איך מממנים את החופש הגדול?

החופש הגדול הגיע, ואנחנו מחפשים מקורות הכנסה נוספים, הלוואות, נכס מניב ומה לא. יום בילוי בפארק מים, קפיצה קטנה לקניון הממוזג ואפילו בילוי בטבע, יכול להיות יקר יותר מטיול בחו”ל.

אז מה עושים? לוקחים משכנתא נוספת?

ביקשנו מהמומחית שלנו דקלה חג’בי, שתעשה לנו סדר כדי שבחודש ספטמבר, נוכל להישאר עם פלוס בבנק וללא חור בכיס או בארנק

 

דקלה, למה החופש הגדול כל כך מפחיד אותנו מבחינה כלכלית

כי יש באמת ממה לפחד. החופש מזמן לנו המון מקורות זליגה של כסף. בחופשת הקיץ,  אנחנו עלולים להוציא המון כסף: אם זה אטרקציות, פעילויות, בילויים, קייטנות, חופשה בארץ או בחו”ל ועוד. ואם כבר יצאנו לפעילות או לאטרקציה, לא נאכל ארוחת צוהריים בחוץ? ואם היום מתמשך, לא נאכל ארוחת ערב?

זה יכול להסתכם באלפי אם לא עשרות אלפי שקלים!

 

 

אז מה עושים?

עוצרים רגע ומתכוננים.  עוצרים כדי להסתכל ולחשוב מה אנחנו רוצים ליצור בחופש הגדול, כהורים וגם לשתף את הילדים.  שבו עם הילדים ושאלו אותם, מה הם רוצים לעשות במהלך החופש הגדול. בקשו מהם להכין רשימה, במיוחד מהגדולים, שיכולים גם לחקור באינטרנט או לשאול חברים.  מתוך רשימת הצפיות של כל בני המשפחה, נסו לבנות תכנון חודשי או שבועי ולשבץ את האטרקציות והפעילויות של כולם. בשלב הבא, בדקו מהי העלות לכל הכיף הזה, והאם יש לכם תקציב שיכול לממן את כל הבקשות והרעיונות.  האם מדובר ת בסכום ריאלי או לא? במידה ויש לכם תקציב לחופש הגדול שתואם את מערכת הציפיות של כל בני הבית מה טוב. במידה ולא, קבלו החלטה משותפת מה משאירים ועל מה מוותרים. אל תשכו לקחת בחשבון את כל הפרמטרים, כולל ההוצאות שנוספות לכל אטרקציה או פעילות: האם אוכלים בחוץ או שמביאים אוכל מהבית? האם צריך להקצות תקציב נסיעות?

ברגע שבונים תקציב לחופש הגדול, רמת הפחד יורדת וההתמודדות קלה יותר. הדבר יכול ליצור שקט מסוים והרגשה של שליטה בתזרים שלכם.

 

מה עושים שאין מקורות הכנסה נוספים – מצד אחד יש פחות חוגים ומצד שני קייטנות והמון בילויים?

בראש ובראשונה חשוב לעשות מיפוי של ההכנסות וההוצאות, ולהבין איפה אנחנו עומדים. בדקו האם קיים פער משמעותי בין ההוצאות הבסיסיות, איתן קמים אתן בבוקר, אל מול ההכנסות. במקרה כזה חשוב לעשות שינוי כללי במערך הכלכלי של הבית, נושא עליו נדון בהרחבה בפעם אחרת. אם נחזור לעונה החמה (תרתי משמע), ואנו מתמודדים עם מצב בו הבנו שההוצאות לא תואמות להוצאות, ישנן כמה דרכים שיכולות לעזור לנו:

 • שימוש חלקי בחסכונות
 • הגדלת הכנסה: עדכון שכר מהבוס , חיפוש עבודה שמכניסה יותר כסף או מציאת הכנסה נוספת
 • לקיחת הלוואה קטנה, במידה ואין לנו כלל הלוואות נוספות
 • ניצול ההטבות שיש לנו בכרטיסי האשראי, מועדוני הטבות, מנויי הפיס, הסתדרות המורים וגם אתרים ייעודים כגוןן: גרופון וססס
 • חשיבה יצירתית – ישנן כל כך הרבה פעילויות מהנות שאפשר לקיים עם כל המשפחה מבלי להוציא יותר מדי כסף. הפעילו את חוש היצירתיות רגע לפני שאנחנו מוציאים את הכסף: בטבע, בים או בבית. אני אתן לך דוגמא. פעם אחת, כשרצינו לצאת ליום בילוי משפחתי, התלבטנו מה לעשות: חדר בריחה, הדב הלבן או אטרקציה אחרת. בסוף החלטנו לצאת לטייל בטבע. זה היה באביב. לקחנו אתנו סאדג’, בצק וממרחים ויצאנו מהבית. בהתחלה טיילנו באזור, ראינו חרקים, צמחים ועוד. לאחר מכן ארגנו לנו ארוחת צהריים וגם הספקנו לבלות מפעילות משותפת.
 • שימוש בדמי כיס – בין א אתם נותנים לילדים דמי כיס במהלך כל השנה, או שהחלטתם שהחופש הגדול הוא בדיוק הזמן לעשות זאת, חשבו רגע מה מטרת דמי הכיס. האם כל ילד מקבל תקציב בהתאם לגילו כדי לממן את הבילויים עם החברים בלבד? האם מדובר על תקציב המיועד גם למתנות? שבו עם הילד או שתבקשו ממנו לבדוק, כיצד התקציב שניתן לו יכול להתאים לשבוע, לחודש או יותר. קיימו תיאום ציפיות: האם הם מחליטים לחלק את 100 ₪ שיקבלו לשבוע לכמה בילויים ולהוציא פחות בכל פעם, או להוציא את הכל בפעם אחת? במידה והכסף לא מספיק ומדובר בילדים גדולים, אפשר להציע להם לעשות בייביסיטר, להוציא את הכלבים של השכנים או לבחור בפעילות אחרת ממנה יוכלו להרוויח כסף ותואמת את גילם.

זו הזדמנות נפלאה לאפשר לילדים ללמוד על התנהלות כלכלית נכונה ולקחת אחריות על ההוצאות שלהם ובכלל. כאשר הם חווים ומתנסים, הם יכולים להבין את הערך והמשמעות של הכסף

 

איך מתווכים לילדים את נושא הכנה וההתנהלות הכלכלית שמתאימה לחופש הגדול?

אפשר לשבת עם הילדים ולנהל שיחה בוגרת וכנה, בה תסבירו להם שאינכם מרוויחים אינסוף כסף ולכן אי אפשר לעמוד בכל ההוצאות שתכננתם. בקשו מהם להחליט יחד, מתי אוכלים בחוץ, מתי בוחרים בשתי אטרקציות יחד וכדומה. הילדים צריכים לדעת שמחליטים מראש כמה כסף מוציאים בכל פעם, וזה הסכום שתוציאו בפועל. חשוב להסביר להם שקביעת התקציב לכל פעילות, לא תיצור מצב בו תבלו פחות.

דרך נוספת היא שיח באמצעות משחק או אתגר. הטילו על כל אחד מהילדים תקציב, במסגרתו הוא אמור לתכנן פעילויות לשבוע או יותר. הגדירו להם את כל הפרמטרים: נסיעות, תזונה, חטיפים, תוספות ועוד.  בצורה כזו תוכלו להעצים את הילדים ולעודד אותם לחקור, להתנסות ולהוביל מהלכים כלכלים ופעילויות במסגרת המשפחתית.

 

דקלה מסכמת את הנושא, ומנדבת טיפים להתנהלות כלכלית נכונה בחופש הגדול

 1. תיאום ציפיות בבוקר ברמה היומית – מה כל אחד היה רוצה לחוות באותו היום.
 2. להחליט מה הולך לקרות באתו היום – האם נאכל צ הריים בחוץ, אוכל מהבית. לא נזרקים לתוך היום ואז יש עוד ועוד הצעות
 3. להשתמש בכל ההטבות של כרטיסי אשראי, מועדונים, אתרי הנחות
 4. לחשוב יצירתי על פעילויות שלא בתשלום
 5. לחפש חוויות, משמעותיות ולא בהכרח אטרקציות שעולות כסף
 6. צרו חוויות ילדות לישון אצל סבא סבתא דודים דודות

 

יש לכם שאלות נוספות לדקלה? לחצו והתחילו אתה שיחה  במייל

 

חופשה נעימה

 

 

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום

אנחנו יודעים שיש לך
כוחות על! מחסור רציני 
בשעות שינה!