האם כדאי לסנכרן תאומים כדי שיהיה לנו יותר קל?

סדר היום של תינוק הוא מאוד דינמי, יש ימים שהוא ישן יותר בבוקר ויש ימים שיפנק אותו בשינה טובה בצהריים, גם כאשר יש שגרה די קבועה. שינה של תינוקות מושפעת מגורמים שונים, רעשים בסביבה או גירויים פנימיים כמו חום או כאבי בטן, לכן השינויים האלו קורים מדי פעם וסדר היום משתבש.

זה נורמלי לחלוטין.

סדר יום עוזר להורה לדעת מה צפוי בכל רגע, מתי התינוק צריך ללכת לישון ומתי צריך לאכול, כך כאשר יש בכי או אי נוחות כלשהי קל יותר לזהות מהי הסיבה. גם עבור התינוק סדר היום עוזר לבסס את תחושת הבטחון, הוא ישן מתי שהוא צריך, אוכל בפער שעות די קבוע וכך נוצרת שגרה של שינה רציפה ביום ובלילה.

אך מה קורה עם תאומים, כאשר אחד צריך להירדם והשני בוכה מכוון שצריך לאכול, האם כדאי לסנכרן מלכתחילה את סדר היום כדי להימנע מהרגעים המאתגרים הללו?

לכל תינוק יש יכולות שינה שונות, היכולות האלו באות לידי ביטוי באיכות השינה, האם התינוק מחבר מחזורי שינה במהלך היום, האם נרדם בקלות ואיך הוא ישן בלילה. יכולות אלו הן מולדות ומהוות מרכיב מהותי באופי התינוק.

תאומים, גם אם הם זהים, הם עדיין שני תינוקות שונים.

שם שונה, תעודת זהות שונה.

אופי שונה.

יכולות השינה שלהם שונות לחלוטין ולכן כאשר מסנכרנים ביניהם, נוצר מצב שתאום א’ מתעורר מרעב ולכן מעירים גם את תאום ב’ לצורך האכלה- גם אם לא הראה סימני רעב. כך יכולת השינה שלו נפגעת מכוון שהיה יכול לישון יותר זמן והאכילה תהפוך להרגל לאכול מתוך שינה ולא להתעורר מתוך תחושת רעב. תינוק רעב (תלוי גיל ומשקל) יתעורר לאכול ויראה סימני רעב מובהקים.

סיטואציה נוספת שיכולה להשפיע על השינה וסדר היום היא לסנכרן את זמן ההשכבה במהלך היום.

לכל גיל יש זמן ערות מקסימלי כדי שהתינוק לא יגיע לעייפות יתר. אם ניקח לדוגמא תינוק בגיל 3 חודשים, זמן הערות הממוצע במהלך היום הוא שעה וחצי. בתום פרק זמן זה הוא צריך לישון כדי שלא יגיע למצב שהוא עייף מדי וכתוצאה מכך ההרדמות תהיה קשה והשינה תהיה קצרה מאוד.

כאשר תאום א’ צריך לישון מכוון שהוא ער כבר שעה וחצי – אך תאום ב’ ער רק חצי שעה ורוצים לסנכרן ביניהם, תאום א’ אמנם ירדם אך תאום ב’ לא עייף מספיק לשינה ולכן הוא לא ירדם במשך הרבה זמן, סף התסכול עולה מכוון שבמקום להיות ער, פעיל ואנרגטי מנסים להרדים אותו והוא לא יודע להגיב בדרך אחרת לתסכול שהוא חווה ולכן יבכה. לאחר שהוא ירדם סוף סוף לאחר שעה ארוכה ומתסכלת גם להורה, תאום א’ יתעורר. 

הסנכרון יתרחש באופן טבעי בסופו של דבר.

זמני ההשכבה בלילה יהיו בשעות די קבועות, אתם תלמדו להכיר את דפוסי השינה של כל אחד מהם בנפרד ולזהות מתי כל אחד מהם צריך לישון ללא סימנים של בכי ועייפות יתר.

אם יש משהו שאני אוהבת בחוסר סנכרון, זאת היכולת לייצר נפרדות ולהעניק לכל תינוק מענה בהתאם לצרכים ולרצונות שלו. סדר היום של תינוקות בעיקר בחודשים הראשונים משתנה מיום ליום, בתקופות שיש יותר גזים או בתקופות של קפיצות גדילה וכדומה. כאשר יש לכם הזדמנות להיות עם תינוק אחד מצד החמד, נסו לנצל זאת לזמן איכות של הורה ותינוק- עד שהבייבי השני יתעורר תוכלו להנות גם מהרגעים החשובים האלו.

ב 29.6 יתקיים מפגש קהילה אונליין עם דנה קידר!! לחצו כאן להרשמה

 

לעמוד האינסטגרם של דנה לחצו כאן

לדף הפייסבוק של דנה לחצו כאן

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום