התאומים עומדים ללמוד במסגרות נפרדות? יכול להיות שיריבו יותר!

לכתבה 2

התאומים שלכם עומדים להיפרד בפעם הראשונה וללמוד במסגרות שונות? בין אם מדובר בגן או בבית הספר, חשוב להכין את הילדים לקראת השינוי הצפוי לשניהם יחד ולכל אחד לחוד.

 

כיצד מומלץ להפיק את המרב מחודשי הקיץ, במטרה להכין מבחינה רגשית ופיזית את התאומים או השלישייה לפרידה הצפויה?

שלב ההכנה

 

צרו מעגלים חברתיים נפרדים – במידה ולא עשיתם זאת עד כה, ארגנו מפגשים נפרדים לכל אחד מהילדים עם החברים. אפשר לקיים את האירוע גם בליווי ההורה יחד עם זאת, חשוב לשים דגש על ההיכרות של ילד עם עצמו במצב חברתי ללא אחיו.

נסו כמה שניתן להפוך את הלא ידוע למוחשי ומוכר– כמקובל בגיל הזה – העולם מובן טוב יותר כאשר הדברים מוחשיים. הכירו לכל אחד מהילדים את הדרך לגן/בית הספר. במידת האפשר, קיימו מפגש עם הגננת או המורה. ציינו בפניו את שמות הילדים שילמדו איתו במסגרת החינוכית החדשה.

הציגו להם מצב דומה איתו התמודדו בהצלחה בעבר – תנו לילדים דוגמאות מן העבר שלכם ושלהם של פרידה מוצלחת, אחד מהשני ובכלל. אפשר להזכיר את הקושי ואת דרך ההתמודדות לדוגמא – כאשר אחד היה חולה והשני הלך לגן.

המשיכו להתייחס אליהם כשניים נפרדים, החולקים מערכת יחסים משותפת וייחודית- הסבירו להם כי בנוסף לעובדה כי הם יוצאים איש איש לדרכו החדשה, הקשר החזק והמיוחד ביניהם יישמר: בהפסקות, בצהרון או בבית. דברו על ה”ביחד” המוכר והטוב שנשאר, “ולא רק על ה”לבד” החדש.

 

כמה ימים לפני תחילת הלימודים

 

שתפו את הגננת והסבירו לה שמדובר בתאום שנפרד לראשונה מאחיו, שמבחינתו, נמצא בחוויה חדשה ולא מוכרת. בקשו את עזרתה בהכרות עם הילדים, במטרה להעניק לו תחושת שייכות שהייתה ברורה מאליה, כאשר היה לצידו אחיו התאום. ניתן לבקש גם מפגש קצר במשך היום, בזמן קבוע מראש, או לצייר ציור לאח במהלכו. גם אם הפעילות לא תתקיים מידי יום, עצם הידיעה שאפשר, יוצרת הדרגתיות בתהליך הפרידה.

 

לכתבה 2

 

יום לפני תחילת הלימודים – ובבית מתכוננים

 

תארו לילדים במדויק איך ייראה הבוקר הראשון… ילדים מרגישים בטוחים ורגועים יותר כשהם יודעים בדיוק למה לצפות.
הגדירו מראש, איזה מבוגר ילווה כל אחד מהילדים. מאד מומלץ לא להיענות לניסיונות שלהם לשנות את ההחלטה. זה עלול לגזול מהילדים כוח וזמן, להם הם זקוקים, במהלך היום הראשון והבאים אחריו.

 

למה לצפות בשבועות הראשונים

 

יוזמות למגע והרבה בצורה חיובית או באמצעות ריב – במטרה להרגיש האחד את השני ולהשלים את החוסר שנוצר, ירצו הילדים לשמור על הקשר, גם באמצעות מגע. הדבר יכול לבוא לידי ביטוי בפעילות משותפת או בצורה תוקפנית ועל ידי מריבות.

בימים הראשונים מומלץ לנהל סדר יום רגוע אחה”צ, כדרוש בכל מעבר.

ייתכן ועבור שני הילדים או אחד מהם, הבית שמעניק בטחון ויציבות, יהפוך לסביבה המועדפת. רצוי להיענות לכך כדי לאפשר את השהות בסביבה ובטריטוריה המוכרת שהשתנתה בעקבות הפרידה.

 

שיהיה לילדים וגם להורים בהצלחה!

 

מוזמנים למפגש בנושא שיתקיים ביום שלישי 11.7.17, להרשמה לחצו   קפה תאומים – רגע לפני שהם ההפרדה במסגרות החינוך

וגם להתייעץ עם ורד בן פורת https://2wins.co.il/experts/item/735-vered-b

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום

אנחנו יודעים שיש לך
כוחות על! מחסור רציני 
בשעות שינה!