אחת שתיים שלוש ארבע ולעבודה…איך מגייסים את התאומים ואת כל הילדים לעזרה בבית?

בין אם יש לכם עוזרת נאמנה או שאתם האחראים גם על ניקיון הבית, זכרו כי לצדכם ישנו צוות נפלא שלמד כבר מהיותו ברחם שיתוף פעולה מהו. ברגע הגיעם לגיל הנכון,  גייסו את הפעוטות והילדים לעזרה בביצוע מטלות הבית בכלל ובשלב הניקיונות בפרט.
עשו זאת  בחכמה ובהתאם לגילם ותיווכחו לדעת כי עם הטלת הסמכות יבואו גם התוצאות הנפלאות.

הטלת משימות על הילדים בהתאם לגילם, תאפשר להם להפוך למבוגרים טובים יותר המסוגלים לקחת אחראיות ולנהל את עצמם. פעולה פשוטה של ניקוי הצעצוע האהוב על כל אחד מהפעוטות שתזכה לתשבחות מצדכם, תעצים כל אחד מהילדים ותעודד אותם להמשיך ולקחת אחראיות על תחומים נוספים בחייהם. בנוסף, הניקיונות של הצעצועים ילמדו את הקטנים לנקות אחריהם גם בסיום הארוחה, להחזיר את הצעצועים למקום ולהיות מסודרים ומאורגנים יותר.

אחים תאומים או שלישייה לרוב מתגוררים באותו החדר ולכן, חשוב ללמד אותם כבר בגיל צעיר כיצד להתחשב בשותפים החל משלב ההכנה לשינה ועד לנושא שמירה על סדר וניקיון.
כבר בגיל צעיר כדאי שילמדו הילדים לקחת אחראיות על מעשיהם ולכן, לקיחת חלק בסדור וארגון הבית יהיה בעל השפעה ישירה על סידור הצעצועים בסוף היום ובהנחת הנעליים במקום כשנכנסים הביתה. ככל שיהיה בבית סדר וארגון שיבוא גם מצדם של הילדים המשפט: “אימא.. איפה שמתי את הצעצוע/תיק/ספר….” ישמע פחות ברחבי הבית.

איך עושים את זה?

ראשית, הופכים את הפעילות לחווייתית על ידי רכישת מטאטא קטן לכל ילד, הענקת מטלית בצבע האהוב על כל אחד או עם עיטורים נחמדים ובחירת אמצעים נוספים בצבעים וטקסטורות מגוונות שיהפכו את הפעילות למעניינת.
בשלב הבא, יש לקיים שיחת הכנה ולהאציל סמכויות. מומלץ לבחור לכל ילד מספר צעצועים שעל ניקיונם יהיה אחראי וגם, על אזור ספציפי בחדר אותו יצטרך לנקות.אפשר להגדיר לילדים כי בסוף הפעילות יקבלו פרס קטן (מדבקות/ארטיק) כאות הוקרה  על המאמץ והנכונות לקחת חלק בביצוע מטלות הבית.
בזמן הניקיונות העצימו כל אחד מהילדים על ידי מתן חיזוקים חיובים תוך הגדרת הפעילות הספציפית שעושה כל ילד. בצורה כזו, תחזקו את הפעולה שעושה כל אחד וגם תשפיעו על האחרים להירתם למשימה.

קחו בחשבון כי לאחר זמן קצר פעוטות וילדים רבים יעברו למשחק עם הצעצועים אותם הם מנקים וישכחו את המטרה לשמה התכנסתם. זכרו כי אחרי הכל מדובר בילדים בגיל מאוד צעיר ולא בעוזרת מנוסה ששכרתם, גלו גמישות והבינו כי גם כמה דקות של ניקיונות הנן בעלות השפעה לטווח הארוך על התכונות כמו: ארגון, סדר ולקיחת אחראיות.

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום