החשיבות של בדיקת ראייה לפני תחילתה של שנת הלימודים החדשה – בבית הספר ובגן

eye chart 24489 640 1

מתי מומלץ לבדוק את הראייה בפעם הראשונה, עלמה חשוב לשים דגש כאשר הילד יושב מול הלוח ובאיזה גיל ניתן להרכיב עדשות מגע?
עמוס ריינד, אופטומטריסט ובעלים של חנות האופטיקה ‘ריינד אופטיקס’ מסביר על הקשר בין ראייה ללמידה.

 

ישנם הטוענים כי כ-80% מהחומר הנלמד בבית הספר מועבר בצורה ויזואלית ועל כן, אחד הגורמים להצלחה בלימודים הוא חדות הראייה.

 

מתי מומלץ להתחיל לבדוק את הראייה ובאיזו תדירות?

איגוד רופאי העיניים בישראל ממליץ לבצע בדיקת ראיה אחת לשנה.

בפועל, עד גיל 7 חובה לבקר לפחות פעם אחת אצל רופא עיניים שיבצע בדיקה מקיפה של בריאות תקינות העיניים. הבדיקה כוללת: הרחבת אישונים, בדיקת ראייה ועוד.
החל מגיל 7 ואילך, ניתן לבצע את בדיקת הראיה אצל אופטומטריסט מוסמך אשר יבדוק האם ישנו צורך במשקפים בלבד ובמידת הצורך, גם בבדיקת רופא עיניים.
כחלק מההכנות לחזרה ללימודים, במיוחד כאשר הילד לומד בבית הספר יש לקיים גם בדיקת ראיה. יש לקחת בחשבון כי הזמנת משקפיים והתאמתם עלולה לארוך מספר שבועות ולקבוע את מועד הבדיקה בהתאם.

 

בדיקה חווייתית – צורות במקום מספרים

מטרתה של בדיקת ראיה אצל ילדים או מבוגרים הינה איתור סוגים שונים של ליקויי ראיה כגון: רוחק ראיה, קוצר ראייה ועוד. במהלך בדיקת העיניים אצל ילדים שמים דגש על אלמנטים השכיחים יותר בקרב ילדים: איתור עין עצלה, פזילה וקשיים בראיית עומק וראיה דו עינית. התופעות הללו עלולות לגרום לקשיים בהתפתחות ובלימודים ואף להוות גורם אפשרי לכאבי ראש ועיניים.

 

eye chart 24489 640 1

 

כיצד תוכלו לזהות סממנים שעלולים להעיד על ליקוי ראיה אצל הילד?

 שפשוף העיניים, תלונה על כאב ראש, או על כאב בעיניים
 ישיבה קרובה מידי למסך הטלוויזיה או החזקת את הספר/טאבלט/נייד קרוב לפנים
 מצמוץ, עצימת עין אחת, או הטיית הראש בעת הצפייה בטלוויזיה או קריאה.
 רגישות לאור או עיניים דומעות לעיתים קרובות
 אובדן קשב או סרוב לקחת חלק בפעילויות המשלבות קריאה ולימוד.

ישנם מקרים בהם בעיות הראייה של הילד מזוהות בטעות כבעיות למידה או הפרעות קשב, ובעקבות כך אינן מטופלות נכון. במידה והבחנתם באחד או יותר מהסימנים הרשומים, מומלץ לקחת את הילד לבדיקת ראיה.

 

baby 204185 640 1

 

הגיע הזמן לרכוש משקפיים – איך עושים זאת נכון ומתי מומלץ לרכוש עדשות מגע

הרכב וצורה – אורח החיים הפעלתני של הילדים מחייב בחירה במסגרת מחומרים גמישים, שאינה נשברת בקלות, בעת נפילה או מכה. מומלץ לבחור עדשות העשויות מחומרים פלסטיים עמידים ולא בעדשות זכוכית. חשוב שגודל המסגרת יכסה את מסגרת העין, ועניק כיסוי גם במבט מעלה.

נוחות – חשוב לבחור במסגרת קלה ונוחה בשיתוף עם הילד. יש לשים לב כי מסגרת המשקף מונחת היטב על גשר האף, ללא הפעלת לחץ. ישנם דגמים המשלבים ידיות המתעקלות מאחורי האוזן וכך מספקות תמיכה נוספת למשקפיים

העדפה אישית – חשוב לשתף את הילד בתהליך בחירת המשקפיים – סוג וגודל המסגרת, צבע, הדגם מועדף וכדומה. כך תהיה לו מוטיבציה להתמודד עם השינוי ולהרכיב את המשקפיים החדשים.

 

כהכנה לשינוי ולהרכבת המשקפיים מומלץ להעזר גם בספרים כדוגמת הספר ‘ השינוי של יואב’ – הוצאת ספרי צמרת שכתבה סימונה פלג – ומנחת הורים ומשפחות ומומחית 2wins.
המספר על ילד מקסים שנאלץ לרכוש משקפיים, על התהליך שהוא עובר עד לרגע בו הוא מחליט שהגיע הזמן ועל התמיכה והליווי של הוריו לאורך כל הדרך. הסיפור מקסים והאיורים יעבירו את המסר גם בדרך ויסואליות לקוראים הצעירים. 

 

small

 

הגיל בו אפשר להתחיל להרכיב עדשות מגע?

בארץ קיימת המלצה להתחיל ולהרכיב עדשות מגע בגילאי 12-13 עם הדרכת אופטומטריסט. חשוב לשים לב גם לרמת הבשלות והבגרות של כל ילד ובמידת הצורך, להמתין מעט עד שיהיה מוכן.

 

בהצלחה!

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום