סל קל, מושב בטיחות או בוסטר? מה ההבדל ואיך כולם נכנסים לרכב, כשמדובר בתאומים או שלישייה?

קרדיט צילום: דבורה שוורצמן צלמת הריון

אחת השאלות ששואלים אותנו ושעולות בפייסבוק, בווטסאפ ובכל מקום היא – איך נוכל להכניס שניים או שלושה מושבים באוטו? איזה אוטו צריך? האם יש צורך להחליף אוטו? האם אפשר לקנות מושב בטיחות או שחייבים קודם כל סל קל?

האמת, זה מבלבל ולכן החלטנו לעשות לכם סדר, בעזרת אבי שפיר  – מומחה לבטיחות ילדים ויועץ לחברת yamama המשווקת את עגלת התאומים babymonsters. כולל מבחן 5 השלבים למעבר לחגורה – ללא צורך בשימוש בכיסא בטיחות!

 

מה ההבדלים בין כל המושבים?

נתחיל עם ההבדל בין שלושת סוגי המושבים:

 

 סל קל – מושב בטיחות הראשון של הפעוט

מיועד עד למשקל של 13 קילו. במרבית המקרים מ 9 קילו ומעלה, הסלקל נוטה להיות צפוף לפעוט ורבים מחליפים למושב בטיחות. מומלץ לרכוש בסיס לסלקל כדי לוודא עגינה תקנית ונכונה. כך יכולות להימנע טעויות אנוש רבות, הנובעות מהצורך לעגון את הסלקל בכל פעם מחדש, ללא הבסיס הקבוע.

ניתן לצאת מבית החולים או עם סלקל או בעזרת מושב בטיחות קבוע ברכב, ואז ניתן להוציא את הפעוט בעזרת עגלה.

הסלקל לעולם יהיה נגד כיוון הנסיעה!

המקום הכי בטיחותי ברכב הוא הספסל האחורי. יש אפשרות לעגון סלקל\מושב בטיחות במושב הקדמי שליד הנהג, בתנאי שמנטרלים את הכרית אוויר. הדבר פחות מומלץ מבחינת בטיחות ויחד עם זאת, יש מקרים בהם עדיף שהילד יהיה ליד הנהג מאשר שהנהג יסתובב בזמן נסיעה לספסל האחורי – דבר שקורה בדרך כלל כשיש פעילות רבה במיוחד עם תאומים או כמה ילדים, כשההורים לחוצים, במהלך נסיעות ארוכות ואצל ילדים שלא אוהבים לנסוע ברכב ונוטים לבכי במהלך הנסיעה. ועדיין, אם אין סיבה מוצדקת מומלץ לעגון אך ורק בספסל האחורי.

יש סלקלים שיכולים להתחבר לעגלות תאומים כדוגמת בייבימונסטרס על ידי מתאמים מיוחדים של העגלה. היתרון המרכזי של המתאם הוא העברת תינוק שנרדם ברכב לעגלה, בלי צורך להעיר אותו. ברוב עגלות התאומים לא קימת האופציה לחבר לעגלה ולכן לעגלה כדוגמת בייבימונסטרס יש יתרון עצום, גם בהיבט הזה.

 

מושב בטיחות – להגנה טובה על הילדים והתאומים

מושב בטיחות יכול להתאים מגיל לידה, ברוב המקרים ממשקל של 2.3 ק”ג. תמיד עדיף להתחיל עם סלקל ולא מושב בטיחות, מכיוון שהסלקל מתאים לממדי הפעוט, בעיקר כשמדובר בתאומים או שלישייה, שבדרך כלל נולדים במשקלים נמוכים.

מושבי הבטיחות המובילים בתקן האמריקאי מתאימים למשקלים של 2.3 ק”ג ועד 18 ק”ג, נגד כיוון התנועה ומ – 9 ק”ג ועד 29.4 ק”ג, עם כיוון התנועה.

 

מושבי בטיחות מובילים בעלי תקן אמריקאי שקיימים בישראל :

סדרת קליק&טייט של ברייטקס

ציקו נקספיט זיפ

סדרת המושבים של גראקו

אוונפלו

נונה ראבה

 

במושב בטיחות בעל תקן אמריקאי כאשר הילד מגיע לגובה של 1.25 או משקל של 29 ק”ג, מומלץ לעבור לבוסטר רצועות.

מומלץ לא למהר לעבור לבוסטר ללא רצועות, משום שבבוסטר גב בלבד הילד נחגר רק עם חגורת הבטיחות של הרכב. בארה”ב לדוגמה, ילד מחויב לשבת על בוסטר רצועות עד גיל 8.

קרדיט צילום: דבורה שוורצמן צלמת הריון

 

בוסטר – כיסא הגבהה שמונע מהחגורה לעבור לילד על גובה הצוואר

החוק בארץ אפשר החל מגיל 3 ומשקל 15 ק”ג לעבור לבוסטר גב בלבד. כאמור, מצב זה הרבה פחות בטוח, ולכן לא כדאי למהר לעבור לבוסטר ללא רצועות.

יש לזכור שכשהילד יושב על בוסטר עם רתמות פנימיות עד משקל 30 קילו הוא מוגן פי 5.

 

מתי ניתן לעבור מבוסטר לחגורת בטיחות רגילה ?

 

לפניכם מבחן 5 השלבים לנסיעה בטוחה ללא בוסטר

  • הילד חייב לשבת כשגבו צמוד למשענת מושב הרכב.
  • הברכיים חייבות להיות מקופלות לרצפה, בקצה מושב הרכב.
  • חגורת הבטיחות מונחת על אגן הירכיים, מתחת לבטן הרכה.
  • חגורת הכתף מונחת במרכז הכתף ובית החזה.

הילד יושב זקוף ואינו מחליק ממושבו במהלך כל הנסיעה.

 

שניים – שלושה מושבי בטיחות ורכב אחד, איך מסתדרים?

כהורים לתאומים או שלישייה אתם בוודאי מכירים את הסיטואציה, יותר נכון את המחשבה המדאיגה איך מסדרים שניים או שלושה כיסאות מאחור (במידה ומדובר בשלישייה או שלתאומים יש אחים נוספים), והאם בכלל יישאר מקום לעגלה בתא המטען? ומה עם הצעצועים? התיקים? אולי עדיף ללכת ברגל לכל מקום, גם רחוק?

בדיוק בסיטואציה כאלו, אבי עוזר ומייעץ  כל יום להורים טריים וותיקים במגוון פתרונות, רובם פשוטים להפליא: “כמי שמתקין בצורה בטיחותית מדי יום 3 מושבים בספסל האחורי הטיפ שלי: כשאתם מגיעים לרכוש את מושב הבטיחות תחשבו כמה שנים קדימה, ולפי זה תתאימו את גודל המושב והממדים שלו לאוטו שברשותכם. אנשים נוטים בילד הראשון לרכוש מושב בטיחות ענק בלי להתחשב בכמות הילדים שמתכננים בעתיד, השאלה המתבקשת להורים שיש ברשותם 2-3 מושבי בטיחות ראשית יש לבדוק בספר הרכב אם הרכב בנוי להתקנה של 3 מושבי בטיחות, תנאי נוסף להתקנת 3 מושבים בספסל האחורי בצורה תקנית הוא גודל והממדים של מושבי הבטיחות ביחס לספסל הרכב”.

 

נסיעה טובה ובטוחה!

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום