כשאמרו לי “אמא תפסיקי להתאמץ, קיבלת שני צמחים”, חשבתי שאף אחד לא יודע למה הילדים שלי מסוגלים

שמות התאומים: תאומים זהים ראשונים בני 14 שון רפאל וויק אוריאל, תאומים שניים זהים בני שנתיים, גבריאל ומיכאל.
שמות ההורים: אדי ויאנה מוסטובוי
מגורים : נתניה
איך הגבתם כשגיליתם שיש לכם שניים :
בהריון הראשון הייתי ממש בהלם כי עד כמעט חודש שלישי אמרו לי שיש עובר אחד. בחודש שלישי חברה שלי הפחידה אותי ואמרה שיש הרבה תינוקות שמפסיק להם הדופק בחודש שלישי וכדאי לבדוק. רצתי לרופאה מבקשת ממנה לבדוק שהכל בסדר ורואה שיש לה פרצוף ממש מוזר , שואלת מה מה קורה והיא עונה לי יש שניים… אני בראש שלי חושבת על לב אז ישר עולה לי מחשבה שיש לתינוק שלי שני לבבות!
אני אומרת לה מה 2 ??? והיא עונה שתי תינוקות …אני מתחילה להתווכח איתה שאין מצב אמרו לי כל הזמן אחד …. יצאתי ממנה בשוק של ממש ולקח לי שבועיים להבין. לקחתי את זה ממש קשה , הדבר היחיד שבחיים שלי לא רציתי זה תאומים!

לא ידעתי אם נצא מזה בידיים מלאות

שון רפאל וויק אוריאל נולדו בשבוע 26+3 בניתוח קיסרי. היינו איתם שם 4 וחצי חודשים כאשר בשבועיים הראשונים בכלל לא ידעתי האם בסוף התהליך בכלל אצא בידיים מלאות. כך עברו להם השבועות בפגייה, גדלנו מ 600 ו620 גרם ל 2010 קילו ו2079 קילו ויצאנו הביתה בערב יום כיפור .

עם הזמן התחלתי להבין שמשהו לא בסדר ובגיל 8 חודשים אמרו לי במילים האלו “אמא תפסיקי להתאמץ קיבלת שני צמחים. יש להם cp קשה”. יצאתי בוכה ורק כשרק מחשבה אחת היתה לי בראש: אף אחד בעצם לא יודע למה מסוגל גוף של אדם אחר ובמיוחד גוף של תינוק.

התחלתי לחפש את כל הנוירולוגים הכי נחשבים בתחום, כל המטפלים הכי מוצלחים שקשורים לעמוד השדרה, קראתי כתבות על אנשים שריסקו את הגוף שלהם בתאונות שונות ואיך הם חזרו משיתוק מלא לתפקוד רגיל לחלוטין (אחרי עבודה קשה כמובן),  וזה מה שהוביל אותי. ידעתי שאם אני אתן לתינוקות שלי את הכלים – ולהם תהיה הסבלנות לעמוד במשימות – נצליח ביחד לנצח את הגזרה .

וכך היה.

אחרי עבודה קשה ומאומצת, בגיל 4 וחצי הילדים שלי התחילו לדבר וללכת לבד. היום אנחנו מוגדרים עם שיתוק מוחין קל .. עד כדי כך קל שביטלו לנו את קיצבת הנכות ?

ואז התחלנו לחשוב על עוד ילדים…

מרוב הפחד שלי ללדת שוב תאומים, כל הריון אחרי הגדולים היתי משגעת את הרופא שלי שיבדוק האם באמת אין שניים, גם בחודש שמיני כל בדיקה אצלו היתה מגיעה ביחד עם השאלה זה אחד בטוח?
תמיד אמרתי שאני לא אעמוד בזה שוב ….אחרי הראשונים נולד לי עוד בן יחיד ואז החלטנו לנסות אולי תהיה לנו בת…

בהריון השלישי, בשבוע 5, אחרי ארוחת בוקר עם חברה הרגשתי ממש רע, בקושי הצלחתי להגיע לרכב, היתי עם סחרחורת חזקה וכל מה שיכלתי זה רק לשכב.  בעלי לקח אותי לרופא שהפנה אותנו למיון עם חשד לפגיעה באוזן תיכונה. נסענו לאיכילוב, רופא נשים בדק אותי שוב שהכל בסדר ויש דופק… א.א.ג בדק ולא מצא כלום… נוירולוג בדק ולא מצא כלום …

הרופא מסתכל עלי ולא יודע מה להגיד לי, בעלי איבד את יכולת הדיבור באותו הרגע!

חזרנו הביתה כשאני עדיין מרגישה רע מאד, ואחרי כמה ימים באמצע הלילה גיליתי דימום. שבוע 9+5, נסענו ללניאדו היתי בטוחה שזהו זה, אז לא חשבתי לנסוע רחוק מהבית בשביל שיגידו לי שנגמר. הרופא בודק אותי ואומר יש דופק והכל מצויין (מזכירה לכם שבדקו אותי לפני כן גם באיכילוב וגם בלניאדו אחרי הדימום) ואז אנחנו רואים משהו לא עיקבי יוצא ונעלם יוצא ונעלם שאלתי אותו מה זה הוא ענה לי רגע בואי נראה שפה הכל תקין עם הלב ונראה מה זה , יכול להיות ששוב איזה צ’יסטה (היו לי בעבר) ואז מצמיד את האולטראסאונד למקום ושנינו רואים דופק ??? אני מתחילה לצחוק ממש בהסטריה, הרופא מסתכל עלי ולא יודע מה להגיד לי בכלל כי הוא יודע איזה פחד יש לי מתאומים ובעיקר בגלל שזה ממש ממש נדיר פעם שניה תאומים זהים .
ואז הוא אומר את יודעת אין לי מה להגיד לך ממש לא ברור לי איך זה קרה זה כל כך נדיר ??ואני רק צוחקת … יצאתי וסיפרתי לבעלי. הוא איבד את יכולת הדיבור שלו באותו הרגע.

