‘הכל אני יכול בחופש הגדול’ – גם עם תאומים

איך מבלים ונהנים עם התאומים וכל הילדים!

מאת: מאיה ראובני

כאילו שהשנה וחצי האחרונות בבית לא הספיקו לנו ושוב אנחנו מוצאים את עצמנו ללא מסגרות, ללא חוגים, הקורונה עדיין איתנו ולא נראה שהיא סובלת במיוחד איתנו. 

בישראל, קיבלנו בבונוס גם את ספטמבר שכולו חגים.

אבל היי, אנחנו יכולים להתנחם שהחלק מהימים גם אנחנו בחופש😊 

בקיצור, מה עושים?

איך מעבירים את השלושה חודשים האלה (החמים יש לומר) עם ילדים בבית? ולמי מאיתנו שיש תאומים אז בכלל…

 

אז מה בכל זאת אפשר לעשות?

 1. לנשום – לקחת הרבה אוויר, סבלנות ואורח רוח  – בסוף זה נגמר
 2. להתחנן לסבתות ולסבים – כהורים לתאומים אחד הדברים הכי חשובים הוא לדאוג לעזרה, בין אם זה סבתא, או בייביסיטר שתיתן לנו אוויר, או חלוקה עם בן הזוג, או כל מי שיש לו דופק ומוכן לעזור לנו 😊 
 3. קייטנת אימהות  – או אבות אם זכיתן לבעל אמיץ. 
 4. תכנון מוקדם – כדאי להכין לו”ז מראש לכל השבוע. מי אוסף, מי מחזיר, מי אחראי, מה עושים, כמה זה עולה וכו.. 
 5. כותרת לכל יום – יום קניות לבית הספר / גן , יום סידור וארגון החדר , יום השפרצות מים למטה בגינה או בחצר, יום בריכה, יום בישול / יום בטבע / יום קניון 

6. תיאום ציפיות –  כמו כל דבר עם הילדים, דברו איתם לפני, תאמו ציפיות, תבינו מה הם רוצים ומה יכול להתאפשר במסגרת המגבלות שלכם.

7. ניצול הזדמנויות – כמו כל דבר עם תאומים גם אתגר החופש הוא קשה ומורכב יותר, אך גם פה יש הזדמנויות. למשל: אפשר למצל את הזמן לעבוד על הנפרדות. אם אתם מפרידים ביניהם במסגרות בשנה הבאה, אז יש פה הזדמנות בחלק מהזמן להפריד כבר עכשיו. בחירה בקייטנות שונות, שמאפשרת לכל אחד מהתאומים או השלישייה ליהנות מתחומי העניין שלו, או לקבוע לכל אחד מהם בילוי עם חבר אחר שאמור להיות איתו באותה המסגרת, וכדומה…

8. עזרה בבית – השהות הממושכת בבית מביאה איתה הרבה בלגן. כביסות, שעות מטבח והמוןןן כלים. זו הזדמנות מעולה להיעזר בילדים (בכל גיל כמעט). אפשר להכין טבלה עם משימות שבועיות (ממש כמו מערכת). וגם לעשות חילופי תפקידים. ילדים הם חלק מהבית, ועל מנת שירגישו חלק הם צריכים להרגיש מועילים ותורמים. (גם אם הם מעקמים את הפרצוף). ולכם, יהיה יותר קל אז זה win win  . 

9. התמודדות עם שעמום – בואו נפסיק לפחד ממנו. השעמום הוא טוב לפעמים. הוא מפתח יצירתיות, מלמד את הילדים להעסיק את עצמם. להמציא משחקים. לחשוב. לצאת מהקופסא.

10. חופשה משפחתית – מי שיכול להרשות לעצמו לצאת לחופשה במחירים הלא הגיוניים שיש כאן השנה, חופשה סוגרת לכם עוד שבוע גם אם היא רק ליומיים. יומיים לפני אנחנו מתכוננים, מתרגשים, נערכים, תיאום ציפיות, וכדומה.. ויומיים אחרי אנחנו נרגעים, מתרפקים, ושואלים את עצמנו אם היה שווה את ההוצאה😊

ולמי מאיתנו שהחליט לצאת לחופשה משפחתית, יחד עם כל הכיף הזה יש גם לא מעט אתגרים בדרך וגם פה יש כמה דברים שיכולים מאוד לעזור. 

 1. תבינו ותפנימו שאתם בחופשה משפחתית ולא בחופש זה לא אותו דבר, זה משהו אחר לגמרי.
 2. בעצם ההגדרה של ‘חופשה משפחתית’, מסתתר הרעיון שזו חופשה שמשתתפים בה כל המשפחה. ולכן חשוב להתחשב בכולם כולל הרצונות שלכם. הילדים ילמדו שאתם לא מוותרים על עצמכם שזה מסר מאוד חשוב, ילמדו להתאפק, ילמדו דחיית סיפוק, ילמדו שהם שאתם לא עסוקים אך ורק בהם.
 3. תיאום ציפיות – בתכנון הנסיעה שאני מאוד ממליצה לעשות אותה יחד עם הילדים (בהתאם לגיל הילדים כמובן). כדאי לשבת עם הילדים יחד, לתכנן איתם את הלוז להציף קשיים שיכול להיות שיהיו, ואף לאפשר לכל אחד לבחור יעד/אטרקציה. חשוב גם לתאם ציפיות לגבי מה שלא הולך להיות (גבולות!).
 4. גמישות – על אף הלו”ז שתיכננתם, מאוד חשוב להיות גמישים. יכול להיות שתכננתם משהו לאותו יום אבל בטיולים יש שינויים, יש בלתמ”ים, תהיו מוכנים לזה. לפעמים לא מספיקים את כל מה שרוצים, אז מה? תתגמשו.. תזכרו שהיחסים ביניכם יותר חשובים מעוד אטרקציה להספיק.
 5. שחררו – זיכרו שאתם בחופשה / טיול. יש מקום להגמיש את החוקים. תנו להם להיות ערים עד מאוחר, תרשו להם דברים (במסגרת הערכים שלכם) שאתם לא מרשים בזמן שיגרה. תשתוללו איתם, תחזרו להיות בעצמכם קצת ילדים – זה כיף!
 6. לבד או ביחד עם עוד משפחה? יש יתרונות בנסיעה משותפת כי במקרים רבים זה רהבה יותר קל עם הילדים. ולכן אני בעד הגיוון. אבל חשוב לי לומר שמאוד חשוב גם לנסוע רק אתם המשפחה הגרעינית. יש משהו בטיול משפחתי שמייצר גיבוש משפחתי. דווקא שנמצאים רחוק מהבית, רחוק מהצעצועים, רחוק מהשגרה המוכרת, אתם תראו פתאום את הילדים ממציאים לעצמם משחקים מיוחדים ביניהם שהם רק שלהם. בין הריבות והמתח יהיו רגעים מופלאים של ביחד, של כיף. של אחים. 

והכי הכי חשוב תשתדלו להיות כמה שיותר ביחד, להתחבק, לצחוק, לאהוב, ולזכור שיש להם מעט זמן להיות ילדים אבל יהיה להם עוד הרבה זמן להיות מבוגרים. אז תהנו מרגע😊

חופשה נעימה ☺

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום