חזרה לשגרה – סבא וסבתא זה בשבילכם

בואו נדבר רגע על סבא וסבתא….כהורים לתאומים אנחנו משוועים לעזרה עם הילדים ובבית. בני המזל שביננו זוכים לקבל את העזרה המבורכת מסבא ומסבתא. להבדיל מאחרים ששוכרים עזרה בתשלום, אלו שנעזרים בהוריהם מרגישים שקטים יותר – הרי מי אוהב את הילדים שלנו ודואג להם יותר מאשר סבא וסבתא?

אז נעים מאוד, קוראים לי עינת, אמא לשני זוגות תאומים ובת המזל הכי גדולה בעולם כי יש לי אמא מהממת שנרתמה בשמחה ובאהבה לעזור לי עם הילדים מהרגע שנולדו. ואם אני כבר מציגה את עצמי, מוסיפה עוד פרט חשוב: אני דוברת ארגון בטרם לבטיחות ילדים, הארגון שפועל ללא לאות למניעת תאונות ילדים ולקידום תרבות של בטיחות.

 

 

השבוע היה לי שבוע מרגש בעבודה. סרטון שהפקנו בכיכובו של טל מוסרי ובשיתוף עם מגדלי הים התיכון פורסם והיכה גלים. הסרטון עוסק בנושא שכמעט ולא נגעו בו בעבר: בטיחות הילדים תחת השגחת סבא וסבתא.
לכאורה, נראה כאילו אני יורקת לבאר שאני שותה ממנה לרוויה – איך אני מעזה לרמוז שסבא וסבתא לא שומרים טוב על הילד?
אז בואו נתחיל מהשורה התחתונה: סבא וסבתא הם נהדרים ואחראיים, אבל בדיוק כמונו, הם צריכים להתאים את עצמם ואת סביבתם לבילוי עם הילדים, במיוחד כאשר מדובר בתינוקות ובפעוטות.


 

 

 

גם אנו, כהורים, חיים בסביבה משתנה בהתאם לגיל הילדים. כאשר הילדים מתחילים לזחול, אנחנו מיד מעלים למעלה את כל החפצים הקטנים שעלולים להיבלע. כאשר הם מתחילים להיעמד, אנו מרחיקים משקאות חמים, סירים וסכינים חדים. כאשר הם מתחילים לטפס, אנחנו מרחיקים רהיטים מחלונות וכו’
הבית של סבא וסבתא מותאם היטב עבורם. התרופות שלהם למשל, פעמים רבות נמצאות במקום בולט במטבח כדי שהם לא ישכחו לקחת. הקטנטנים שרואים את סבא או סבתא מכניסים לפה כדור (צבעוני!) רוצים גם… מחקרים הראו שהתרופות המסוכנות ביותר לילדים הן התרופות השכיחות אצל בני הגיל השלישי. אם כך, לא מפתיע שהנתונים של ארגון בטרם מראים כי תחת השגחת סבא וסבתא יש פי 2 יותר מקרי אשפוז מהרעלה.
זוהי דוגמה אחת שממחישה כמה חשוב שלפני בוא הנכדים, הסבים והסבתות יכינו את הבית וירחיקו כל מה שמסוכן מהרחק ידם של ילדים.

אבל זה לא הכול, מלבד סביבה בטוחה, חשוב גם לדאוג להתנהגות בטוחה. אני עוד זוכרת איך נסעתי לטיולים ברחבי הארץ עם הוריי בלי חגורות בטיחות, שלא לדבר על מושבים מתאימים. היום אנחנו יודעים שילדים הנוסעים ללא מושבי בטיחות המתאימים לנתוני הילד וחגירה נכונה נמצאים בסיכון גבוה פי 2 לתמותה בתאונה, גם כאשר מדובר בנסיעה קצרה.
גם המודעות למניעת חנק עלתה, ואנו יודעים שילדים מתחת לגיל 5 נמצאים בסיכון גבוה לחנק מפיצוחים או ממאכלים עגולים כמו עגבניות שרי, ענבים או נקניקיות. הפתרונות למניעה פשוטים ליישום: מרחיקים פיצוחים מילדים צעירים ומאכלים עגולים חובה לחתוך לאורך. את הידע הזה חשוב שגם הסבים וסבתות יכירו היטב ויקפידו לפעול בהתאם.

אם נהיה כנים לרגע, לנו כהורים לא קל להעיר להורים שלנו ולתת להם הנחיות בטיפול בילדים. אנחנו כל כך אסירי תודה על העזרה שהם נותנים, שאנחנו נזהרים לא לפגוע בכבודם. הם הרי כבר גידלו ילדים בעבר, ועשו זאת נהדר. מכירים את המשפט: “פעם גידלנו ילדים בלי כל הכללים האלו ולא קרה שום דבר נורא”? יכול להיות שזה נכון, אבל העובדה שאם לא קרה אסון, זה לא אומר שהוא לא יקרה. אנחנו בארגון בטרם, מזכירים כל הזמן להיזהר מהמשפט “לי זה לא יקרה”. רבים מההורים שאנו מלווים אחרי שילדם נהרג בתאונה מיותרת, מספרים שהמשפט הזה ליווה אותם בעבר. במקום להגיד “לי זה לא יקרה” – צריך לפעול כדי למנוע אסון. אנחנו פה כדי לתת את הכלים למניעה לכם, וגם להורים שלכם.

אז מה עכשיו? שתפו את הסרטון בקבוצת הוואטסאפ המשפחתית ואל תשכחו להגיד להורים שלכם תודה על שהם שומרים לכם על הילדים. זה באמת לא מובן מאליו.

ואני פה, אתכם, לכל שאלה או התייעצות בנושא בטיחות.
שתהיה לכולנו חזרה לשגרה נעימה ובטוחה.
שלכם,
עינת

 

 

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום

אנחנו יודעים שיש לך
כוחות על! מחסור רציני 
בשעות שינה!