רגע לפני החזרה ללימודים – איך מתכוננים גם עם תאומים

קלמר ממותג, תיק חדש, עפרונות  – יש כל כך הרבה דברים לקנות לקראת שנת הלימודים החדשה. ומה עם תשלומי הורים? כי החינוך הוא “חינם”…. דקלה חג’בי מאמנת לרווחה כלכלית מסבירה לכולנו, איך להיערך נכון לחודש ספטמבר והחזרה ללימודים.

מי שהשיח הבא נשמע לו מוכר, שירים את היד/או יקליק על העכבר:

ילד/ה: “אני רוצה קלמר של אלזה/ספיידרמן”

אבא/אמא: ” בסדר”

ילד/ה: ” וגם תיק אותו הדבר, כי לכולם יש ואני רוצה גם לי יהיה ושזה יתאים”

אבא/אמא: ” טוב”

ילד/ה: ” אפשר בקבוק מים ותיק אוכל בצבע כחול עם הכוכבים? זה ממש יפה?”

אבא/אמא: ” לא חמוד/ה… זה כבר יוצא ממש יקר”

ילד/ה: ” אבל אני רוצה וזה לבית ספר ואין לי ומגיע לי ו ..ו…ו..”

יש הורים שמתרצים ולוקחים משכנתא שנייה רק על רכישת ציוד לבית הספר, אחרים מתנצחים מול הילדים, דבר שיכול להפוך להצגה הכי חמה בקניון, וגם להחליף את כוכב הילדים התורן שמחכה ממש ליד על הבמה ואחרים, פשוט מקפלים הכל והולכים.

אז רגע לפני שאתם מגיעים למצב קיצון, קראנו (שוב) למומחית שלנו דקלה חג’בי שתסביר לנו, איך מתכוננים לחזרה ללימודים.

 

 

דקלה… איך נערכים לחודש ספטמבר שכולל חזרה ללימודים ותשלומי הורים?

“זה נכון שעלינו להתכונן לקראת חודש ספטמבר, בו אנחנו צריכים להקצות תקציב לתשלומים למסגרות החינוך ולמסגרות הנלוות: בית ספר, גן, צהרונים, חוגים ועוד. בשלב הראשון אני מציעה שתשבו עם עצמכם  ותכתבו את התוכנית לכל ילד: י הולך לבית הספר, מי לגן, מי זקוק לצהרון והאם הוא זקוק לצהרון של חמישה ימים או פחות ועוד.

לגבי תשלומי הורים – זוהי הוצאה קבועה. בואו לא נשלה את עצמנו שהחינוך הוא חינם. חשבו בהערכה גסה על בסיס סכום שילמתם בשנים עברו, ובהתאם לכך צפו את ההוצאה לשנה הקרובה. אני ממליצה לחלק את תשלומי ההורים לעשרה תשלומי לאורך כל השנה, דבר שייחשב לכם כהוצאה קבועה, כמו חשמל וארנונה. אסייג ואומר שבתי ספר לא אוהבים את זה, ובדרך כלל הם מאפשרים לחלק ל3-4 תשלומים לכל היותר. יחד עם זאת, אני לא רואה מצב בו בית ספר מתנגד לקבל תחילת שנת לימודים, מעטפה ובה עשרה צ’קים לכל השנה.

 

מה לגבי ספרים? כל ספר עולה בממוצע 50 ₪?

נכון. וצריך גם לעטוף את הספרים כדי שימרו לטווח הארוך. בנושא הזה יש כמה אפשרויות:

  • השאלת ספרים – ישנם בתי ספר שמציעים להורים פרויקט של השאלת ספרים בו ניתן לקבל את הספרים חדשים או שמורים היטב, במחיר נמוך מאוד.
  • ספרים משומשים – אותם ניתן להשיג אצל ילדים גדולים יותר או בחנויות ייעודיות.

 

לגבי עטוף הספרים, אפשר לעטוף כפי שאנחנו עשינו פעם, עם נייר עטיפה ונייר דבק. אפשרות שנייה היא לחפש בחנויות הרלוונטיות, עטיפות שקופות בגדלים שונים, המתאימות לסוגים שונים של ספרים. במסגרת פרויקט השאלת ספרים, ישנם ספרים שמגיעים עטופים, ואז צריך רק להוסיף את המדבקה. ישנן חנויות שמציעות עיטוף ספרים ברגע הקנייה, חשוב רק לבדוק שלא מדובר בעלות גבוהה יותר שיכולה להכביד על התקציב.

 

איך נערכים לקראת הקנייה המרכזית, הכוללת תיקים, קלמרים וציוד לבית הספר?

“בכל הקשור לקניות לבית הספר, ההתנהלות והמקום בו אתם קונים יכולים להפוך את העניין גם למשהו מאוד יקר.

בשלב הראשון, לפני שאתם יוצאים מהבית, קיימו שיחת הכנה עם עצמכם, ובדקו מה אתם באמת צריכים? מה יש בבית? מהו התקציב שיש לכם? מה כל ילד צריך בהתאם למסגרת בה הוא לומד? ערכו בדיקה מקדימה

כעת קיימו שיחה דומה עם הילדים. מבחינתם, הם רוצים הכל חדש: תיק, קלמר, קלסרים, ציוד… הגדירו להם מראש מה אתם מוכנים ויכולים לקנות ומה לא. לדוגמא: הסבירו כי את התיק תרכשו ממותג או עד 150 ₪ ועפרונות יש בבית והרבה. במידה ומצבו של התיק מצוין והוא מתאים לשימוש גם בשנת הלימודים הבאה, הסבירו זאת לילד והציעו לו לרכוש קלמר וציוד חדש.

כשיש תיאום ציפיות גם כלפי עצמנו וגם מול הילדים, אנחנו סוגרים פתח לזליגה של כסף, שיכולה להיות מאוד משמעותית”.

מומלץ לאחד את כל הרשימות של הילדים לרשימה מרכזית אחת, גם כדי לעשות סדר ונהל נכון את התקציב, וגם כדי לחסוך בעלויות, במידה ואתם קונים חבילות גדולות.

 

 

 

מה לגבי מותגים?

“זו החלטה שלכם בשיתוף הילדים. קודם כל אתם צריכים להחליט אם אתם מוכנים לקנות מותגים או לא. בנוסף, חשבו היטב האם את מוכנים שכל הציוד לבית הספר יהיה ממותג, או רק חלק ממנו. אתם יכולים להגדיר מראש שלילד יש תיק אחד ממותג או שהוא יכול לרכוש תיק שעלותו עד 200 ₪ וכך לפתור את העניין.

“במידה והילד רוצה תיק יקר יותר או מוצרים נוספים ממותגים, מעבר למה שהקצבתם, הוא יכול להשתמש בדמי כיס או בכסף שקיבל במתנה מסבא וסבתא, או הרוויח בעצמו – תלוי בגילו.

“אם רוצים לאפשר להם דברים מגניבים לבית הספר, הגדירו מראש 2-3 פריטים (או יותר, בהתאם ליכולת ולתקציב שהגדרתם) אותם הם יכולים לבחור בהתאם למיתוג, לטרנדים וכדומה. זה בידוק המקום לדבר על תקציב, ולהראות שאנחנו לא רונים את כל החנות, למקרות שעולים לכיתה א’ וכי בכל רכישה, יש הגבלה וחשיבה”.

צרכנות נבונה בגיל צעיר

דקלה מסבירה, כיצד נושא רכישת הציוד לקראת שנת הלימודים הבאה, מאפשרת לכם ללמד את הילדים על צרכנות נבונה ונכונה: איך מסתכלים על מחירים, השוואה בין מחירי מוצרים ועוד. היציאה לקניות של ציוד לבית הספר, יכולה להביא ערך מוסף שגם יבינו, מה ההבדל בין מחברת ממותגת ל’רגילה’ וכמה שווה להשקיע בהתאם”.

 

“למה לי לא ולו כן”? שכיח אצל תאומים.. מה עושים?

דקלה גם מדגישה את החשיבות של רכישה לכל ילד בהתאם למה שהוא צריך, גם אם הילד שעולה לכיתה א’ או לחטיבה מקבל יותר מהילד שעולה לכיתה ד’ או ממשיך בגן.

הנושא רלוונטי במיוחד כשמדובר על תאומים, שגם כך מרבים לעשות השוואות בין אחד לשני. גם אנחנו ההורים שואלים את עצמנו לא פעם – האם קנינו מחק לשניהם, מחדד לשניהם, אם מחליפים לאחד קלמר, האם נחליף גם לשני?

“קונים את מה שצריך ולא עושים השוואות בין הילדים” חוזרת ואומרת דקלה: ”  זו הזדמנות להסביר להם שלא תמיד צריך לעשות השוואות וכי ישנם מקרים בהם ילד אחד מקבל יותר מהשני, על פי הצורך. זו הזדמנות להבין שקונים את מה שצריך ולא עושים השוואות, גם כשמדובר בתאומים”.

 

כשההתרגשות הופכת לסיוט

“אחד הדברים הכי חשובים לגבי קניית ציוד לבית ספר – תיאום ציפיות. כולנו מתרגשים ומתלהבים ולמרות זאת, עלינו רגע לעצור ולעשות חשיבה מושכלת. בדיוק באותו אופן שאוכלים משהו קטן, לפני שעושים קניות בסופר.

“ישנם מקרים בהם למרות שערכנו שיחת תיאום צפיות, והכנות ההתרגשות בחנות הופכת לסיוט וכל מה שהוחלט נשכח. במקרה כזה אפשר לעצור הכל ופשוט לחזור הביתה או… להכריז כי מה שתכננו לא יוצא לפועל, לתת לכל ילד סכום כסף בו הוא יוכל לרכוש את הציוד שלו לבית הספר, ושאתם תבחרו את השאר”.

 

דקלה מזכירה כי עלינו גם להיערך לחגים המתקיימים בחודש ספטמבר (מתנות, אירוח וכדומה) וגם לחוגים – על כך נרחיב בכתבה הבאה …

ליצירת קשר עם דקלה

מוזמנים להיכנס לדף המומחה שלה

או לבקר בעמוד הפייסבוק  –  דקלה חג’בי – מאמנת לרווחה כלכלית

 

 

 

 

 

 

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום