לראשונה מרפאת תאומים ייחודית במרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא) !

אנחנו בדקנו מה היא מציעה (גם טיפולים ללא עלות), ומדוע זה כל כך חשוב

צילום – דוברות ביה״ח

אם בעבר הריון תאומים היה נחשב למפחיד ומאיים, היום הנושא זוכה למענה מקצועי ונכון, יותר ויותר. אחת הדוגמאות לכך היא מרפאת התאומים שהוקמה לאחרונה במרכז הרפואי ‘שמיר’ – אסף הרופא, בבחינת one stop shop לכל מי שחווה הריון מרובה עוברים. מרפאת המעקב החדשה מיועדת רק להריונות תאומים ומבצעת בדיקות משלב מוקדם של ההיריון, כדי לתת מענה במהלך כל הדרך, עד ללידה הצפויה וגם לאחריה.

במרפאה את תהני מהבדיקות הבאות ללא תשלום: בדיקת סקר מומים כרומוזומליים לא פולשנית (NIPS), סקר רעלת הריון, סקר איתור ומניעת לידה מוקדמת, סקר לשלילת שלייה חודרנית ועוד.

שוחחנו עם ד”ר רן סוירסקי, מומחה במיילדות גניקולוגיה ואולטרה סאונד המרכז את עבודת המרפאה, שמסביר מדוע דווקא עכשיו הוחלט לתת מענה להריון מסוג זה, כיצד המרפאה נותנת מענה כולל לאישה בהריון תאומים, ואיך כל זה קשור למחקר ראשון מסוגו וחשוב מאין כמותו, שיכול להשפיע על עתידם של הריונות מרובי עוברים.

צילום – דוברות ביה״ח

מרפאת תאומים  ייחודית – סוף סוף כאן!

אם יש משהו לו זקוקה אישה עם הריון תאומים, בנוסף למענה מקצועי ונכון, זה בטחון, הבנה והכלה לקראת תקופה שעומדת להיות מאתגרת בכל ההיבטים שהוזכרו ועוד. כמה טוב לקבל ‘חיבוק’ ממרכז ‘שמיר’ – (אסף הרופא), שנותן לראשונה מענה הוליסטי לכל הריונית שנושאת ברחמה יותר מעובר אחד. “כחלק מהמערך המיילדותי שלנו, אנחנו גם עוסקים באופן יום יומי בהריונות תאומים, ומודעים לחשיבות של הצורך לייצר מסגרת המציעה תמיכה רפואית ורגשית” מסביר ד”ר סוירסקי ומוסיף: “הריון מסוג זה טומן בחובו לא מעט סיכונים כדוגמת לידה מוקדמת, לידה במשקל נמוך, הפרעת גדילה של אחד התאומים על חשבון השני, סכרת הריונית ואתגרים מורכבים נוספים, ולכן מחייב מעקב רפואי צמוד ורופאים/ות המתמחים/ות בנושא. בדיוק בשביל זה אנחנו כאן.

“כבר גילינו מומים בסקירה המוקדמת שהשפיעו על מהלך ההריון, כפי שקרה לאחרונה בהריון תאומים ביכוריאלים וביאמניוטים, שהיו כל אחד בשק אחר. בשבוע 12 ראינו כי אחד העוברים סבל ממומים קשים, כולל מום משמעותי בלב, ואז גם הבנו שאין לו דופק. למעשה, העובר הפסיק להתפתח ועצם הגילוי המוקדם, סייע לאם להבין למה זה קרה. העובר השני התפתח לתינוק ונולד בריא. וזה רק מקרה אחד מיני רבים, בהם אנו מטפלים”.

ד”ר רן סוירסקי

קרדיט צילום: עידן גרוס

השירותים הניתנים במרפאת התאומים

כל אישה הנמצאת במעקב הריון במרפאת התאומים, מקבלת מענה כולל ממחלקת אשפוז הריון יום של המרכז הרפואי שמיר, הריון בסיכון, וכל הזרועות הרלוונטיות של בית החולים.

שירותים נוספים שניתן לקבל במסגרת מרפאת התאומים כוללים:

  • צוות גדול ומקצועי, שירותי, איכותי וזמין, שבאמת מבין אישה שחווה הריון תאומים.
  • מזכירה מקסימה ששמה ענת ואחות מדהימה ששמה טלי, שמחבקות את המטופלות והמטופלים, ונותנות מענה נפשי, ליצירת מעטפת אווירה וחמה.
  • בדיקת שקיפות עורפית, הכוללת כבר בשלב הזה ‘מיני סקירת מערכות’, דבר שלטענת ד”ר סוירסקי כבר מוכיח את עצמו, משום שבעזרתו ניתן לגלות דברים שלא תמיד אפשר לזהות בבדיקה הייעודית.
  • בדיקת דם לאיתור תסמונת דאון, המחליפה את בדיקת מי השפיר ((NIPT.
  • ביצוע סקירת מערכות ראשונה, שנייה
  • סקירה שלישית – סקירה שלא נכללת “בסל” ולא מבוצעת כחלק ממעקב הריון שגרתי בד”כ.
צילום – דוברות ביה״ח

ד”ר סוירסקי מציין, כי למרות שנראה כי לידה במרכז הרפואי ‘שמיר’ היא המשך טבעי של המעקב במרפאת התאומים, כל אחת יכולה לבחור בית חולים אחר בו היא רוצה ללדת, וכי אף אחת לא מחויבת ללדת דווקא אצלם. “אני חושב שזה נכון להמשיך את התהליך אצלנו, במיוחד שצוות חדר הלידה מעורב בתהליך ובמה שקורה במרפאה. אנחנו גם אחד מבית החולים הראשונים שאפשרו לידה וגינלית של תאומים, כולל בסיטואציות בהן אחד העוברים במנח עכוז. יחד עם זאת, מי שרוצה לעבור אצלנו את המעקב וללדת בבית חולים אחר, שגם זה אפשרי כמובן”.

 

הכל התחיל עם מחקר ובדיקת שקיפות עורפית

מרפאת התאומים היא חלק מקבוצת מרפאות במדינות שונות בעולם, המשתפות פעולה לצורכי מחקר גלובלי בהובלת המרכז הרפואי “שמיר ” ( לשעבר אסף הרופא) , שמטרתו לאתר נשים הנמצאות בסיכון לפתח סיבוכי הריון, על בסיס בדיקת השקיפות העורפית. פרופ’ רון מימון – מנהל חטיבת נשים ויולדות במרכז הרפואי שמיר, החליט לקחת את המחקר צעד אחד קדימה ולבדוק את הנושא גם כשמדובר בהריונות תאומים. “במהלך העבודות הראשונות שלנו, בדקנו האם אנחנו יכולים לנבא רעלת הריון, ובאמצעות מתן אספירין ומעקב טוב יותר, לנסות למנוע את התפתחות המחלה”, מסביר ד”ר סוירסקי ומתייחס להריון תאומים: “במהלך השנים השיג פרופ’ רון מימון  גראנט גדול בתמיכת האיחוד האירופאי, הכולל את אנגליה, ספרד, גרמניה וכיום גם את קנדה, במטרה לבנות אלגוריתם שבודק האם אנחנו יכולים לנבא סיבוכי הריון כבר בטרימסטר הראשון להריון תאומים, בשבועות בהם מבצעים בדיקת שקיפות העורפית”.

פרופ’ רון מימון

קרידט צילום: עידן גרוס

האם כל אישה שמעוניינת לזכות במעקב הריון במרפאת התאומים, מחויבת להשתתף במחקר?

“כן, אבל… אני רוצה להסביר לכל מי שהמילה ‘מחקר’ מרתיעה אותו או אותה, כי לא מדובר בפעילות פולשנית או החודרת לפרטיות. אנחנו רק אוספים נתונים מכל אחת, כדי לבנות את האלגוריתם שיכול לעזור לנשים רבות בעתיד”.

 

זה אומר שגיל ההריון הוא תנאי קבלה למרפאה?

“כן ולא. מצד אחד, נשים הזכאיות להשתתף במחקר ולקבל מהמרפאה את המעקב הרפואי ואת כל הבדיקות והטיפולים, חובה שתהיינה בשבועות 11-13 לכל היותר, כדי שנוכל להפיק את המירב מבדיקת השקיפות העורפית. יחד עם זאת, גם נשים מעבר לגיל הריון זה מוזמנות למצוא כאן בית מקצועי, חם ותומך להריון תאומים אותו הן חוות”.

 

למרפאת התאומים של המרכז הרפואי ‘שמיר’, שיתוף פעולה עם כל קופות החולים, כל הדרוש הוא טופס 17 מהקופה בה אתן חברות. וגם אם אין, במרפאה תקבלו עזרה, כדי שתוכלו ליהנות מטיפול הולם ומקצועי.

“כשהכל מצליח ונהדר, מאוד קל ליהנות מהפירות. האתגר הוא לעשות זאת כשקשה, כפי שקורה פעמים רבות בהריונות תאומים, ועד כה אנחנו עושים כל שביכולתנו, כדי להפוך את מרפאת התאומים שלנו למקום בו כל אחת תקבל טיפול מיטבי ומקצועי.

 

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום