גבולות ומשמעת אצל תאומים או שלישייה – לפני שאתם תולשים שיערה שיערה, קבלו מאיתנו 5 טיפים חשובים ומועילים !

למקומות, היכון , רוץ!

מכירים את זה? אתם ממש מנסים שתהיה פה משמעת (ארוחת ערב, גינה או כל מקום אחר שגדול יותר ממטר על מטר), אבל כל אחד מהשניים רץ לכיוון אחר.. ומהר!

אם יש לכם כבר ילד או יותר בבית, אתם בטח מבינים כמה זה מאתגר להטיל משמעת על שני זאטוטים יחד…ועל כל אחד לחוד…

בדיוק בשביל אנחנו פה, עם 5 טיפים של בעלות ניסיון כמונו, שעד היום עדיין מתמודדות עם אתגרים מורכבים שקשורים למשמעת:

 

     1. ציפיות יש בכריות.

לפעמים כהורים, הציפיות שלנו מהתנהגות הילדים (או של החברה) יכולות להיות בעייתיות משום שאינן תואמות את ההתפתחות הקוגניטיבית של התאומים או של אחד מהם (אפ אפ אפ.. לא להשוות!). התפתחות המוח שלהם. אם אנו מצפים מהם להתנהג באופן שאינו נמצא ביכולת ההתפתחותית שלהם, אנו מכוונים אותם (ואת עצמנו) לכישלון.

גם כשאתם מציבים גבולות, חשוב שתראו מי עומד מולכם ואת הבשלות והבגרות שלו או שלה.

 

     2. זה לא אישי!

אם תיקחו כל דבר שהיא, הוא או הם (כן לפעמים מדובר גם בקואליציה – תאומות זה כוח), אז תיכנסו לעמדה של קורבנות ואחרי הכל – אתם ההורים, הבוגרים. עם כל הרצון להציב גבולות, מדובר בפעוטות או ילדים ולכן חשוב למצוא גם סבלנות, חמלה ואמפתיה – כלפי עצמנו גם.

      3. גם תשומת לב שלילית – היא תשומת לב.

בעולם השיווק אומרים – כי גם יח”צ שלילי הוא טוב, כי מדברים עליך. כל אחד מהתאומים רוצה את תשומת הלב שלכם , והם יעשו זאת בכל שרך אפשרת, גם אם מדובר בהתנהגות שלילית. שוב, אנחנו לרגע אחד לא אומרות שצריך לוותר ולמנוע הצבת גבולות ויחד עם זאת, ברגע שאתם מבינים שתשומת לב שלכם היא מה שמניע אותם לפעולה, תוכלו לנקוט דרכים אחרות מאשר צעקות ואיבוד שליטה. מה זה אומר? שהתנהגות שלילית לא מזכה אף אחד מהם (וגם לא כשהם זוממים משהו יחד) בתשומת לב. תצאו מהמקום, תרחיקו אותם מהסיטואציה וחכו שההתנהגות הטובה והנכונה תחזור. רק אז תעניקו להם תשומת לב. כך היא או הוא ילמדו, איזו התנהגות מזכה בחיבוק ונשיקה ואיזו בהרחקה וכרטיס צהוב או אדום. ודרך אגב, כמה שזה קשה, נסו להימנע ממשפטים כמו: “תראה כמה יפה היא יושבת”, “למה את לא יכולה להצליח כמוהו בלימודים”? ועוד משפטי השוואה שממצבים כל אחד מהתאומים  – ואת זה אנחנו לא רוצים.

 

     4. טבלאות רבותיי טבלאות.

תכל’ס למי יש כוח? בכל הלו”ז המטורף הזה להתחיל לשרטט ולבנות טבלאות. חברים וחברות! מדובר בהשקעה משמעותית שתשלם לכם לטווח הארוך. חוקים כתובים עושים את העבודה ואם מדובר בקטנטנים, גם ציורים יכולים לעזור. אתם לא מתבקשים לכתוב מגילה או עבודה אקדמית, אלא כמה חוקים ברורים שיעשו להם סדר. אצל פעוטות אפשר לצייר ציורים כמו שמש + צחצוח שיניים, נעלי בלט או כדורגל בשעות אחר הצוהריים וכל דבר שיזכיר להם את סדר היום או איך מתנהגים. כשמדובר בילדים גדולים שכבר יודעים קרוא וכתוב, כדאי לתכנן טבלה יומית בה אתם רושמים מתי כל אחד יוצא עם הכלב/ה, מתי עושים, שיעורים, חוגים וכו’. רוצים להעצים את התאומות, שניהם יחד וכל אחד לחוד? בבקשה.. שיבנו טבלה יחד.

     5. שינויים, גבולות ומשימות.

 בתקופה בה חלים שינויים (מעבר דירה, בית ספר חדש, הפרדה בכיתות או בחדרים ועוד), חשוב מאוד להכיל וגם לשמור על שגרה וגבולות. מבנה טוב עומד איתן על יסודות חזקים, גם אם נשנה את העיצוב של הדירה. ולמי שלא הבין את המטאפורה, רק גבולות ברורים ועקביות לאורך זמן, יאפשרו לכם להתגמש כאשר יש שינויים. ואל תשכחו גם להיות סבלניים ולראות את שניהם יחד ואת מה שהם עוברים, וגם כל אחד בפני עצמו.

יש לכם שאלות נוספות בנושא או בכלל?

דברו איתנו

gali@2wins.co.il

keren@2wins.co.il

 

שלכם גלי וקרן

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום

אנחנו יודעים שיש לך
כוחות על! מחסור רציני 
בשעות שינה!