בכי בחודשים הראשונים לחיי התאומים מה זה אומר, האם דרוש טיפול וכיצד מבחינים בין סוגי הבכי

baby 1538342 640
מהי המשמעות של הבכי? האם קיימים סוגים שונים של בכי אצל כל אחד מהתאומים?
במידה וכן, כיצד ניתן לזהות ומה לעשות?
כתבתה של שירה קראוטהאמר
מרבית ההורים  לתאומים או שלשייה יסכימו כי אחת השאיפות שלהם היא שילדיהם יהיו שמחים. כלומר, שלא יבכו בכלל… האם זה אפשרי? התשובה היא לא.
בכי מהווה חלק מההתפתחות הנורמטיבית של תינוקות, ובהמשך ביטוי נורמאלי למגוון רגשות. ישנן מגוון סיבות לבכי: שמחה, עצב, תסכול, התרגשות, כעס ועוד. בגילאים ובשלבי התפתחות שונים לבכי יש משמעויות אחרות.
ברמה הפיזיולוגית – בכי כולל שאיפה ונשיפה קולנית, עצירה, שאיפה ונשיפה וחוזר חלילה. ההבנה כי מדובר בפעילות שהנה חלק מתהליך ההתפתחות, יכולה להשפיע לטובה על רמת החרדה והרגשות שנוצרים אצלנו כאשר אנו שומעים את הילד שלנו בוכה. כל אדם מעניק משמעות רגשית שונה לבכי הנובעת מעולם התוכן שלו- מתוך ההתנסויות והחוויות שעבר במהלך חייו:מה גורם לו לבכות כמבוגר? מה גרם לו לבכות בתור ילד? מה הייתה תגובת הסביבה כאשר בכה? איך מגיבים אליו היום כשהוא בוכה? איך הוא עצמו מגיב לילדים שלו או לאנשים סביבו כשהם ממררים בבכי?
את המשמעות לבכי אנחנו נותנים כתוצאה מפרשנות סובייקטיבית ותהיה שונה מאדם לאדם, וכך גם התגובות השונות לבכי. ההבנה כי תגובות ההורים מבוססות על החוויות והפרשנויות שלהם לבכי, מאפשרת לבחון ולהבין האם הם מותאמות למצב הקיים או כוללות פרשנות אישית. יחד עם זאת, אם נעצור לרגע ונבין שבתקופות שונות בחיים לבכי משמעות שונה, נוכל למתן את תגובותינו ולהתאימן לצרכים המשתנים של הילדים.
תחילה נבחן בכי של תינוקות מגיל לידה ועד גיל 5 חודשים.

משמעות ההבדל בין בכי תקשורתי לבין בכי סוער וממושך

ד”ר רונאלד בר רופא ילדים התפתחותי שעשה מחקרים רבים בנושא בכי של תינוקות והינו בין המומחים המובילים בתחום, מצא כי במהלך שלושת הימים הראשונים לחיים תינוקות בוכים בממוצע 6.7 שעות. עוד מסביר רולאנד כי בכי הוא האמצעי העיקרי של תינוק לתקשר עם הסביבה בתקופה בו הוא תלוי לגמרי באנשים אחרים שיספקו את צרכיו הבסיסיים. התגובה שיוצר הבכי הנה חלק בלתי נפרד מהתקשרות הנוצרת עם הדמויות המטפלות המרכזיות. בצורה כזו יוצר התינוק את הקשר עם האדם שמגיב בצורה עקבית לבכי . הצליל של הבכי עלול להיות צורם ואף לגרום לאדם להגיב בצורה זו או אחרת, בכדי להפסיק את הקול הצורם . סוג זה של בכי (בכי המביעה צורך מסוים) לרוב לא מעורר מצוקה אצל התינוק או ההורים, אלא תגובה כמענה לצורך – החלפת חיתול, חיבוק, האכלה , עזרה בהליך ההרדמות וכיו’, וכך התינוק יירגע והבכי ייפסק.
לעומת זאת התופעה של תינוק בריא לחלוטין שבוכה בכי סוער וממושך במהלך החודשים הראשונים לחייו, מוכרת ועלולה ליצור התמודדות מורכבת ואף חוסר אונים.

תופעת ה’קוליק’ – כגורם שכיח לבכי

אנשי מקצוע מתייחסים לבכי סוער וממושך של תינוקות בדרכים שונות ישנם הסבורים כי מדובר בתופעת ה’קוליק’- גזים – מצב בו תינוק בריא , בוכה לפחות 3 שעות ביממה (לפעמים יותר), יותר משלוש ימים בשבוע למשך יותר משלושה שבועותHalpern & Coelho, 2016) ). המאפיינים הבולטים בקוליק הינם:
• בכי מתפרץ, סוער, ושונה מבכי אחר.
• הבכי מתחיל להתגבר סביב גיל שבועיים.
• בשלב השיא של הבכי (סביב גיל 6 שבועות)
• כשליש מהתינוקות יבכו יותר משלוש שעות ביום.
• כ40% מכמות הבכי קורה בין השעות 18:00-24:00.
• אחד מתוך 6 תינוקות סובל מקוליק.
• מעבר לבכי יש גם התנהגויות של אי שקט- הבעות פנים, התפתלויות, וכו.
הביטוי “קוליק” מרמז על הסיבה או נותן הסבר לבכי. המילה קוליק נגזר ממילה ביוונית שמשמעותה מעיים, כלומר, הבכי קשור לכאב כל שהוא שמקורו במעיים. להסבר זה יש מתנגדים רבים, הטוענים כי לא הוכח בשום צורה כי הבכי המאפיין את התקופה הראשונה לחייו של תינוק מקורו בכאב או סבל. כמו כן לא נמצאו השלכות ארוכות טווח לבכי.

גורמים נוספים לבכי בחודשים הראשונים לחיי התינוק

ישנם הטוענים כי בכי המאפיין את התקופה הראשונה לחייו של תינוק הוא חוסר בשלות או התפתחות נוירולוגית. חוקרים אחדים אף משייכים את הבכי הסוער והממושך לחוסר בשלות של המערכת העצבים הפרא סימפטית , ואילו אחרים משייכים זאת לחוסר בשלות של השעון הביולוגי . לטענתם, כאשר המערכת הנוירולוגית של התינוק מתחיל להבשיל הבכי הסוער לרוב חולף.
הסבר שלישי שייך לטמפרמנט ולאופיו של הילד– אליו מתייחסים כיום כאחד הגורמים לבכי ואי שקט באופן כללי. האמונה הרווחת היא שתינוק בעל טמפרמנט “סוער” או “קשה” יבכה יותר מתינוק בעל טמפרמנט “רגוע”.
ישנם הטוענים כי הבכי הנו תוצאה ישירה של טיפול לקוי וחוסר מתן מענה לצרכים של התינוק. כמה פעמים שמעתם תגובות שונות של הסביה לבכי של תינוק: “אין לך מספיק חלב”, או ” אל תרימו אותו כ”כ הרבה הוא יהיה מפונק”, “למה אתם לא מרימים אותו”, ” למה אתם לא מאכילים אותו יותר הוא בוכה כי רעב”, “חם לו…”, “קר לו…” או “אם רק תעשו X הכל יסתדר”. התייחסות זו עלולה ליצור תסכול ורגשות אשם אצל ההורים. האמונה כי ההורים יכולים לעשות משהו להפסיק את הבכי אך לא “יודעים” או “מצליחים” אינה בעלת השפעה חיובית על ההורים. בפועל לא נמצא קשר בין בכי סוער לכישורי ההורות.

ההסבר לבכי סוער וממושך? הגורמים לכך? ומהם המאפיינים ?

כיום חוקרים מובילים בתחום מצביעים על כך שהבכי הסוער והממושך בחודשים הראשונים לחייו של תינוק, הינו נורמטיבי וחלק מההתפתחות התקינה של התינוק. על פי “עקומת הבכי הנורמאלית” “normal crying curve”– משרטטת את דפוס הבכי של תינוקות במהלך חודשי חייהם הראשונים:
בכי סוער וממושך ללא אפשרות להרגיע את התינוק, מתגבר ועולה סביב גיל 2-3 שבועות , מגיע לשיאו סביב 6-8 שבועות, ועם ירידה תלולה עד גיל 9 חודשים. ב95% מהמקרים זהו חלק נורמאלי מהתפתחותו של התינוק.
האמונה הרווחת היא כי כאשר ההורים יידעו מראש שבכי סוער וממושך בחודשים הראשונים לחייו של תינוק הוא חלק בלתי נפרד מהתפתחות התינוק. כך החוויה תהיה פחות מתסכלת עבורם, יחד עם ההבנה הזאת מומלץ לפתח אסטרטגיות להקל על ההורים והתינוק בזמני הבכי.

להלן מספר טיפים להקל על הבכי

באמצעות מגע – ד”ר בר ממליץ להחזיק את התינוק כדי לספק לו מגע (ליטוף/ טפיחות וכו), באמצעות קרבה להורה. בנוסף כדאי להשמיע את קול ההורה וכן ליצור קשר עין עם ההורה. חשוב לקיים קשר באמצעות מגוון החושים, גם כאשר התינוק רגוע.מומחים נוספים ממליצים על מגע של עור על עור (כידוע גם בשם “קנגרו”) ומדגישים כי כדאי לשים לב איזה מגע התינוק אוהב, לדוגמה: ערסול על הידיים, ליטוף, עיטוף, עיסוי תינוקות, טפיחות, מנשא, עגלה. עוד הם מוסיפים כי אין חשש שהתינוק יהיה “מפונק”, השערה זו לא הוכחה באף מחקר, להיפך אומר ד”ר בר הגברת כמות הקרבה/ מגע, הליכה , דיבור ונשיאת התינוק יסייע בהפחתת הבכי –אך לא בהפסקתו.
שמירה על סדר יום- רצף פעילויות קבוע (אך גמיש) ביום, מאפשר לתינוק לסגל לעצמו שגרה ויכול לאפשר שלווה ורוגע.
השפעתה החיובית של הרחצה באמבט– ישנם תינוקות אשר נרגעים ממגע עם מים, מצב שיכול גם להפחית את רמת ועוצמת הבכי.
בקשת עזרה ותמיכה – חשוב לדעת לבקש עזרה. גם שעה במהלכה שההורה יכול לצאת מהבית ולהתאוורר כשמישהו (משפחה, חברים או ארגון כמו אם לאם בקהילה) שומר על התינוק, משפרים את מצב הרוח והיכולת להתמודד עם הבכי. כמו כן, לעיתים מקל אם בזמני שיא הבכי הורה אחד לא נשאר לבדו עם התינוק/ות, אלא לתכנן מראש שמישהו נוסף יהיה בבית.
לסיכום – הבכי הוא חלק בלתי נפרד מהתפתחות התינוק בחודשים הראשונים לחייו. יחד עם זאת, כאשר התינוק בוכה קיים גורם המניע אותו לכך,  ובאחראיות ההורים או כל דמות מטפלת לזהות ולנסות להקל ולו במעט.

רוצה ללמוד על הנקת תאומים? לחצי – להניק ולהעניק

 

 

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום