‘אבא!’, ‘אמא!’, ‘כסף!’ – איך משיגים חופש כלכלי גם חופש הגדול עם תאומים וכל הילדים? מאת: דקלה חגבי וקנין

באופן כללי חופש כלכלי יושב על תכנון נכון.

נתחיל בהגדרה של חופש כלכלי בחופש הגדול?
בחופש הגדול נפתח לנו ״ברז״ של כסף בשל ריבוי הוצאות. אטרקציות, אוכל בחוץ, בילויים וכו׳.
חופש כלכלי זה היכולת שלי לשלם על הדברים הללו וגם להנות מזה.

איך זה יכול להתקיים?
בדרך הבאה:
אני יושבת ובודקת מראש כמה כסף אני יכולה להוציא בחופש הגדול על כל הדברים הללו ובונה תוכנית פעילויות מפורטת, שיכולה להיות בנויה מפעילויות חינמיות או מפעילויות בתשלום, תלוי בגובה התקציב.
סך כל עלות התוכנית לא יעלה על התקציב שהקצבנו. כשאנחנו יודעים שאנחנו מתנהלים מתוך כסף שהקצבנו למשהו מסויים, זה נותן לנו חופש ותחושת שפע, נטולת רגשות אשם, ושם בדיוק שם אנחנו מתחילים להנות מהכסף שלנו.

אם אנחנו רוצים להרחיב את ההשפעה של תוכנית הפעילויות הזאת ולהפוך אותה גם לחינוך פיננסי לילדים, אנחנו יכולים להגדיר את התקציב ולתת לילדים לבנות את התוכנית בעצמם, תוך עזרה שלנו בהתאם לגיל.
נלמד אותם להתחשב בפרמטרים שונים בתוכנית, כמו עלויות שהיום הם לא בהכרח חשופים לעלויות של כל דבר.
פרמטרים נוספים שהם יצטרכו להתחשב בהם הם: איפה נאכל? האם נביא אוכל מהבית? נאכל בחוץ? נתחשב בדלק? בחניה? בתחבורה ציבורית (אם נוסעים לטיול ברכבת…)?

 

 

Sad woman with receipt from store, family brought food home

שימוש נכון בכסף ליצירת חוויה כלכלית חיובית, גם לילדים

״שאלה אותי מישהי באחת ההרצאות, האם זה לא ״כבד״ עליהם מידי ההתעסקות הזאת בעלויות?״ והתשובה היא שלא, כסף לא מתקשר אצל ילדים עם חוויה שלילית, כמו שאולי אצל מהמבוגרים כן, הם רואים בזה משחק של מספרים.
אנחנו גם נחשוף אותם בצורה שמתאימה לגיל שלהם, כלומר לא נשתף אותם במקרה שבו יש לנו חריגה חודשית של 5000 שח ושבעוד שנה נגיע לגרעון של 60,000 ש״ח…
אבל כן נשתף אותם שהיום תכננו להוציא 100 שקל על ארוחת בוקר ויצא 120 שח וגם ננהל שיח על זה: ״מה יכולנו לעשות אחרת?״ ״איך אתם מציעים להתגבר על החריגה?״

 

שיתוף הילדים בצורה נכונה, יכול למנוע מתח ומריבות

ישנם בתים שבהם יש מתח ואף מריבות בין ההורים בנושא כסף ואז שם זה אולי עשוי להלחיץ את הילדים, אבל בכל מקרה אחר, הם יהנו מזה ויצמחו מזה.

השיתוף של הילדים בתוכנית מאפשר שיח על עלויות, הבנת ערך הכסף, הבנת תקציב, מציאת פתרונות יצירתיים, מציאת קופונים, מציאת חלופות ועוד עולם שלם של למידות.

? ההוצאות האלה של החופש הגדול הן לא הפתעה… כל שנה יש קייטנות, כל שנה יש ציוד בית ספר, בכל שנה יש בילויים וכן, גם בשנה הבאה הם יהיו…

 

הגענו לחלק הפרקטי

מציעה לכם כבר מעכשיו, תיצרו תוכנית חיסכון שכל חודש תפרישו אליה סכום מסויים שאמור לכסות את כללל ההוצאות של הקיץ הבא (כן 2023) כולל בילויים, בגדים לשנה הבאה, ציוד בית ספר וקייטנות.
ואז בשנה הבאה, כשכבר יהיה לכם כסף לכל ההוצאות המטורפות של הקיץ, שם תוכלו להרגיש חופש כלכלי מהו.

דרך נוספת להפוך את החופש הגדול להזדמנות לחינוך פיננסי היא לתת לילדים דמי כיס ולהציע למתבגרים לעבוד בחופש.

נתחיל בדמי כיס- היתרון המרכזי של דמי כיס הוא שהוא תוחם את ההוצאות של כל ילד לסכום מסויים ולא הסכום ה״לא ידוע״ שיש היום.
כמובן שחשוב להגדיר למה מיועד הכסף של דמי כיס ומה אתם לא מרשים לעשות עם הכסף הזה.

השימוש בדמי כיס מתחיל אצלם איזשהו שיח פנימי ביחס לבחירות שלהם, ביחס לחישובי עלויות וביחס חסכון שהם רוצים לחסוך עבור משהו שהם ממש רוצים לקנות.

 

בעניין מתבגרים, אני ממליצה לאפשר ואף להציע להם לצאת לעבוד, אין כמו ההתנסות שלהם בשימוש בכסף שהם עבדו בשבילו, פתאום תראו שהם לא מוציאים אותו כל כך בקלות ומתחילים לעשות כל מיני חישובים חשובים, חוץ מזה פתאום תראו אותם רוקמים חלומות חדשים.

ההתנסות שלהם בעבודה מעלה את הבטחון העצמי אות תחושות המסוגלות והיכולת.

בקיצור תיתנו להם לנסות ולהתנסות בכל הקשור לכסף, זה השיעור הכי חשוב שתוכלו לתת להם בחיים💕

אם תרצו לקבל עוד מידע וטיפים כדי להנות יותר מהכסף שלכם, היכנסו לדף הפייסבוק, אינסטגרם ובטיק טוק– ״דקלה חגבי וקנין – לקטוף את הכסף מהעצים״

 

בהצלחה!

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום