כיצד נוכל לזהות הופעתה של דלקת גרון, האם זה מדבק במיוחד שמדובר בתאומים – ומהן הדרכים לטיפול במחלה

זה מתחיל מהרגשה כללית רעה או חוסר נעימות באזור הגרון ובמקרים נעימים פחות, מלווה בכאב עז בבליעה, חום וצמרמורות. בין אם מדובר בילדים, תאומים או מבוגרים, החורף כבר כאן ואיתו המחלה הנפוצה – דלקת הגרון!

מקורה של דלקת גרון יכול להיות ויראלי או חידקי – לרוב מדובר בחיידק הסטרפטוקוקוס , שמקור שמו הוא מצורתו הנראת תחת מיקרוסקופ. הסטרפטוקקוס הינו חיידק הגורם לרוב לדלקת בגרון אצל ילדים ונוער (5-15 שנים). חשוב לציין שדלקת חיידקית לא מופיעה אצל התאומים כשהם מתחת לגיל שנה אך שכיחה לאחר גיל 3.

הסימפטומים למחלה הנם – חום גבוה, כאבים עזים בתהליך הבליעה, גרון אדום ונפוח, נפיחות בבלטות הלימפה וכאבי ראש חזקים. דלקת גרון נגיפית (ויראלית) תבוא לידי ביטוי בצרידות, כאבי שרירים, שיעול ונזלת.
ניתן לאבחן דלקת מסוג זה ע”י זיהוי הסימפטומים המצוינים לעי”ל וגם על ידי הופעת כתמים לבנים על הלוע ו/או השקדים. חשוב לציין כי זיהוי וודאי יכול להעשות רק על ידי משטח גרון, הנעשה באמצעות בדיקת מעבדה או באמצעות ספירת דם, העוזרת לאתר את מקור הזיהום – ויראלי או חיידקי. ניתן גם לבצע בדיקת ביתית, אותה ניתן לרכוש ברשתות הפארם ובבתי המרקחת. הדגימה נלקחת מהשקדים או החלק האחורי של הלוע, על ידי “מקל אוזנים” ארוך המוכנס לאחר הלקיחה לכלי המתאים הנמצא בערכה. התוצאה תתקבל לאחר רבע שעה לכל היותר. יש לקחת בחשבון שמדובר בבדיקה שהנה פחות רגישה מתרבית גרון ובעקבות כך, ייתכן מצב בו תתקבל תשובה שלילית לנוכחות סטרפטוקוק A כאשר בפועל הבדיקה, שלא נלקחה כראוי, הנה חיובית.

דלקת שנגרמה מסטרפטוקוקוס עלולה לגרום לסיבוכים, במידה ולא טופלה עד כדי הופעתה של קדחת השיגרון (דלקת ראומטית), העלולה לפגוע במפרקים ובלב. מסיבה זו חשוב להקפיד על טיפול אנטיביוטי ממשפחת הפנצילין למשך עשרה ימים גם אם חלה הטבה במצבו של המטופל, ברגע שנעשה זיהוי של החיידק בגוף, וזאת בכדי להימנע מסיבוכים רפואיים.

במהלך ימי המחלה, מומלץ לנוח, להרבות בשתיית מים, לצרוך משכך כאבים במידת הצורך, היעיל גם בהורדת חום הגוף ואף להשתמש בכדורי מציצה, לצורך הרגעה וחיטוי מקומי של הגרון.

חיידק הסטרפטוקוקוס מאוד מדבק, לפחות 24 שעות מרגע לקיחת מנת האנטיביוטיקה הראשונה והקלה בסיפטומים. ההדבקה מובעת מהפצת רסיסי טיפות רוק של החולה לחלל האוויר, באמצעות שיעול התעטשות, גם כאשר נמצאים במקום פתוח.
כאשר מישהו מבני המשפחה אובחן עם דלקת גרון יש להקפיד על כללי הגיינה כגון: שטיפת ידיים במים וסבון, התעטשות לתוך פנים המרפק וכד’ (מידע נוסף על דרכי הדבקה בכתבה “זהירות מדבק”).

 רונית קינן – “טיפה פרטית” שירותי טיפת חלב פרטיים בביתך
TipaPratit.co.il

מעוניינים לשוחח עם רונית? או עם כל אחד משאר המומחים? הכנסו לדף המומחים שלנו

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום