תאומים ומתבגרים – איך עוברים את זה בשלום ?

מאת : גלי לויטה ליבוביץ 

הורים רבים חושבים שלאחר שלוש השנים הראשונות, המציבות לא מעט אתגרים כלכליים, פיזיים ונפשיים, נושא התאומות מתמסמס לו. אז זהו שלא. וכמו שיש את גיל שנתיים בשניים, כך צפוי לכם גם גיל ההתבגרות של הצוות.

במקרים מסוימים הם יעברו אותו יחד, ולפעמים לחוד, או אולי גם וגם. כך או כך, מדובר שוב באתגר כפול של גיל ההתבגרות ותאומים. חשוב גם לזכור כי הם דומים ושוניםף וסימנים של האחד לא בהכרח יופיעו אצל השני.

ושוב.. בדיוק בשביל זה אנחנו כאן, עם המידע, הטיפים ועוד…

מדריכת ההורים עינת נתן מזכירה לכל ההורים לבני נוער כי ההתנהגות שעלולה להופיע בגיל ההתבגרות אינה נובעת מזלזול או מחינוך לקוי, כל גם שזה מופיע פי 2 או 3. זה אומנם יכול גם להשפיע פי כמה על קור הרוח שלכם ויחד עם זאת זכרו לנשום.. עמוק.

 

מכרה שלי, אמא לתאומים סיפרה לי כי לפתע פתאום הבנים בני ה-14 שלה הפסיקו לדבר האחד עם השני. לאחר שנים רבות יחד כצוות מדהים, הם לפתע פתאום הפסיקו לתקשר והיא נלחצה. לאחר שבדקה את המצב עם פסיכולוגית אליה פנתה, הבינה אותה אמא כי אחד האלמנטים המרכזיים בגיל ההתבגרות הוא גיבוש הזהות העצמית והתמרדות, כלפי כל מי שאינו אתה. כך גם לגבי התאום שאתה כל כך אוהב, שבתקופה זו עלול להפריע בדרכך לכיבוש העצמאות והשגת פסקת ה’אני’.

כך גם לגבי מצבים מחוללי דרמה נוספים שחשוב להכיר ולהתמודד בצורה נכונה ורגועה.. יחסית. אז אם אתם לא מבינים איך הילד החמוד והנינוח שלכם פתאום הולך מכות עם אחיו או אחותו, או מדוע הילדה המתוקה והשקטה שלכם צורחת על אחותה התאומה או על אחיה התאום בקולי קולות, הנה כמה דרכים שיעזרו לכם לעבור את זה בשלום:

  1. הם לא פועלים נגדכם או האחד נגד השני/ה. כאמור, מדובר בתהליך של התבגרות בו הם מגבשים את הזהות שלהם. חלק מתהליך זה כולל גם התנגדות לכל מי שהוא לא הם. זה יכול לבוא לידי ביטוי בהסתגרות, בהתנגדות מוצהרת כלפיכם או כלפי התאום או התאומה. במידה וכל הצוות שמרכיב את התאומים או השלישייה מרגיש כך, אז אולי אפשר לעבור את התקופה בשלום. במידה ורק אחד מתנגד לשני או לשאר, ייתכן שהצד השני ייפגע ולכן חשוב לתווך זאת למי שעדיין מעוניין בקשר הדוק.
  2. בדיקת גבולות. במידה והצלחתם להנחיל את המילים : ‘לא’ או ‘לא עכשיו’ בילדותם של ה תאומים או השלישייה, כעת הם יכולים לבחון שוב את הגבולות, כל אחד לחוד או כולם יחד (ובהצלחה לכם). זה בדיוק הזמן לשוב ולהזכיר למי מהם ששכח שאתם ההורים גם אם הם גדלו עוד קצת, וכי יש בבית חוקים מאוד ברורים. כך גם לגבי משובים חיוביים שחשוב לתת להם בכל פעם שהם מצליחים. העובדה שהם כבר גדולים יחסית, לא מונעת מהם לרצות לשמוע מילה טובה.
  3. בחרו את הקרבות שלכם נכון. מצד אחד צריך להציב גבולות ויחד עם זאת, אין צורך לריב על כל דבר. הקפידו למצוא את התמהיל הנכון בין הצבת גבולות ברורים וקווים אדומים, יחד עם הבנה והכלה שאולי ברגע מסוים הילד או הילדה שלכם נמצאים במתקפת הורמונים חריפה, ולכן אפשר לתת להם להסתגר בחדר ולהירגע. ואם התאומים חולקים חדר, נתבו את התאום השני לחלל אחר בבית, כדי לאפשר לאחיו או לאחותו לעבור את הרגעים המאתגרים בשלום.
  4. השתדלו לא לאבד עשתונות. נכון, קל להגיד אבל היי, גם אנחנו אמהות לשלושה ויודעות שלפעמים הצעקה משתרבבת לה בין השפתיים ויוצאת מגבולות הסביר, כך שגם השכנים שותפים לחגיגה. ועדיין, לספור עד 10, ללכת לחדר אחר ולנסות לשלוט בעצמכם, זה משהו שאנחנו כל הזמן אומרים להם וכדאי שגם אנחנו ננסה. ככל שאתם תנהגו באסרטיביות ולא תאבדו עשתונות, כך זה יקל גם עליהם להירגע ולא להיסחב למריבה קולנית וצעקנית.
  5. תנו להם להתמודד, כל עוד לא מדובר באלימות פיזית או מילולית. גם אם יש בין התאומים או השלישייה חילופי דברים והאשמות, כל עוד לא מדובר בדחיפות, מכות וקללות, תנו להם להתמודד לבד והאחד עם השני או השנייה.  במידה וזה קורה, קחו את אחד התאומים (את מי שיותר קל להוציא מהחדר ומהסיטואציה) והרחיקו אותו מהשני ובמידה ומדובר במקלל או המכה, גם מכם. הוא או היא צריכים להבין שבאלימות לא פותרים שום דבר וגם שאין רווח מהרמת יד או דיבור לא יפה.
  6. תיאום ציפיות – זכויות וחובות. גיל ההתבגרות הוא בדיוק הזמן בו יש להגיד את הזכויות שגדלו והתרחבו וכך גם את גבולות האחריות והחובות. ואל תשוו. אם אחד מהילדים מתלוננים על חוסר שוויון, אתם יכולים להגיד את המילה ‘כי ככה המאתרי או החלטתי’, ולבדוק לאחר מכן אולי באמת יש פה אפליה לטובת האחד. זה בסדר גם לתקן ולהודות בטעות. היו עקביים עם הכללים שקבעתם, למדו לעגל פינות היכן שצריך ולא לוותר במצבים מסוימים.

ואם יש לכם שאלות, אנחנו כאן לכל דבר ועניין gali@2wins.co.il

בהצלחה!

גלי וקרן

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום

אנחנו יודעים שיש לך
כוחות על! מחסור רציני 
בשעות שינה!