טיפים לסדור וארגון התמונות בעידן הדיגיטלי גם לתאומים ושלישיות

הצילום הדיגיטלי החליף בהדרגתיות את סרטי הפילם והפך את נושא הצילום, לנגיש ואפשרי יותר מאי פעם. אם בעבר היינו ניגשים לחנות הצילום ובציפייה דרוכה ממתינים לפיתוח סרט הנגטיב (הפילם). כיום, כל פריים זוכה למספר טייקים במטרה להגיע לתמונה הטובה ביותר ואת התוצאה אנו רואים בשידור חי. היכולת לצלם ולקבל תמונות בו זמנית, ואמצעי הצילום הרבים והנגישים העומדים לרשותנו הגדילו את מספר התמונות אותן אנו מצלמים וגרמו לכך שלרבים מאיתנו מאגר תמונות עצום הנמצא בדרך כלל במחשב ולא תמיד זוכה לפיתוח או הדפסה. כאשר אנו מגדלים תאומים או שלישייה כמות התמונות היא עצומה ועולה השאלה האם לארגן אלבום משפחתי או אלבום נפרד לכל ילד ואיך אנו מארגנים את אינספור התמונות שהצטברו עם השנים.

בעבר הצילום היה תהליך מכני וכימי שהתחיל בתוך המצלמה שחשפה פילם רגיש לאור, והמשיך ב”חדר החושך”, בו פיתחו את הסרט והתמונות, וקיבעו אותם בתוך תמיסות של חומרים כימי. את סרט הצילום החליף חיישן המצלמה, שתפקידו הוא ליצור קבצים דיגיטליים המייצגים את האור שנקלט אצלו. כעת,  אין יותר צורך “לפתח” סרט כלשהו, אלא פשוט להדפיס את הקבצים במדפסת, בין אם זה במעבדה או בבית.
השימוש בסרט צילום (פילם) לא נעלם מן העולם אלא להפך, מדובר בצילום טרנדי מאוד, בעל אוהדים רבים אשר נמצא בשימוש ע”י אנשים שרוצים לקבל את המראה הייחודי שהוא מייצר, בייחוד כשמדובר בצילום בצבעי שחור לבן. תנועת ה”לומוגרפיה” הטרנדית – שיטת צילום הדוגלת ב”צילום מהמותן”, ספונטני, עם צבעים רוויים מאוד ו”אפקטים” שנוצרים מתקלות בחשיפה ומפגמים בעדשות, מאפשרת לצורת הצילום באמצעות פילם להשאר בתודעה. בשיטה מעניינת ואומנותית זו מצלמים עם מצלמות פילם פשוטות שיוצרות “פגמים” מעניינים באמצעות שימוש במגוון צבעים או בעיוותים אופטיים.
הצילום באמצעות הטלפון הנייד, איכותי ומתקדם ככל שיהיה עדיין לא הגיעו לרמת צילום המתקבלת ע”י השימוש במצלמה הדיגיטלית הקומפקטית או מצלמת הרפלקס המקצועית.

פעולת הצילום הנה תהליך אופטי, וציוד אופטי תופס מקום פיזי גדול יחסית. בנוסף, צילום איכותי הוא לא רק עניין של רזולוציה וכמות המגה פיקסל שהמצלמה יכולה לייצר, אלא תלוי גם בסוג העדשה איתה אנחנו מצלמים, וניתן אף לומר שעדשה איכותית קודמת למצלמה איכותית. מאחר והפלאפונים שלנו מתוכננים כך שהם תופסים כמה שפחות מקום הם לא יחליפו את המצלמת הרפלקס המקצועית, לפחות לא בטכנולוגיה הקיימת כיום.

קטלוג התמונות לפי תאריכים ונושאים

במטרה לשמור את הזיכרונות שתיעדנו עם השנים מומלץ אחת לכמה זמן ולארגן ולרכז את כל התמונות שצילמנו במקום אחד, בצורה מאורגנת ומקוטלגת.באופן שגרתי, מומלץ לפרוק את התמונות מכרטיס המצלמה לאחר כל שימוש, ולהכניסם לתיקיות מסודרות וזאת, על מנת לא לצבור כמויות לא ריאליות של תמונות למיון וקטלוג.
מומלץ לארגן את התמונות באופן בו צלמים מקצועיים מארגנים את ספריות התמונות הענפות שלהם – לפי שנת הצילום. צרו תיקייה נפרדת לכל שנה ושנה ובתוך תיקייה זו, צרו תיקיות משנה, בהתאם למאורע או ההקשר בו צילמתם את התמונות. לדוגמא: “יום הולדת 3 לדניאל”, “חופשה בברצלונה”, “פיקניק משפחתי ” וכדו’. תמונות בודדות שצולמו פה ושם בפלאפון (ובתור הורים אנחנו מצלמים את הילדים שלנו והדברים המרגשים שהם עושים כמעט בכל רגע נתון) מומלץ ליצור תיקייה כללית לכל שנה ושנה, או אם אתם ממש מכורים לצילום, לכל חודש וחודש.
במידה וכמויות התמונות הכריעו אתכם והמשימה הפכה לבלתי אפשרית, אל דאגה! העידן הטכנולוגי פותח בפנינו אפשריות חדשות לחלוטין! התקינו במחשב את תוכנת Picasa החינמית של גוגל, והיא תסרוק עבורכם את המחשב (או הכוננים שתגדירו לה), תיצור ספרייה של כל תיקיות התמונות הקיימות אצלכם, ותוכל למיין עבורכם את כלל התמונות לפי תאריך, שם, הלוקיישן שבו צולמה התמונה, ואפילו לפי המצולמים! התוכנה כוללת פיצ’ר של ‘זיהוי פנים ומאפשר תיוג חד פעמי של המצולם ואיתורו בין מגוון התמונות ובקרה נוספת שלכם בשלב התיוג הסופי. התכנה מאפשרת שימוש הכלים הבסיסיים לצלם החובב כדי לערוך ולשפר את התמונה שצולמה, הוספת אפקטים, חיתוך, הכנסת כיתובים, הדפסה בגודל הרצוי, ואפילו הכנת קולאז’ים ומצגות.

בחרו בסוג האלבום המתאים לכם

היצע האלבומים הקיימים כיום הוא רחב מאוד וברמה עקרונית מתחלק לשלושה סוגים עיקריים: אלבומי כיסים, אלבומי הדבקה ואלבומים דיגיטליים.
אלבום כיסים הוא אלבום “כמו של פעם” שבו מכניסים את התמונות לתוך שרוולי פלסטיק שקופים. היתרון באלבום זה הוא הקלות והפשטות שבה הוא מוכן, מדפיסים ומכניסים! החסרונות הם רבים: התמונות מוצגות אחת אחרי השנייה ובאותו אופן וגודל בדיוק בצורה מונוטונית ודי משעממת, ללא חלוקה לפי אירוע או הקשר, אין אפשרות של עיצוב או קישוט ואם הגעתם לסוף האלבום תצטרכו להתחיל אחד חדש בלי להתחשב בכך שנשארה לכם בדיוק עוד תמונה אחת אחרונה להכניס.

אלבום הדבקה הוא אלבום המורכב ע”י דפים חלקים, ויש צורך להדביק את התמונות על גבי הדף. היתרון באלבום כזה הוא הגמישות הרבה שהוא מאפשר והאפשרות לעטר את האלבום או לכתוב מלל לצד התמונות. החסרונות כוללים ההתעסקות הרבה עם הדבקת התמונות בדף המורכב מהרים וגבעות של תמונות מודבקות, אלמנטים שהודבקו לקישוט ועלולים להיהרס וליפול בכל רגע וגם, מספר הדפים מוגבל.

אלבום דיגיטלי הוא אלבום תמונות ממשי ופיזי לכל דבר ואינו קובץ דיגיטלי או מסמך המוצג רק במחשב כפי שרבים חושבים! הוא נקרא כך כי העיצוב והעימוד שלו נעשים במחשב באופן דיגיטלי, והוא מודפס בבית דפוס או מעבדת צילום כספר מוגמר לכל דבר. היתרונות באלבום זה עצומים! אפשרויות העיצוב והעימוד הן בלתי מוגבלות, ניתן להכניס טקסטים נלווים, לשלב תמונה לצד תמונה או ליצור קולאז’ים משותפים לכל אירוע ללא צורך בפעולות פיזיות של הדבקה וגזירה, הדפים חלקים ויפים ויכולים גם לכלול גימור להגנה על הנייר מפני נוזלים או לכלוך, כמות הדפים מותאמת בדיוק לצרכים, והוא מגיע במגוון עצום של גדלים, גימורים וכריכות מחומרים שונים (דמוי עור/תמונה). את האלבום המלא והמעוצב, ניתן לראות על גבי המסך לפני ששולחים אותו להדפסה. החיסרון של אלבום זה נעוץ בכך שהוא דורש תכנון ועיצוב של העמודים במחשב, דבר שנמצא לו פיתרון ע”י יצרניות האלבומים המציעות תוכנות ידידותיות מאוד לעיצוב ושילוב תמונות, הכוללות מגוון רחב של תבניות מוכנות, עריכה אוטומטית לתמונות ואופציה של עיצוב ועימוד אוטומטי לחלוטין (שניתן לעריכה והגהה), וכל זה גם מהסמארטפון!

ארגון וסידור האלבום, בדגש על תאומים ושלישיות

במטרה לקבל את התיעוד הטוב ביותר, כדאי לשלב באלבום עמודים עם מספר מועט של תמונות לצד עמודים עם תמונות רבות, לסירוגין. באלבומים בגדלים סטנדרטיים מומלץ להכניס כ-2-3 תמונות בעמוד על מנת שלא ייצאו קטנות מידי. נסו לבחור כ-10-20 תמונות מיוחדות מכל אירוע שצילמתם, ועבור אירועים משמעותיים יותר צרו אלבום נפרד לכל אירוע.
ההחלטה לגבי הכנת אלבום לכל ילד או אלבום משפחתי אחד , הנה אישית ואינדיווידואלית מאוד גם כאשר מדובר בתאומים או שלישייה בעלי צורך מובהק לקיים נפרדות בתחומים שונים. באופן כללי, מומלץ להתמקד בהכנה של אלבומים משפחתיים משותפים, ומידי פעם גם אלבומים אישיים עבור אירועים מיוחדים אחרי הכל, רוב התמונות שתצלמו יכללו יותר מאחד מבני המשפחה והמזכרת תהיה משמעותית יותר אם היא תכלול את כל בני המשפחה. ניתן להדפיס שתי גרסאות לכל אלבום ובכל אחת לשלב מספר תמונות של כל אחד מהילדים או להכין אלבומים קטנים יותר עם רצף תמונות לאורך השנים לכל אחד מהילדים, רוב החברות גם ישמחו להציע הנחה לרוכשים עותקים נוספים.
לסיכום, השנים חולפות והתמונות נערמות ולכן, מטוב מקודם מאשר מאוחר. קחו יוזמה, הכינו אלבומים שישמשו זיכרונות לרגעים נפלאים ומיוחדים.

תהילה שרפי – צלמת המתמחה בצילום ילדים ומשפחה, בסטודיו וגם בטבע
www.studio-ts.co.il

www.facebook.com/tehilasharafiphoto

 

רגע לפני שאתם מסדרים את האלבום – רוצים לדעת איך מצלמים תמונות איכותיות באמצעו תהטלפון? לחצו על הלינק – צילום באמצעות הטלפון הסלולארי

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום

אנחנו יודעים שיש לך
כוחות על! מחסור רציני 
בשעות שינה!