עומדים לרשום את התאומים לגן?עינת שלנו עם כל הטיפים, איך לעשות את זה נכון, רגע לפני שההרשמה נסגרת

טור 2רישום למעונות

לפני המון שנים, כשילדיי עוד לא היו בתכנון, אמרה לי חברה משפט מוזר:
“אני תכננתי את ילדיי בהפרש כזה שאצטרך לשלם רק ילד אחד במעון בכל פעם”. לכך הגבתי במבט של תדהמה על פניי.

ובכן…

בפועל, שלושת ילדיי הלכו למעון בו זמנית.

ברור שבחירת מעון/מטפלת אינה תלויה רק בשכר הלימוד, אבל כשיש לנו יותר מילד אחד במעון, קבלת ההחלטה צריכה לקחת בחשבון גם שכר לימוד, ויכולת לקיים תקציב משפחתי במקביל.

היום אתייחס אך ורק לסוגיות הכספיות שיש להביא בחשבון, ולא לכל השיקולים הנלווים.

ולשאלה המתבקשת – למה לצאת לעבודה אם השכר זהה לשכר הלימוד? אענה גם בקרוב.

נניח שהצלחנו לשריין את המטפלת שכל השכונה ברשימת המתנה אצלה, כמה נשלם?

 • את השכר המבוקש על ידה (או אחרי משא ומתן)
 • הפרשה לפנסיה, כולל הפרשות לפיצויי פיטורין
 • ביטוח לאומי, חופשות ודמי הבראה עפ”י חוק
 • נסיעות
 • השלמה של פיצויי פיטורין (בתלות כמה הפרשנו)

וכמובן – בד”כ היא לא תעבוד בימי שישי, תסיים את יום העבודה ב – 16 וצריך לקחת בחשבון שגם היא בן אדם ולפעמים לא מרגישה טוב או חולה ממש, מצב שישאיר אותנו ללא סידור לילד ליום זה.

ומנגד – משפחתון/ גן/ מעון של התמ”ת (נעמ”ת/ויצו/אמונה וכדומה). שעל מנת לוודא השוואה “הוגנת” ביניהם יש להתייחס לנקודות הבאות:

 • כמה ימי חופשה בשנה?

כמעט תמיד, מספר ימי החופשה במסגרות הללו יהיה גדול ממספר ימי החופשה שיש לנו מהעבודה, ועל כן העדיפות היא למקום שעובד את מירב הימים בשנה (מי אמר “קיבוץ”?)

 • מהן שעות העבודה?
  אם את מתחילה לעבוד ב – 9, אין בעיה לבחור בגן שפותח את שעריו ב – 7:30, אבל אם את צריכה להיות בעבודה מוקדם, כדאי לבחור בגן שפותח את שעריו ב – 7.
  ולפעמים גם זה לא מספיק. כשעבדתי במקום המרוחק שעתיים נסיעה מביתי, בחרתי בגן שנפתח ב – 7 ושילמתי במקביל למישהי שתגיע ב – 6 ותעזור לבן זוגי בהתארגנות הבוקר.
 • האם אפשר להאריך מ – 16 עד 17 ובאיזה מחיר?
  אם המחיר המבוקש הוא 400 ₪ לילד לחודש, ייתכן שכדאי להעדיף נערה שתוציא אותם 2-3 פעמים בשבוע מהגן (והנה, מצאנו יתרון משמעותי לתאומים…).
 • האם שכר הלימוד הנקוב מתייחס ל – 11 חודשים או 12?
  אם אתן רוצות גן יציב, עם עובדות שלא מחפשות מקום אחר ונאמנות לילדים ולמקום העבודה, תבחרו גן שמשלם להן שכר לאורך כל השנה, בדיוק כפי שלכן משלמים גם על ימי חופשה.
  אז מי יממן את זה? ההורים. והדרך הנהוגה לעשות זאת היא לחלק את התשלום עבור חודש אוגוסט על פני כל השנה.
  בצורה כזו, שכר הלימוד לילד שנכנס לגן בתחילת השנה וישהה בו כל השנה יכלול את כל אוגוסט, ומי שמתחיל אחרי – ישלם באופן יחסי.
 • חוגים – נכללים בשכר הלימוד או לא? ואם לא, כמה עולים בנוסף?
 • עלות ביטוח תאונות אישיות
 • עלות דמי הרשמה
 • ועד גן
 • האם קיימים תשלומים מיוחדים נוספים?– למשל, בנעמת ובויצו משלמים בנוסף עבור ארוחה בשרית פעמיים בשבוע ותשלומים נוספים כגון מגבונים (נעמת), מסנן מים (ויצו),  מסיבות חג ועוד.
  למי שמתרגז(ת) מעכשיו – אין אפשרות להורה לבחור, כלומר לא יווצר מצב בו ילד אחד מקבל בשר והשני לא, כי הוריו לא שילמו. ההורים מעודכנים בדבר התשלום הנוסף במסגרת הבירורים לפני ההרשמה
 • מתנות לצוות/לילדים בחגים ובסוף שנה – ישנם מקומות בהם משלמים בתחילת השנה סכום חד פעמי  המכסה על המתנות בכל השנה, וכאלה המבקשים מדי חג 50/100 ₪ למתנות.
  לכאורה, סכום לא גבוה. בפועל, אם יש לך 2 או 3 ילדים שבסוף שנה את נדרשת לשלם עבורם גם מתנות לצוות וגם קייטנה, את נתקלת בהוצאה שלא נמוכה משכר הלימוד החודשי…


ועוד מילה בעניין הזה, שאינה קשורה להתנהלות פיננסית – יש לך שני ילדים במעון, את כועסת מאוד כשהגננת לא מבדילה ביניהם או כשהיא מקצה מגירה אחת לשניהם.
אז למה את חושבת שזה לגיטימי לשלם רק פעם אחת למתנות לצוות?
הילדים שלך הם שניים, הצוות מתייחס אליהם כשניים, תשלום עבור המתנות צריך להיות כשניים. פשוט וקל.

גנים פרטיים נותנים בדרך כלל הנחה של 10% על רישום ילד נוסף באותה מסגרת, אך שמעתי גם על הנחות גבוהות יותר, שנקבעות לפי היכרות אישית, מצב משפחתי ועוד.

במעונות המסובסדים ע”י התמ”ת (כגון נעמת, ויצו ואמונה) שכר הלימוד קבוע ומפוקח. טעות נפוצה היא החשיבה כי שכר הלימוד במוסדות אלו נמוך משמעותית מזה של הגנים הפרטיים. לא רק שאין זה נכון, אלא שבישוב בו אני גרה, למשל, שכר הלימוד המפוקח לתינוק גבוה מזה שבגנים הפרטיים.

האמת היא ששכר הלימוד במעונות המסובסדים ע”י התמ”ת יכול להשתנות מילד לילד באותה מסגרת באותה שנה, וזאת בהתאם לגובה הסבסוד לו זכאי התא המשפחתי. התנאי הבסיסי לסבסוד הינו שהאם תעבוד.

פרמטרים נוספים הינם: מספר שעות עבודת האם, מצב משפחתי, מספר ילדים הרשומים למסגרת, וכמובן – גובה השכר בתא המשפחתי. השכר מחולק למספר הנפשות בהתאם לנוסחה המפורסמת באתר התמ”ת, ואז נקבע גובה הסבסוד. ניכוי של גובה הסבסוד משכר הלימוד יתן את השכר הנדרש לתשלום.

אז איך יודעים בכל זאת?

נכנסים לסימולטור של התמ”ת. ואם עדיין לא מוצג שכר לימוד לשנה הבאה? מעריכים את גובה הסבסוד כאילו הכנסתם את הילד לגן השנה, בגילו שנה הבאה (כלומר, “מבגרים” אותו בשנה). בד”כ אין הבדל גדול בשכר הלימוד משנה לשנה (שימו לב שהשנה יש הבטחת בחירות, אם כי לא ברור אם ומתי תיכנס לתוקפה)

https://apps.moital.gov.il/MeonotSimulator/default.aspx
https://employment.molsa.gov.il/Employment/DayCareCenters/Registration/Pages/guide.aspx

שימו לב שהמחיר המוצג בסימולטור הינו המחיר עבור 12 חודשים, כך שהגבייה בפועל תהיה גבוהה יותר בגובה 1/12 משכר הלימוד (בגין אוגוסט, כאמור), והוא אינו כולל תשלומים נוספים.
ואם גם אז לא מסתדרים? יש לתמ”ת מוקד טלפוני בו נותני שירות מקצוענים, בעלי תודעת שירות גבוהה – היכולים ללמד אי אלו חברות פרטיות את רזי מקצוע נותן השירות (*2969).

אז לסיכום, ילדים זה שמחה. ולפעמים צריך לשלם  עבור כמה מהם בו זמנית למעון.
והדרך לעשות את זה בפחות בכי היא לקבל החלטה מושכלת, המביאה בחשבון לא רק את הפרמטרים הברורים הנוגעים לאופי החינוך הרצוי, בטיחות ועוד אלא גם את גובה שכר הלימוד המבוקש.

בהצלחה

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום