‘החיים תמיד אומרים צפונה’ סיפורו של סמ”ר נעם רוזנטל שנהרג במלחמת ‘צוק איתן’ דרך עיניו של אחיו התאום גל

במהלך שירותו הצבאי שירת גל ביחידת מודיעין במרכז הארץ ואילו אחיו התאום, נעם ,שירת כחובש בשריון.

לפני כשמונה שנים ב31- ביולי 2014, במהלך מלחמת ‘צוק איתן’, חזר גל כהרגלו לביתו שבמיתר, נסיעה שארכה כשלוש שעות. כמידי יום, נהג לעצום את עיניו ולישון במהלך הדרך. הפעם, היה ערני מתמיד. בשעה 19:00 התקשר לחברו בתואנה כי אינו מצליח להירדם ואינו מבין מדוע. בשעה 19:02 פגעה פצצת מרגמה על הגבול, בכניסה לדיר אל בלאח בו שהו סמ”ר נעם רוזנטל וחבריו ששירתו בחטיבת שריון 188 גדוד 53.

באותו הרגע, בפעם הראשונה בחייהם נפרדה דרכם…

גל רוזנטל בן 23.5, אחיו התאום של נעם רוזנטל ז”ל, מתגורר כיום עם אחיו הגדול, הדר, והוריו בישוב ‘מיתר’.

“היינו שלושה אחים – זוג תאומים ואח הגדול מאיתנו בשנה וחצי. זה הרגיש כמו שלישייה” מספר גל ומוסיף ” היינו חברים טובים, דיברנו על כל נושא שבעולם, שיתפנו האחד את השני בחוויותינו וחלקנו חברים משותפים. מסלול חיים דומה”.

גל מסביר כי למרות השוני בינו לבין אחיו נעם הם היו צוות לכל דבר, והקפידו לבלות כל רגע פנוי יחדיו: ” נעם אהב מאוד מוזיקה וניגן על פסנתר. בכל מקום בו שהה – השתמש בחוש ההומור הנפלא שלו והשרה אווירה נעימה, בנוסף ליכולתו ליצור שיחה בקלות בכל נושא. אני טיפוס יותר ריאלי ומעדיף את הסביבה הביתית. למרות השוני, היו בנינו קווי דמיון ודרך משותפת בה צעדנו יחד”.

בלתי נפרדים

“עד כיתה א’ למדנו יחד ואילו בשנה הראשונה ללימודים נפרדה דרכנו. כשהיינו בכיתה ג’ הפרידה בינינו גדר בעקבות הקמתו של ביה”ס חדש ביישוב בו התגוררנו. ההפרדה הפיזית לא מנעה מאיתנו לחזור ולבלות יחד בכל רגע פנוי.
הפעם הראשונה שנפרדנו לזמן ממושך הייתה בצבא – נעם התגייס לשירות קרבי ולכן נעדר לתקופות ארוכות. המפקדים לא אפשרו לי להיות איתו ברגע הגיוס, דבר שהקשה עלי אז ועדיין מקשה עד היום”. למרות המרחק הפיזי, המשיכו השניים לשמור על מערכת היחסים המיוחדת שלהם, הקפידו לנהל שיחות ליליות ולבלות יחד במהלך חזרתו של נעם מהצבא.

“את הבשורה המרה קיבלתי במהלך בילוי משותף עם חברים, קצין העיר חיכה לי מחוץ לדלת, מיד הבנתי. עד היום אני שואל את השאלה- איך ממשיכים?!…והתשובה היא שממשיכים כי צריך להמשיך. אך …משהו נעצר שם, באותו הרגע בו קיבלנו את הבשורה.
לעיתים אני עדיין מרגיש כמו גל בן ה- 20 המשרת בצבא. קשה לי מאוד. אני חושב שעדיין לא הפנמתי את עובדת מותו של אחי. לעיתים אני מקווה כי לפתע פתאום תפתח הדלת ונעם יכנס”

רק לחבק חזק

גל מספר כי דמותו של נעם מלווה אותם במהלך כל פעילות משפחתית: ” אנחנו מקפידים לדבר על נעם בכל הזדמנות, במסגרת התא המשפחתי. בכל רגע ביום הוא במחשבותינו: מה היה אומר? מה היה עושה? ומה הייתה מה דעתו?.
אני מתגעגע לרגעים המהנים שחלקתי עם אחי, לרוח השטות, לצחוק שלו. הוא חסר לי בכל מקום ובכל מצב. הייתי חולם לא פעם, שנעם חוזר הביתה ומרגיע אותנו, חוזר ואומר שהכל בסדר. חלמתי, שאני מתעורר ונעם יושב בסלון. לעיתים אני משוחח איתו, מתייעץ והוא משיב.
תמיד אזכור את חיוכו הגדול,את היותו אדם בעל יכולת לאהוב וכמי שדואג לשמח את כל מי שסביבו. במידה והיה חוזר ולו לכמה רגעים לא הייתי מרבה במילים, הייתי מחבק אותו חזק חזק ורק רוצה להרגיש אותו.. את אחי…”

מצפה נעם

נעם היה מלא שמחת חיים ואת המוזיקה אהב על כל גווניה. ‘ואהבת לרעך כמוך’ היה המשפט המוביל בחייו. במטרה להמשיך את ניגונו ולהפיץ את אהבתו לאדם ולטבע, החליטה משפחתו להקים אנדרטת זיכרון בדמות פסנתר כנף. הפסנתר עצמו יהיה מקום ישיבה, הכנף תאפשר הצללה, ובתוכה של האנדרטה יבנה מצפן ועליו יחרטו המילים שהרבה נעם לומר: “החיים תמיד אומרים צפונה” -צריך להסתכל קדימה. פינת ההנצחה אמורה לקום בבית היערן שביער מיתר, מקום בו היו נוהגים נעם, גל וחבריהם לבלות עם גיטרות, לנגן לשיר וליהנות מהטבע.

אמו של נעם – אסנת כתבה שיר לזכרו, תשעה חודשים לאחר שנהרג: ‘החיים תמיד אומרים צפונה’
לחן: קובי ובן שופן
ביצוע: עמית גליסקו

להשמעת השיר 

תרומות להנצחתו של נעם רוזנטל ז”ל

במטרה לשפץ את המתחם (בשיתוף קק”ל), לאפשר מקום להתכנסות ולפעילות חברתית ולהקים אנדרטת זיכרון להצנחת דמותו ופועלו של נעם רוזנטל ז”ל, דרוש סכום כספי נוסף.

לתרומות ניתן לפנות לאתר שהקימו גל ובן דודו 
www.noamroza.co.il
או באמצעות
המחאות – מתן-משקיעים בקהילה ולציין בספח לזכות הקרן להנצחת נעם רוזנטל
העברה בנקאית – לפקודת מתן-משקיעים בקהילה/ בנק הפועלים -12/ סניף – 532/ חשבון- 386647
* על מנת שהתרומה בהעברה בנקאית תועבר לקרן להנצחת נעם רוזנטל יש לעדכן את אהובה ינאי באימיילAhuva@matanisrael.org.il על מועד העברה, סכום העברה ועל שם מי וכתובת למשלוח הקבלה.
טלפון – משרדי העמותה 03-5602121, באין מענה ניתן גם להשאיר הודעה ונציגי העמותה יחזרו אליכם בהקדם..

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום

אנחנו יודעים שיש לך
כוחות על! מחסור רציני 
בשעות שינה!