טיפים לטיול עם תאומים, שלישייה או אחים צמודים

קינדרלנד 4

מזג האוויר האביבי, יוצר תנאים נפלאים לטיולים ברחבי הארץ. כל אזור הנו בעל תנאים המאפיינים אותו ושהופכים אותו לקרקע יציבה לטיולים עם ילדים. בין אם אתם נמנים על מטיבי הלכת או שאתם מעדיפים להישאר בחלל הממוזג, טיול עם ילדים הוא חוויה מאתגרת, במיוחד כאשר מדובר על מספר פעוטות בני אותו גיל או בעלי הפרש גילאים קטן.

ליאור אבולעפיה, עורך אתר קינדרלנד מנדב לכם כמה טיפים לבחירת מסלולי טיול עם תאומים, שלישייה או אחים צמודים.

בחירת המסלול

כאשר אתם בוחרים מסלול המתאים למשפחה ובה תאומים או מספר פעוטות בגילאים הקטנים, כדאי לחכות עם חווית האקסטרים כשהילדים יגיעו לגילאים הגדולים יותר:

דרגות הקושי –  ישנן רמות שונות של מסלולים על פי הגדרות סימון השבילים של החברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים וקק”ל. מומלץ לבחור את המסלולים המוגדרים כמסלולים משפחתיים, בדרגת קושי קלה עד בינונית של עד 3-4 ק”מ, עם עדיפות למסלולים מעגליים שלא מצריכים לוגיסטיקה מסובכת של העברת רכבים ונהגים וכמובן לא מסלולים למיטיבי לכת בשלב זה.

מתי לטייל? יש משפחות שלא נחות לרגע ומטיילות כל סופ”ש, לעומתם יש את המשפחות שמחכות רק לחגים או לחופש ועושות איזו גיחה מהצימר או המלון לטיול קצר. הכל כידוע הוא שאלה של טיימינג ומינון – מסלול שתטיילו בו כמעט לבד בתחילת החורף יכול להפוך לעמוס ופחות מהנה בימי חול המועד. עדיף תמיד לתכנן ולטייל בתקופה ובימים הפחות עמוסים של השבוע.

מרחק מהבית – אחד היתרונות בארץ הוא מרחקי הנסיעה הקצרים יחסית – אפשר למצוא מסלולי טיול מקסימים במרחק נסיעה של עד שעה-שעה וחצי מהמרכז כמו באזור עמק האלה ובית שמש, הרי ירושלים, מסלולים לאורך החוף כמו הגן הלאומי חוף השרון ועוד.

בטיחות – הקפידו לבחור מסלול שאינו כולל מעברי מים, צוקים, סולמות, בורות פתוחים, מערות או כל מבנה מסלול שעלול לסכן את הילדים.

המבוגר האחראי – השתדלו ליצור מצב בו כמות המבוגרים זהה לכמות הפעוטות, דבר שיאפשר לכם גמישות רבה יותר בבחירת אופי המסלול.

התאמה למזג האוויר הצפוי – מזג אוויר חם מאוד או קר באופן קיצוני, עלולים להשפיע על מצבם הפיזי של הילדים. השתדלו להתאים את אורך המסלול ואופיו, למזג האוויר הצפוי, במטרה לאפשר פעוטות חוויה נעימה ומהנה.

מתי יוצאים? כל משפחה והשעון הביולוגי שלה… אם אתם יודעים שזמן ההתארגנות שלכם הוא ארוך במיוחד, מומלץ לארוז ולהתארגן עוד בלילה שלפני הטיול. מסלולים שנטייל בהם בנוחות בחורף ובתחילת האביב גם בצהריים, עלולים להפוך לסיוט מיוזע אם נתחיל אותם בשעות הצהריים בקיץ. קחו בחשבון שאל חלק מהגנים הלאומיים (כמו נחל יהודיה בגולן) הכניסה למסלולי הטיול אפשרית רק עד שעות הצהריים והקופות נסגרות שעה לפני סגירת הפארק.

 

קינדרלנד 4

 

הכנות לקראת היציאה לטיול המשפחתי

הכינו את הילדים לקראת היציאה לטיול – נהלו עמם שיחה בהתאם לגילם ובשלותו של כל ילד, במטרה לתאם ציפיות ולהכין אותם לקראת שלבי הטיול. הידיעה לקראת הצפוי, עוזרת לילדים להיערך נפשית ופיזית, דבר שיכול להקל על מהלך הטיול כולו.

ציוד מומלץ – ודאו כי אתם אורזים את כל הדרוש ויחד עם זאת, נמנעים מאריזה של כל תכולת הבית. כדאי להכין רשימה הכוללת: מים, עזרה ראשונה, אוכל, סוללות ומטענים לניידים לרכב, בגדי החלפה, קרם הגנה, נייר טואלט, מגבונים, חיתולים וכו’.

אספקת מים – חשוב להצטייד במים בכמות מספקת בהתאם לאורך המסלול ולא לסמוך על מקורות מים בשטח. ילדים גדולים יותר יכולים לעזור בנשיאת מנשאי מים אישיים המגיעים בתרמילים מיוחדים. הכמות המומלצת היא ליטר לכל קילומטר למטייל.

אוכל, פירות וחטיפים – בהתאם לאופי הטיול וגילאי המשתתפים בטיול נצטייד באוכל לפריסה שלפני או במהלך הטיול. מומלץ להצטייד בפירות וירקות וחטיפים במידה.

וודאו כי כל הילדים (במידה וגמולים), יעשו את צרכיהם לפני היציאה מהבית – הדבר לא ימנע עשיית צרכים בטבע לחלוטין, אך יכול להשפיע לחיוב על מהלך הנסיעה.

הגדירו להם תחומי אחראיות – ילדים שמקבלים תפקיד יהנו בד”כ הרבה יותר במהלך הטיול – לעזור בניווט לפני סימוני הדרך, לעזור לסחוב את המים, לשמור על אחותם הקטנה וכו’.

 

קינדרלנד 2

 

לטיול יצאנו

מרגע היציאה מהבית ועד לרגע החזרה, פקחו עיניים ולוו במבטכם את הילדים – מומלץ לחלק אחראיות בין בני המשפחה המבוגרים היוצאים לטיול, במטרה לוודא כי מתקיימת שמירה אדוקה במהלך כל הטיול.

יצרו פעילויות חוויתיות במהלך הטיול – במטרה לאפשר עניין גם ברגעים קשים יותר בהם יגלו הילדים עייפות או רעב, מומלץ לקחת לדרך אביזרי יצירה, דפי צביעה או משחקים המתאימים לנסיעות.

קחו אתכם לטיול, כל אביזר או פריט שיכול להשפיע לחיוב על הטיול והמשתתפים הקטנים – משחקים אהובים על הילדים לדרך, שירונים, שירים מוקלטים, משקפות וכדומה.

יצירה מהטבע – במהלך הטיול, בהפסקות או בפיקניק שלפני או אחרי תוכלו להעסיק את הילדים באיסוף ומיון מה שמוצאים בטבע – אצטרובלים, ספלולים, אבנים מיוחדות, צדפים ועלים יכולים להפוך ליצירות או משחקים שיכולים לתת לילדים תעסוקה וללמד אותם על הטבע הרבה יותר מעוד פרק של דורה ודייגו…

זכרו כי לכל אחד מהילדים אופי אחר וצרכים שונים, דבר הדורש הערכות בהתאם לדרך התנהלותו של כל אחד מהילדים –  כאשר מדובר בכמה פעוטות, מומלץ בהתחלה לפחות, לבחור במסלול טיול המאפשר צעידה עם עגלות כמו נחל אלכסנדר, דבר שיאפשר לאחד הילדים או יותר, לנוח מדי פעם במידת הצורך.

 

אחת החוויות המשפחתיות שהילדים יזכרו יותר מתמיד הם דווקא החוויות המשותפות והפשוטות כמו קמפינג או טיול משפחתי מוצלח, (תנסו רגע להזכר איזה חוויות אתם זוכרים מהילדות שלכם? את הקפיצות בג’ימבורי או את הקמפינג בכנרת?…) יש בארץ מאות ואלפי מסלולי טיול המתאימים לכל עונה וגיל, רק צריך להתכונן בהתאם, לצאת ולהנות.

למסלולי טיול מותאמים למשפחות, אטרקציות לילדים ועוד המון רעיונות לבילוי עם הילדים מוזמנים לבקר בקינדרלנד: www.kinderland.co.il

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום