האם את באמת מכירים את תלוש השכר שלכם? המשיכו לקרוא כדי שתקבלו את כל מה שמגיע לכם

בשכר חודש יוני, המשולם במהלך יולי, תשולם קצובת הבראה למרבית השכירים במשק. רובנו כבר ייעדנו מראש את התוספת הברוכה הזאת למימון הוצאה גדולה/חד פעמית, אך לצערנו, כולנו יודעים שהנטו בתלוש כנראה לא באמת יגדל בגובה התוספת לברוטו. מדוע? זו הזדמנות לדון בניכויי חובה מתלוש השכר, וזאת נעשה בטורים הקרובים.

והפעם – ביטוח לאומי וביטוח בריאות ממלכתי

*טור זה אינו מחליף התייעצות עם רואה חשבון או יועץ מס*

הידעת? שני אנשים בעלי הכנסה זהה עשויים לשלם ביטוח לאומי שונה.

על מה חשבת כשקראת את הכותרת “ביטוח לאומי”? קצבת זקנה? דמי אבטלה? קצבת נכות?

הכל נכון, אך האם ידעת שהביטוח הלאומי אחראי גם למענק עבודה מועדפת לחיילים משוחררים, לתוכנית חיסכון לכל ילד (ועל כך הרחבנו באחד הטורים הקודמים) ולמענק לימודים למשפחות חד הוריות?

הביטוח הלאומי מלווה אותנו לאורך כל החיים, באירועי החיים המשמעותיים ביותר, מלידה ועד קבורה, ומהווה ביטוח ראשוני ובסיסי לכל תושבי ישראל בתחומי ביטוח זקנה ושאירים, אמהות, ילדים, נפגעי עבודה, נכות כללית, סיעוד, אבטלה, פשיטת רגל ופירוק תאגיד.

כיצד ממומנת רשת הביטחון החיונית הזאת? באמצעות תשלום דמי ביטוח לאומי מהכנסותינו. זהו תשלום חובה (מעין מס) המחושב לפי גובה השכר (לשכירים) או ההכנסות (לעצמאיים), וכן בשיעור מינימאלי למי שאינו עובד. 

בדומה למס הכנסה, תשלום ביטוח לאומי הינו פרוגרסיבי (מי שמרוויח יותר- משלם אחוז גבוה יותר מהכנסתו), אך בשונה ממס הכנסה, בתשלום דמי ביטוח לאומי ישנן רק שתי מדרגות מס, החישוב הוא חודשי ולא שנתי וישנה תקרת הכנסה שמעבר לה לא נגבים דמי ביטוח (שמישהו יציע את זה גם למס הכנסה… J). עצמאיים משלמים אחוזים גבוהים מאלו של שכירים, מכיוון שהם משלמים גם את חלק המעסיק (וזה ההסבר לשאלת “הידעת?” שבכותרת…).

לדוגמא: עובד שכיר ששכרו עומד על 10,000 ₪ בחודש ישלם דמי ביטוח לאומי בסך 293  ₪ (נכון לשנת 2019). מעסיקו של עובד זה ישלם סכום נוסף כחלק המעסיק. עובד עצמאי שהכנסתו עומדת על 10,000 ₪ לחודש ישלם למעשה את מה שהעובד השכיר והמעסיק משלמים.

בשונה ממס הכנסה, הנחות ופטורים מתשלום דמי ביטוח לאומי הינם מצומצמים וניתנים במקרים ספורים כדוגמת מבוטחים המקבלים קצבאות מסוימות מהביטוח הלאומי, מבוטחים מתחת לגיל 18 או מעל גיל פרישה, אישה נשואה שאינה עובדת מחוץ למשק ביתה וכו’.

ביטוח בריאות ממלכתי

כולם יודעים שצריך לשלם דמי ביטוח לאומי, אך האם אתם יודעים למה משמשים דמי ביטוח הבריאות הנגבים בצמוד לדמי הביטוח הלאומי?

על פי חוק ביטוח בריאות ממלכתי, כל תושב במדינת ישראל מבוטח בביטוח בריאות, שבמסגרתו הוא זכאי לטיפולים ולתרופות שבסל שירותי הבריאות (ומה קורה אם זקוקים לתרופה שאינה כלולה בסל? בכך עסקנו בטור “כיסוי לתרופות שאינן בסל הבריאות“)

המוסד לביטוח לאומי אחראי לגביית דמי ביטוח בריאות ולהעברת הכספים לקופות החולים, המספקות את השירות בפועל.

תשלומי דמי ביטוח הבריאות מחושבים במדרגות הכנסה דומות לאלו של דמי הביטוח הלאומי, אך באחוזי מס שונים, כשהחישוב נעשה עפ”י גובה ההכנסות של המבוטח ועל פי המעמד שנקבע לו (שכיר, עצמאי, לא עובד, סטודנט וכו’). גם מי שאין לו הכנסות נדרש לשלם מדי חודש סכום מינימאלי.

אחוזי הניכוי לשכיר ולעצמאי הינם זהים, מכיוון שבדמי ביטוח הבריאות אין השתתפות של המעסיק.

לדוגמא: עובד שכיר ששכרו עומד על 10,000 ₪ בחודש ישלם דמי ביטוח בריאות בסך 383 ₪ (נכון לשנת 2019)

אך אין די בתשלום מס הבריאות למוסד לביטוח לאומי על מנת לקבל את השירות. כל תושב שמלאו לו 18 שנים, חייב להירשם כחבר בקופת חולים לפי בחירתו (ואם לא יבחר בקופה בתוך 6 חודשים מהיום בו מלאו לו 18, תמשיך חברותו בקופה בה היה מבוטח כקטין). ילדים שנולדו בארץ נרשמים אוטומטית עם לידתם בקופת החולים שבה חבר ההורה המקבל את קצבת הילדים בעבורם מהביטוח הלאומי. ניתן לעבור מקופה לקופה לאורך השנה.

כדאי שתדעו

  • עובדים כשכירים ביותר ממקום עבודה אחד? עובדים ומקבלים פנסיה מוקדמת? אתם בוודאי יודעים שעליכם לעשות תיאום מס הכנסה כדי שלא לשלם מס ביתר, אך האם ידעתם שמאותה סיבה עליכם לעשות גם תיאום ביטוח לאומי? 
  • אזרחים ישראלים שמהגרים/חיים בחו”ל, נדרשים לשלם ביטוח לאומי בישראל בנוסף לדרישה לתשלום בחו”ל.
  • במקרה שלא קבלתם את התרופה, הטיפול, או כל זכאות המגיעה לכם מקופת החולים, באפשרותכם להדפיס את פירוט הזכאות מאתר “כל הבריאות ולהציגה בפני הקופה. כל הערכים המופיעים באתר זה מהווים אסמכתא רשמית משפטית מטעם משרד הבריאות.
  • אם אתם נדרשים להגיע לוועדה רפואית של ביטוח לאומי, הכירו את מרכזי יד מכוונת  – שירות של המוסד לביטוח לאומי, המופעל ע”י גורם חיצוני, המייעץ ומכין את התובע, ללא תשלום, לועדות הרפואיות של ביטוח לאומי.

מה ה – catch, אתם שואלים? אין, תאמינו לי. חקרתי.

המטרה הינה לייעל את עבודת הועדות הרפואיות, ולאפשר לאזרחים למצות את זכויותיהם. מתשאול מדגמי שערכתי, בין מנהלים בכירים במוסד לביטוח לאומי וב”יד מכוונת” ומעדויות שונות של מבוטחים שהשתמשו בשירות עולה כי זה אכן כך.

  • שכחו מה שחשבתם על איכות השירות של המוסד לביטוח לאומי, כיום השירות מהיר ונגיש ואף ניתן  להגיש תביעות און ליין מבלי להגיע לסניף, כפי שמוסבר בסרטון המשעשע הזה.

אודותיי:  יועצת עצמאית בתחום השכר וההטבות וגם – מרצה בארגונים על התנהלות פיננסית. נסיוני המקצועי עתיר השנים אפשר לי להכיר הן את צד המעסיק והן את צד העובד, ולהביא לפתרונות שמיטיבים עם כל הצדדים

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום

אנחנו יודעים שיש לך
כוחות על! מחסור רציני 
בשעות שינה!