כיצד לעודד שיתוף בין תאומים מגיל צעיר?

אחרי 9 חודשים, או קצת פחות, יחד ברחם, בילוי של שעות יחד בעריסה או על מזרן הפעילות, הייתם מצפים מהתאומים או השלישייה לשעת לשתף, לפחות האחד את השני. אז זהו, שלא תמיד. חלק מהתאומות המדהימה ומערכת היחסים המיוחדת, הוא גם פיתח האינדיבידואליזם וזה אומר, רכושנות ושילוב המילה :’שלי’. לפעמים יש להם אותו רצון בדיוק לאותו הדבר בו זמנית. השאלה היא, מה אפשר לעשות לעודד את התאומים או השלישייה שלכם לשתף? ונתחיל, האחד עם השני.

יש לכם כל כך הרבה הזדמנויות לשלב את זה בשגרת היום שלכם:

  • משחקים – כבר מגיל כמה חודשים, כשהילדים מונחים על המזרן, חשוב לעודד אינטראקציה הכוללת שיתוף של הצעצוע המונח מולם.
  • ספרים – בגיל צעיר וגם מאוחר יותר, ניתן לעודד שיתוף פעולה. כשהם קטנים, מומלץ להשתמש בספרים האינטראקטיביים, בעזרתם כל ילד יכול ללחוץ על הבובה/הקלידים בזמנו. בגילאים מאוחרים יותר, כאדי להציע לכל אחד להמחיז את הספר או אפילו לקרוא בעצמו, שורה אחר שורה או דף אחד כל אחד לסירוגין.
  • רחצה באמבטיה – עודדו כל אחד מהילדים לחכות לתורו בשימוש בשמפו או בספוג הרחצה.
  • קניות – מי לוקח איזה מוצר? מי עוזר לאחד ההורים לשלם בכרטיס אשראי? קניות בסופר או בכל מקום אחר יכולות לשמש קרקע פורייה למריבות. מצאו את הדרך, אפילו יחד עם הילדים (במידה והם גדולים), להציע פתרונות שיאפשרו שיתוף בכל מה שאתם עושים.

 

 

תנו משוב חיובי וחזקו כל אחד מהילדים וגם את שניהם/שלושתם על התנהגות יפה, כאשר הם חולקים ומשתפים. חשוב להתייחס ליכולת הזו כבר מגיל צעיר, כאשר האחד מעביר את הרעשן או הנשכן לשני. בגילאים גדולים יותר, חשוב להרחיב את הנושא לטוב לב, ראייה של האחר וכדומה.

יחד עם כל ההמלצות, חשוב לזכור כי תאומים או שלישייה לא צריכים לחלוק כל דבר, או לעשות הכל יחד. כך גם לגבי ההורים ושאר האחים. לפעמים הם רוצים וגם מגיע לכל אחד, זמן איכות מיוחד. גם כל תאום הוא אינדיבידואל עם העדפות משלו, וזה אומר לפעמים גם לשחק לבד או להתעקש על צעצוע מסוים, עם חוסר חשק מובהק לחלוק. זה בסדר! חשוב ליצור תמהיל של שיתוף יחד עם התפתחות הזהות, הרצונות והצרכים של כל ילד.

 

אם תעודדו שיתוף בשלב מוקדם באמצעות דוגמא אישית, חיזוקים חיוביים והזדמנויות לדבר על זה, התאומים או השלישייה ירוויחו.  האם צפויים לחלוק עוד הרבה, ולכן זה בסדר שהם ירצו גם את האני שלהם, הצעצועים שלהם ותשומת הלב שמגיעה לכל אחד.

 

 

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום