פריחת האביב והשפעתה על האלרגיה העונתית

עונת האביב בפתח, תקופה המלווה אצל רבים באלרגיה עונתית.

פרופ’ ננסי אגמון לוין, יו”ר איגוד רופאי האלרגיה והאימונולוגיה מספרת לנו על התופעה וכיצד ניתן לטפל בה בצורה הטובה ביותר

                                                                                                                                           (קרדיט צילום: Freedigitalphotos.net/David Castillo Dominici)

במהלך תקופת האביב בישראל, מתקיימת פריחה של 2500 עצים, צמחי בר, דשאים ופרחים, דבר היוצר מרבדים קסומים בעלי ניחוחות משכרים.
הפריחה הצבעונית והריחנית, הינה בעלת השפעה על כמיליון ישראלים ילדים ומבוגרים, אשר חווים בתקופה זו תופעה של אלרגיה אשר באה לידי ביטוי בנזלת, עיטושים, גרד בעיניים ובלוע. ללא טיפול מתאים, הדבר עלול להפוך למגבלה המשפיעה על אורח החיים.

חשוב לזכור כי לא כל פרח או צמח יגרמו לאלרגיה, גם אצל אנשים הסובלים מהתופעה. ישנם מספר גורמים אשר מזרזים את תסמיני האלרגיה כגון: עצי זית, פקאן, חיטה ושעורה, צמחי מדשאות ועוד.

 

כיצד ניתן לאבחן שאכן מדובר באלרגיה?

את סדרת הבדיקות וההערכה עושה רופא המומחה בתחום, המאבחן את מצבו של המטופל, במטרה להתאים לו את הטיפול הטוב ביותר. האבחון מאפשר, במקרים מסוימים, לגלות את החשיפה המזיקה לחולה, במטרה להימנע מהגורם לאלרגיה ולהעניק טיפול תרופתי הולם לכל מטופל. חשוב להעניק טיפול בהקדם, במטרה להימנע מסיבוכים כגון: אסטמה, סינוסיטיס ועוד.
אבחון אלרגיה לאבקנים ניתן לבצע בכל מרפאת אלרגיה, באמצעות תבחיני עור, הניתנים לפענוח תוך 15-20 דקות.

 

האם ניתן למנוע מצב של אלרגיה?

לא ניתן להימנע מחשיפה לאבקנים יחד עם זאת, ניתן להגביל חשיפה לאבקני צמחים מסוימים ו לפרקי זמן מוגבלים כגון: הימנעות מטיולים בשטחים בהם קיימת פריחה של הצמח האלרגני, הקפדה על סגירת חלונות בתקופות מסוימות בהן הפריחה בשיא עוצמתה ועוד. הדבר יעשה בהתאם פרופיל הרגישות האישי של כל מטופל. ניתן לשלב גם טיפול תרופתי מונע,לפני מצב בו מתוכננת חשיפה לגורמים אלרגניים, או במהלך עונת הפריחה.

 

כיצד ניתן לטפל?

במקרים של תגובה אלרגית, מומלץ טיפול תרופתי הכולל אנטי היסטמינים, תכשירים נוגדי דלקת אחרים, משאף אפי, ומשאפים ריאתיים. את הטיפול ניתן להתאים פי מידת הרגישות, תסמיני האלרגיה ומשך החשיפה המשוער.

לחולים הלוקים באלרגיה משמעותית,גם אם עונתית, ניתן להעניק טיפול באמצעות חיסונים לאלרגיה (אימונתרפיה). טיפול זה, עשוי לשנות את מהלך המחלה וניתן בהתאמה אישית הן לחולה והן לחומרים אליהם הוא אלרגי, על ידי רופא מומחה לאלרגיה ואימונולוגיה קלינית.

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום

אנחנו יודעים שיש לך
כוחות על! מחסור רציני 
בשעות שינה!