כמובן שהעבירו אותי לטיפול במרפאה להריון בסיכון גבוה שם הרופא שם היה ממש ממש אנטיפט שכל מה שהוא אמר לי זה למה את צריכה את זה, זה מסוכן ובבית כבר יש לך כאלו ואת יודעת מה זה…

ואז הגיע שלב שצריכים להגיד לנו מין העוברים ( אנחנו רצינו בת …) אמרתי לבעלי אם ה’ צוחק עלינו אז עד הסוף זה תאומים בנים וכך היה ?? קיבלנו שוב בנים נשמנו לרווחה כי למי יש זמן לקוקיות בבוקר ?

תאומים זהים לרופאים זה כמו תפוח אדמה חם – כולם רוצים להעביר אותו הלאה

בשלב זה התחילו להעביר אותי מרופא לרופא, הרופא במרפאת הריון בסיכון אמר לי שאין לי יותר מה לבוא אליו או לרופא הפרטי אלה רק למשהו מיוחד או לעידכונים ושאני צריכה להתחיל להיבדק במכון שמטפל בתאומים זהים באיכילוב. באיכילוב טענו שאני מקרה של תל השומר .כשהגעתי לתל השומר הצוות היה מדהים… הרופא הפרטי שלי צחק עלי ואמר שתאומים זהים זה כמו תפוח אדמה חם שכל אחד מת להעביר הלאה.. אגב, בתל השומר ישר אמרו לי שבגלל ההיסטוריה שלי מומלץ לעשות הפלה או לפחות הפחתה ולא משנה באיזה שבוע אני אהיה הוועדה תאשר לי כי המצב שלי לא פשוט. אבל אני ראיתי מול עיניי רק את המתנה שקיבלתי והאפשרות לחוויה מתקנת.

מפה לשם עם כל המרפאות יצא שכל חמישה ימים הייתי בבדיקה! הערכות משקל, בדיקות סכרת זריקות… והשלב הבא – אשפוז. הכנתי תיק, השארתי שלושה ילדים בבית והגעתי לבית החולים כדי לשמור על האוצרות שבדרך . לפי הבדיקות היה הפרש משקל עצום – אחד 1400 השני 709 גרם ולכן המשיכו להתעקש איתי על דילול.
אבל אני כל הזמן אמרתי להם שלי לא נראה שיש כזה הפרש ותסתכלו על המסך זה לא נראה ככה …
נראה היה שהם מתים על האופטימיות שלי אבל חושבים שאני מטורללת אבל אני עמדתי על שלי שהכל בסדר ולא יכול להיות אחרת הרי זו חויה מתקנת שלי.

למרות האופטימיות, בשבוע 29+6 הפסקתי להרגיש אחד מהם ומיד אחרי זה גם את השני והתחלתי לחשוב שאולי באמת היתי צריכה לעשות את מה שכולם אמרו לי לוותר על האוצר שלי… בלית ברירה נכנסתי לניתוח בהרדמה מלאה, כשהתעוררתי ראיתי את בעלי בוכה ומספר לי שאחד שוקל 1420 והשני…. 969 גרם כמו שכל הזמן אמרתי להם – כמעט קילו תראו כמה הוא גדול ?

 

נכנסתי לפגייה ונזרקתי 12 שנים אחורה. מה עשיתי להם?

אבל כשהצלחתי לקום מיד רצתי לפגיה וקיבלתי פלשבק ל-12 שנה אחורה. התחלתי לבכות להאשים את עצמי במה שעוללתי להם…
לשמחתנו כשחזרתי לקראת הבוקר אחד היה כבר מנותק מהכל השני היה בדרך להיות מנותק מהכל ודוקטור מורג המדהימה ניגשה עלי ואמרה לי לקחת אחד מהם ואני סירבתי מהפחד (עם הגדולים אחרי חודש וחצי רק הרמתי אותם ואז הם קיבלו זיהום בדם ואמרו לי שיכול להיות שזה ממני ופעם הבאה שהרמתי היתה שבוע לפני יציאה הביתה) והיא אמרה שאין דבר טוב יותר או נכון יותר מזה שהם ירגישו אותי – וכך היה. מאותה שניה הם היו כל הזמן עלי שעתיים וחצי קנגורו לאחד, הולכת לשאוב חלב ואז קנגורו לשני וחוזר חלילה, מ-6 בבוקר שהיתי מגיע עד 9 בערב והיו לילות שישנתי שם. בכל אופן למרות הכל זו באמת חויה מתקנת לעומת התאומים הגדולים. יצאנו אחרי חודשיים הביתה כשאחד 2 קילו והשני שלוש ומשהו ???צחקו עליי בפגיה על המשקל שלו

.
גבריאל ומיכאל התחילו ללכת בגיל שנה ושלוש מתוקן ? עוד לא ממש מדברים אבל לי יש סבלנות כי אני יודעת שזה משתלם וכל ילד בקצב שלו מצליח בהכל רק צריך סבלנות ואימון.

 

 


אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום