מהן אפטות, הגורמים, על התופעה ודרכי הטיפול בה

השינויים הקיצוניים במזג האוויר, הקדימו את פרוץ מחלות החורף.  בעקבות הירידה במערכת החיסון והופעת תסמיני מחלות השפעת למיניהן,  מופיעות גם האפטות.

מהי אפטה, כיצד נגרמת ומהן דרכי הטיפול.

                                                                                                                                          (קרדיט צילום: freedigitalphotos.net/David Castillo Dominici)

אפטה הינה כיב ברירית חלל הפה והלשון, היכולה להגיע כנגע בודד או בקבוצות. למעלה ממחצית האוכלוסייה סובלת מפצעי אפטה לפחות פעם אחת במהלך חייו של אדם, כאשר כ- 10% מהאוכלוסייה סובלת מהפצעים באופן כרוני .האפטה אינה מדבקת אך היא גורמת לכאב רב בעת מגע עם הלשון והשיניים, ומקשה על האכילה, השתייה והדיבור. ולעיתים לפני הופעתה עלול להופיע עקצוץ. כאשר ניתן טיפול נכון, לא תהיה הצטלקות של האזור הנגוע.

הגורם לתופעה אינו ידוע. ישנם גורמים מקצועים הטוענים כי זוהי תגובה חיסונים מקומית. חוסרים של ברזל, ויטמינים של B12 וחומצה פולית מעלים את שיעור ההיפגעות. אחד הגורמים השכיחים לתפועה הינו מתח, כגורם סיכון. לעיתים האפטות מופיעות כחלק ממחלה ויראלית כוללת כגון: מחלת הפה והטלפיים, דבר המשפיעה על כמותם ההולכת וגדלה של  הכיבים, תוך גרימת סבל רב לחולה. עם הופעת הכיב בפה, מופיעים כאבים הנמשכים כשלושה עד 4 ימים, הפוחתים בהדרגה עד להעלמות הנגע נעלם, לרוב תוך 7 עד 10 ימים.

ישנם מצבים בהם האפטות מלוות בתופעות נוספות כגון: חום, חולשה והגדלת בלוטות לימפה צוואריות. ההתמודדות של ילדים קטנים עם התופעה הינה קשה יותר, עקב חוסר הרצון או היכולת לאכול או לשתות, בתגובה לכאב שהאפטה יוצרת.  

דרכי טיפול

מטרת הטיפול היא להקל על הכאב שגורמות האפטות, תוך ניסיון להעלימן מהר ככל האפשר. ניתן להקל על הכאב על ידי מריחת תכשירים המכילים חומר הרדמה מקומית, המשמשים גם להרגעה בזמן בקיעת שיניים. תכשיר זה יביא להקלה זמנית וכאמור אינו פותר את הבעיה עצמה.

ישנו תכשיר נוסף לטיפול בתופעה בשם ORACORT, שרכישתו מותנית בהצגת מרשם רופא.  זהו ג’ל לשימוש בתוך חלל הפה, המכיל סטרואידים, ופועל כנגד תהליך הדלקתי המקומי. בדרך כלל, יביא התכשיר לריפוי מהיר ובכך להקלה משמעותית.

 ברפואה המשלימה ישנן דרכים או תכשירים,שיעילותם גבוהה ואף יכולים לקצר את משך הטיפול

1. חלב עיזים לא מפוסטר – רבות נכתב על סגולות המרפא של חלב עיזים, כטיפול באפטות בפה ובייחוד בנגעים של מחלת הפה והטלאפיים.  אין הוכחות מדעיות ליעילות הטיפול והוא אף טומן בחובו סכנה, של שתיית חלב שאינו מפוסטר. לפיכך, למי שמעוניין בשיטת טיפול זאת, יש לבדוק היטב את מקור החלב ואת מצבן היראותי של העיזים , עקב החשש להיווצרות מחלות, העלולות לגרום לנזקים קשים עוד יותר.

2. טיפות TRAUMEEL – תכשיר הומיאופתי רחב טווח, שיעילותו בטיפול באפטות הוכחה במחקרים מדעיים מבוקרים. זהו תכשיר אנטי דלקתי, המביא להקלה מהירה וללא כל תופעות לוואי. 

3. “אפטון”  – תכשיר הומיאופתי המבוסס על תרופה הומיאופתית בשם BORAX , בעלת תכונות מרפא יעילות ביותר כנגד אפטות. התכשיר ניתן להשגה בצורת ספריי אותו ניתן לרסס ישירות לחלל הפה, וכן משחת ג’ל למריחה באזור זה. גם תכשיר זה יעיל מאד לסילוק האפטות. השימוש בתכשיר בצורת ספריי ובג’ל קל ונוח לשימוש במיוד כאשר מדובר בילדים קטנים.

בפעם הבאה שתופענה אפטות בפה אין צורך להיות חסרי אונים. חשוב לדעת שישנם דרכי טיפול ותכשירים העשויים לרפא את התופעה בהקדם.

 

ד”ר שינהר דניאל – רופא מומחה בכירורגית ילדים והומיאופת מודרני
www.drshinhar.co.il

מעוניינים לשוחח עם ד”ר שינהר? הכנסו לדף המומחים שלנו

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום