השנה הראשונה עם תאומים או שלישייה – החודש הראשון

מזל טוב! 

אתם מגיעים הביתה עם הידיים (של שניכם) מלאות במלוא מובן המילה.. השאלה מה עושים עכשיו עם יותר מתינוק אחד. ראיתם מה קורה אצל משפחה וחברים, שלא ישנים ואין להם זמן לשתות כוס קפה שלא נדבר על מים עם ילד אחד. ומה אתכם?

קודם כל תירגעו!

בדיוק בשביל זה אנחנו כאן, עם הרבה ניסיון וחכמת חיים בכל מה שקשור לילדים ותאומים…

אתכם לאורך כל הדרך, ונתחיל מהרגעים הראשונים…

הימים הראשונים בבית

הימים הראשונים יכולים להיות מלאי התרגשות, חששות ולעיתים הבית עלול להיראות כמקום שעבר הרגע טייפון. וזה בסדר. הכלל הראשון הוא להרשות לעצמכם ולהם. כולם בשלב של הסתגלות בו חשוב לשלב גבולות והמוןןן חום ואהבה, בדיוק כפי שכנראה תעשו בכל שלב בהרוות שלכם, ולא רק עם תאומים. 

גם אם אתם האנשים הכי ספונטניים שיש, נסו להשתמש באחת הטבלאות שלנו (אותן ניתן להוריד בקליק) ולנהל סדר יום מסוים וגמיש, אם אפשר שרובו יכלול סנכרון בין התאומים.

נסו להאכיל את התאומים באותו הזמן וכך גם לגבי זמן ההרדמה ויחד עם זאת, הקפידו לראות כל אחד מהם בהתאם לאופיו, משקלו והשלב בו הוא נמצא. כאן מתחי האתגר הראשון בהורות לתאומות, שילווה אתכם לאורך כל הדרך. איך לשמור על התאומות (ובמקרה הזה הסנכרון) והביחד, ולתת לכל אחד להתפתח כאינדיבידואל. 

אם החלטתם גם להניק, וודאו שיש לכם משאבת הנקה ושתהיה תמיכה מלאה לאם המניקה, בין אם החלטת לעשות זאת במקביל או כל אחד לחוד. 

הקפידו לאפשר לתאומים הרבה מגע עור לעור, וכך לתת להם בטחון וגם לעזור להם בוויסות חום גופם.

זכרו לעבוד בשיתוף פעולה, ואם אפשר לגייס סבים וסבתות, דודים ודודות או חברים, עשו זאת במידה ואתם עליהם סומכים!

וודאו כי יש חלוקה הוגנת ושלבו בין זמן איכות עם הילדים לבין זמן ‘אני’ או זמן לזוגיות. 

אמא יקרה, משכב הלידה הנמשך בדרך כלל 6 שבועות, יכול להיות מלווה בתופעות לוואי כמו: עצבות, עייפות, נודות במצב הרוח, עצירות, נפיחות ועוד. וודאי כי יש סביבך סביבה תומכת נפשית ופיזית ועל כל דבר שנראה לך מוזר או בכלל, התייעצי אפשר הרופא או הרופאה שלך. 

החל מהרגע הראשון ובכלל, חשוב שתתייעצו, תשוחחו או תקשיבו להורים אחרים לתאומים. עובדת היותכם חלק מקהילה שבאמת מבינה, כמו שאנחנו מציעים, תעזור לכם בכל שלב בדרך. 

כמות החיתולים נערמת וכך גם תחליפי החלב (במידה ובחרתם לוותר על הנקה או שאתם משלבים), הבגדים לכביסה, הבקבוקים ומה לא. לא להיבהל, הבית לא צריך להראות כמו מוזיאון.

אם התאומים שלכם בדרך כלל ערניים, פעילים, גוון העור שלהם נראה טוב והם מספקים לפחות 6-8 חיתולים רטובים ביום, אתם כנראה משתלטים על העניינים. 

במידה ואתם נתקלים בחשש כלשהו או באחד המצבים הבאים, פנו לרופא או הרופאה שלכם במיידי!  אם אחד מהתאומים אפתי, ישנוני, חיוור, נושם בכבדות, צואה כהה במיוחד, אינו מספק לפחות תנועת מעיים אחת ביום, עורו צהוב או מקומט וכדומה. 

בשלב הזה חשוב להמשיך ולחטא את גדם הטבור ואם נערכה ברית מילה, לשים לב גם לאיבר המין. 

יתכן שתוכלו כעת גם לגזור ציפורניים, אם כן עשו זאת בהתייעצות עם הרופא או הרופאה שלכם ולמדו איך לעשות את זה נכון.  

אחרי שצלחתם את החודש הראשון, אתם בהחלט יכולים להיות גאים בעצמכם ובתאומים שלכם.. אם יש גם אחים בתמונה, גם הם חלק מהעניין.

זכרו כי לכל דבר ועניין אנחנו כאן בקבוצת הפייסבוק שלנו, בקבוצות הווטסאפ ובכלל!

** המידע במאמר זה אינו משמש מקור רפואי ואינו ומחליף ייעוץ רפואי! בכל מקרה יש להתייעץ עם רופא או רופא ולא להתבסס על מאמר זה מבחינה רפואית או מקצועית. 

 

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום