטאבלט, מצוי זום דיגיטלי ופיקטיבי, שבו המצלמה לוקחת חלק קטן מהתמונה ומגדילה אותו על פני השטח של התמונה כולה, ובמילים אחרות “מורחת” אותו בטכניקה דיגיטלית מתקדמת, מה שגורם לתמונה באיכות נמוכה ביותר. במקרה הנ”ל, חשוב להתקרב פיזית ככל שניתן לאובייקט המצולם וכך להתגבר על המכשול.
הימנעו משימוש בפלאש היוצר תמונה עם תאורה לא אחידה, מצב שנוצר כאשר קיימת תאורה על האובייקט בלבד בזמן שהרקע נשאר חשוך ומאבד מהצבעים היפים שלו. בנוסף, האובייקט מואר באור מלאכותי וקר, דבר המשפיע לרעה על האווירה הקסומה והצבעונית של התמונה. היעזרו באור הסביבתי ככל האפשר וצלמו במקומות מוארים.
•במידה וישנו הכרח להשתמש בפונקציה של פלאש להלן טיפ שיאפשר לכם תמונה איכותית: צלמו עם הנייד שלכם ללא פלאש ובקשו מחבר לעמוד לידכם ולהאיר את האובייקט באמצעות פונקצית הפנס שבפלאפון שלו. הנחו אותו להאיר את האובייקט מהצד ולא בצמוד אליכם, וגם, מלמעלה כלפי מטה ולא ישר ב-90 מעלות. האפקט שיתקבל דומה מאוד לצילום עם פלאש מקצועי ומאפשר תאורה מחמיאה מאוד.
•הימנעו מצילום מול השמש/חלון/מקור אור חזק. צלמו עם הגב למקור האור והיעזרו בו כדי להאיר את הסיטואציה/אובייקט. צילום מול השמש מתאים במקרה ואתם רוצים לקבל תמונה אומנותית עם האפקט של קרני השמש, הכולל הילה (“haze”) ונקודות הצבעוניות ((“flare” שהיא יוצרת, ופחות פרטים רבים וברורים בתמונה.

הכל עניין של פוקוס, גם שמדובר בתאומים או שלישייה?

הקפידו שהפוקוס יהיה במקום הנכון. כדי לקבל פוקוס במקום מסוים, לחצו עליו על גבי המסך ואל תסמכו על הבחירה האוטומטית. מומלץ לפקס (=לעשות פוקוס) על פני המצולם, ובפרט על העיניים. אם אתם מצלמים חפצים, מומלץ לפקס על החפץ שהכי קרוב אליכם. באייפון ניתן גם לנעול את הפוקוס במקום הרצוי לנו, ואז לתכנן את התמונה בנחת כשהאובייקט שבחרנו יישאר בפוקוס גם אם נזיז את המצלמה ימינה ושמאלה (אבל לא קדימה ואחורה). לחצו לחיצה ממושכת, עד שריבוע הפוקוס “יפעם” ויהבהב ויופיעו המילים “נעילת חשיפה/התמקדות אוטומטית”. מאותו רגע הפוקוס וגם החשיפה שבחרתם נשמרים, ניתן להזיז את המצלמה ימינה ושמאלה ולתכנן את הקומפוזיציה של התמונה מחדש בלי לחשוש שהפוקוס יתבצע מחדש על מקום אחר בתמונה.
משתמשי האנדרואיד יצטרכו להוריד אפליקציה ייעודית לשם נעילת פוקוס, לדוג: אפליקציית FV-5, שגם תאפשר לשלוט בכל הפרמטרים שבהם ניתן לשלוט במצלמה מקצועית ידנית!

 

כיצד עלינו לכוון את הפוקוס במהלך צילום של תאומים או שלישיה? במקרה כזה מומלץ לנסות למקם את הילדים באותו מישור ולא למקם אותם האחד מקדימה והאחר מאחור. כך כולם יהיו בפוקוס מושלם! אם ואתם בכל זאת זקוקים לעזרה בנושא, השתמשו בפונקציה של זיהוי פנים שתאתר באופן אוטומטי את פני הילדים ותתפקס עליהם במהירות. באייפון האופציה הזו פעילה תמיד, ובאנדרואיד יש להיכנס להגדרות המצלמה, לתפריט מיקוד, ולבחור באופציה של זיהוי פנים.

הילדים שלכם אוהבים לרוץ ולהשתולל? במקרה כזה יש חשיבות רבה למהירות התגובה שלנו! ביד אחת לחצו במהירות על דמות הילד כדי לקבל פוקוס עדכני, ועם היד השנייה לחצו על כפתור הצילום כדי לא לפספס אפילו שבריר שנייה! כן, כמו בג’וייסטיק!
זיכרו שניתן לצלם גם באמצעות כפתורי השליטה בווליום אם יותר נוח לכם למקם שם את היד…
מי שתהה האם נעילת הפוקוס תעזור במקרה כזה, התשובה היא לא, בשל העובדה כי הילדים זזים לכל הכיוונים…

סלפי – כיצד לצלם נכון?
תופעת הצילום העצמי – הסלפי נהייתה נפוצה יותר ויותר ומאפשרת תמונות אותנטיות ומקוריות. למרות הפיתוי הגדול להשתמש במצלמה הקדמית של הנייד ולראות בזמן אמת את התמונה, נסו להימנע מכך. האיכות של המצלמה הקדמית לא מתקרבת לאיכות של המצלמה האחורית וחבל… נסו לצלם כשהמכשיר הפוך, ואפילו השתמשו במצב המאפשר צילום של כמה תמונות ברצף במטרה לאפשר תמונה טובה אחת לפחות.
• הידעתם? ניתן לצלם גם מהכפתור הייעודי וגם מכפתורי השמע? (היכן שמגבירים ומנמיכים את העוצמה), נצלו זאת בצילום הסלפי.
• העדיפו להשתמש במוט הסלפי בשל העבודה כי צילום מקרוב עלול ליצור עיוות חזק של המצולם. שדרגו למוט עם כפתור צילום מובנה, כדי שתוכלו לצלם בזמן אמת ולא תצטרכו להשתמש בטיימר של המצלמה.
במידה ואין ברשותכם מוט, הניחו את הנייד מולכם, הפעילו את הטיימר והתרחקו כדי למנוע את העיוות המדובר. ניתן גם לקנות מגן מסך מיוחד עם ואקום שנדבק היטב למראות, חלונות וכל משטח חלק ומאפשר צילומי סלפי עם ידיים משוחררות ואפשרויות בלתי מוגבלות.
• הפעילו את אופציית ה-HDR (פעילה רק בצילום ללא פלאש) לקבלת “טווח דינמי” רחב יותר בתמונה ע”י חיבור של כמה תמונות בחשיפות שונות לתמונה אחת. באופציה זו הנייד מצלם בו זמנית 2 תמונות, הראשונה עם חשיפה המתאימה לאזורים הכהים בתמונה, והשנייה עם חשיפה המתאימה לאזורים הבהירים בתמונה, ומשלב ביניהן אוטומטית לתמונה אחת מושלמת שבה כל האזורים חשופים היטב = בעלת טווח דינמי רחב.
באייפון לחצו על האייקון HDR שבחלק העליון של המסך, ובאנדרואיד היכנסו להגדרות המצלמה ובחרו במצב צילום HDR.
שדרוג התמונה באמצעות עריכה
בנייד עצמו קיימות מגוון אפשרויות עריכה המותקנות במצלמה עצמה הכוללות, תיקוני תאורה וצבעוניות, אפקטים מגניבים לגווני וינטאג’, מסגרות וכיתובים ועוד…
ניתן גם להוריד אפליקציות חיצוניות שעושות עבודה יפה במיוחד כגון: facetune , aviary, picsart, snapseed, pixlr express, picsay ועוד ועוד…
האפליקציות מאפשרות החלקת עור, הרזייה, הלבנת שיניים, תיקון עיניים אדומות, פוקוס סלקטיבי, אפקטים, מסגרות, ציורים, כיתובים, קולאז’ים ועוד הפתעות רבות.

צילום נעים

תהילה שרפי – צלמת המתמחה בצילום ילדים ומשפחה, בסטודיו וגם בטבע
www.studio-ts.co.il

www.facebook.com/tehilasharafiphoto

מעוניינים לשוחח עם תהילה? הכנסו לדף המומחים שלנו

 

 

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום