תאומים וריבים – איך מתמודדים?

מאת: מאיה ראובני, מדריכת הורים

“לפעמים נדמה לי שזה סוג של גאונות” אמרה לי טלי, אימא של הילי ונטע, תאומות בנות 5. “הן מוצאות כל כך הרבה סיבות לריב, שאני לא יודעת אם לצחוק או לבכות” היא הוסיפה בחיוך, אולם הייתה רצינית לחלוטין. 

‘רשימת המכולת’ של הבנות הייתה בהחלט מרשימה – החל ממי יכבה את האור בחדר, מי בוחרת ראשונה מברשת שיניים ועוד סכסוכים קלסיים נוסח ‘אני ליד החלון’.

את טלי, כמובן, זה מוציא במרבית הפעמים משלוותה, והיא לא לבד. 

למה זה מלחיץ אותנו יותר?

ויכוחים ומריבות בין תאומים פוגעים בבטן הרכה, עבורנו ההורים לתאומים או שלישייה, וזה לא מפתיע:

על הבוקר, או אחרי יום עבודה, באמת שאין לנו סבלנות לרעש וההמולה, חס וחלילה שמישהו יפגע (וזה כולל גם את כוס הקפה על השולחן). מעבר לכך, עולה לא פעם המחשבה – מה זה אומר עליהם כאחים ועלינו כהורים אם לא הצלחנו לייצר שבט אחים?

בית עם ויכוחים = בית עם ‘חיים’

החדשות הטובות הן, שזו בהחלט לא תעודת עניות ולא פחות חשוב – בית עם צעקות, ויכוחים וריבים בין אחים הוא בית עם ‘חיים’. זה בית בו הילדים זוכים (כן, זוכים) לאימון לחיים, שיעור במשא ומתן, תרגול בחלוקה (מתשומת לב ועד בובה) הזדמנות נהדרת ללמידה.

עצות פרקטיות להתמודדות עם מרביות של תאומים או שלישייה

“אז מה את מציעה?” שאלה אותי טלי,  “שאני אשב בשקט בזמן שהן צורחות?”

“אם הרעש מפריע לך ולא צפויה להן סכנה ממשית, את גם יכולה לקום וללכת לחדר אחר” עניתי “לא לקפוץ ולפתור עבורן, לא לקחת על עצמך את תפקיד השופט, לא לקחת צד ולהתערב, לתת להן להתמודד. במידה ונדרש, רק תפרידי כוחות ותוודאי שהן לא חוצות גבולות”

טלי יצאה ממני עם כלים ברורים כיצד להתנהל מול הריבים של הבנות, מהרהרת בכל מה שעלה. “מה אני אגיד לך” היא אמרה “יש לי הרבה על מה לחשוב. מקווה שעכשיו אני, לא אהיה בסכסוך פנימי☺…” 

***

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום