בריונות בקרב ילדים ובני נוער – מה עושים, כיצד ניתן למנוע וכמה משמעותי שיח פתוח וכן בין ההורה לילד

O6PF3J0

בריונות של ילדים יכולה להופיע בכל גיל ובמגוון ערוצים – במסגרת בית הספר, בשעות אחה”צ, ברשתות חברתיות ובווטסאפ.

נתונים בארץ ובעולם מראים כי אחד מכל 4 ילדים יסבול מבריונות וזה אומר, שזו למעשה אחת הדאגות המרכזיות של הורים, במיוחד בגילאי בית הספר. בחופש הגדול – הילדים יותר מול המסכים וכך גם הסיכוי, שיסבלו מהתופעה.

כיצד ניתן לזהות התנהגות בריונית אצל הילד המתקיף או הקורבן, מהם הצעדים שיכולים למנוע או לצמצם את התופעה ומדוע ההורים ומערכת החינוך משמשים דמויות מפתח כדי למגרה.

 

מהי בריונות

חשוב להבין בראש ובראשונה מהי בריונות – מתי מדובר במריבה אופיינית לכל גיל ובאילו מקרים נחצה קו אדום. בריונות הנה תופעה הנמשכת לאורך זמן, כאשר צד אחד מתכוון לפגוע בשני באמצעים שונים, אין יחסי כוח מאוזנים והצד השני נמצא במצוקה. הדבר יכול לבוא לידי ביטוי באופן מילולי, פיזי, רגשי, מיני, ברחבי הרשת וכדומה. מכיוון שמדובר על נרכשת שעלולה להופיע אצל כל ילד בנים ובנות כאחד,ניתן לטפל בה במטרה למזער או למגר כלל.

 

להלן כמה טיפים להורים, במטרה לנסות ולמנוע תופעה של בריונות

דוגמא אישית

ילדים לומדים מעצם הצפייה בהתנהלות ובתגובות של הוריהם ולכן, ישנה חשיבות גדולה לצורה בה ההורים מתמודדים עם מצבים שונים בחיים, במיוחד כאשר הילדים נוכחים בסביבה. האופן בו ההורה מדבר עם זרים, מחכה בתור, מנהל את מערכת היחסים הזוגי שלו ואת יחסיו עם חבריו היכולת לגלות אמפטיה, לבקש סליחה, לסלוח ולקבל את השונה – כל אלה הנם מודל לחיקוי עבור הילדים בכל שלב בחייהם. הורה שמצליח לדחות סיפוקים, לגלות סבלנו וסבלנות, לפתור מצבים מורכבים בדרכי נועם ילמד את הילד שלו לנהוג באותה צורה ולהימנע מהתנהגות בריונית או להתריע כאשר הוא נפגש עם התנהגות תוקפנית המופנה כלפיו.

 

שיח ותקשורת בינאישית 

ישנם הורים הסוברים כי יש צורך לקיים את ‘השיחה’ כאשר עולה בעיה מסוימת, אותה יש לפתור. בפועל, קיומו של שיח פתוח הכולל הקשה וכבוד הדדי כשגרת יומו של הילד ושאר בני המשפחה, יאפשר לכל אחד מהילדים לחלוק עם ההורה חווית חיובית או שליליות, אותן הוא עובר במהלך חייו.
במהלך שיחה על חבריו של הילד, תחביביו, רצונותיו, צרכיו או כ נושא אחר המעניין אותו ניתן לקבל הצצה פנימית לחייו וכך גם לאתגרים איתם הוא מתמודד, לקשיים ולרגעים המשמחים, להם תהיו שותפים אם רק תקבלו אותו בכל מצב.
במידה ועלה החשד כי ילדך קורבן להתעללות בריונית, הציעו לו עזרה והבהירו לו ללא צל של ספק, כי אין הוא אשם במצב המורכב אליו נקלע.
במידה ואתם נתקלים במצב ההפוך בו אתם חוששים כי הילד שלכם תוקף ילד אחר באופן קבוע, פיזית, מילולית או ויראלית, עזרו לו להתנהג בצורה אחרת. הציעו לו להסתכל דרך עיניו של הילד בו הוא פוגע, הציעו לו מגוון פתרונות שלא כוללים אלימות מכל סוג שהוא והתוו לו את הדרך כדי לא לחזור על התנהגות הבריונית בה בחר בהמשך.

 

זיהוי המקור להתנהגות בריונית

בדקו מהו המקור להתנהגות הבריונית – חוסר בטחון, עודף בטחון, חיקוי אחים בוגרים או כל אדם אחר המשמש עבור הילד מודל לחיקוי, בעיה בויסות הרגשי ועוד.
כאשר המקור להתנהגות יתגלה, ניתן יהיה לטפל בשורש הבעיה מהיסוד ולא רק לכסות בפלסטר את הסימנים לה, בעזרתם של ההורים, אנשי חינוך או דמות מקצועית.

 

גילוי מעורבות חברתית

פעילויות התנדבותיות בהן יוכל הילד לעזור לחלש וילמד כמה חשובה נתינה וכמה היא יכולה להשפיע לחיוב על חייו של אדם אחר, יכולה למתן את התנהגותו הכללית של הילד ובאותו אופן את הבריונות בה בחר.

 

יזום פעילויות שמקורן מחוץ לבית

פיתוח תחביבים או תחומי עניין יאפשרו לילד ליצור מערכות יחסים, לקבל בטחון ולדעת להגיב נכון במצבים מורכבים, בהם הוא נתקל. ממחקרים שנערכו בנושא עולה כי ברוב המקרים, ילדים בעלי בטחון עצמי גבוה לא יטו לבחור בבריונות כדרך חיים.

 

ניהול מערכות יחסים עם דמויות מפתח בחיי הילד

יצירת מערכות יחסים שיאפשרו קשר רציף עם אנשי חינוך, מדריכים בצופים, הורים אחרים ומבוגרים אחראים נוספים, יאפשרו לכם לקבל תמונה פחות או יותר מלאה לגבי המערך החברתי-חינוכי של הילד ולהיות מעודכנים במידת האפשר, במידה וצצה בעיה כגון התנהגות בריונית.

 

דרכי התמודדות

ישנם כמה כיוונים שמומלץ לקחת כבסיס להתמודדות עם תופעת הבריונות:

– ישום פעילות חינוכית בגילאי בית הספר היסודי וחטיבת הביניים כפעולת מנע

– יזום הרצאות להורים

– זיהוי ואיתור הילדים המועדים לפורענות ומתן טיפול אישי מקצועי תוך שיתוף פעולה עם ההורים

– ניתור תחומי חייהם של הילדים על ידי דמויות מפתח מיומנות לכך כגון: מורים ייעודים בהפסקה, סייעות או יועצת בית הספר, יזום פעילות חברתית שתציב לילדים אתגרים וכך תבחן את תגובותיהם – תוך פיקוח של פסיכולוג, אנשי מקצוע מתוך התנועות החברתיות או המסגרות בהן לוקח הילד חלק ועוד

– שיח פתוח, מכיל ועקבי כשגרת יומה של כל משפחה

 

ככלל, חשוב להיות מעורבים בחייו של הילד במידה הנכונה ולקיים שיח פתוח וכן בי בני הבית וזאת, במטרה לאפשר לזהות מצבים של בריונות ואלימות באופן כללי.

 

 

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום