טיפול באמצעות טיפות עיניים – כיצד עושים זאת נכון ובצורה אפקטיבית גם לתאומים

טיפול באמצעות טיפות עיניים, הנו דבר מורכב ומאתגר, עד בלתי אפשרי. הילד סוגר עיניו בחוזקה ואנו, מוצאים עצמנו עם בקבוק שרוב תוכנו, נשפך על הרצפה או על שידת ההחתלה.

מיטל קלפנר, מנכ”לית ‘א.ב בעזרה ראשונה’, המעניקה שירותי הדרכה בנושא, מסבירה כיצד ניתן לעשות זאת בצורה טובה ואפקטיבית

 

קיימים מגוון מצבים,  הדורשים טיפול באמצעות טיפות עיניים: דלקת חיידקית , דלקת הנובעת מאלרגיה , דלקת המופיעה כתוצאה מיובש ודלקת עיניים נגיפית.
הזלפה לא נכונה של טיפות עיניים עלולה  לגרום להתפרצות של דלקת עיניים הנובעת מזיהום או מהדבקה מעין לעין.

כיצד עושים זאת נכון?

1. יש לשטוף את הידיים במים ובסבון בכל פעם, לפני שמטפטפים את הטיפות.
2. מומלץ להכין בהישג יד מגבון או ניירטישו נקי לספיגת העודפים, וכאשר מדובר בילדים, יהיו לא מעט.
3. לאחר פתיחת הבקבוק, יש להניח הפקק במקום נקי במטרה למנוע זיהום ורחוק מהישג ידם של הילדים. חשוב לזכור לסגור את פקק הבקבוק  בגמר הטיפול.
4.במטרה להסב את תשומת לבו של הילד, כדאי למשוך את תשומת לבו לנקודה הנמצאת בכיוון ההפוך למיקום בקבוק הטיפות, באמצעות בובה אהובה, סרטון מעניין או כל דבר אחר שיכול לשמוך את תשומת ליבו. עדיף שמבטו של הילד יופנה כלפי מעלה ולאחר מכן, למשוך מעט את העפעף התחתון כלפי מטה, ולטפטף טיפה אחת בלי לגעת בעין. מומלץ להימנע ממגע עם הריסים, העפעפיים והעור, במטרה  להפחית את הסיכוי לזיהום בפיית הבקבוק.
5.נסו לעודד את הילד, לעצום את העין כדקה לאחר הטפטוף, לצורך שיפור הספיגה בעין. אפשר וגם רצוי – ללחוץ בעדינות עם האצבע באזור הזוית הפנימית של העין, כאשר העין סגורה. בצורה זו ניתן להפחית את מעבר של הטיפות לצינור הדמעות ומשם לחלל האף, ללוע ולגרון (וכן – זו הסיבה שלעיתים חשים טעם מר בפה לאחר שמטפטפים טיפה לעין).
6. כמה טיפות לטפטף ? מספיק אחת –  טיפה אחת מכילה את כל כמות החומר הדרוש לפעם אחת וממילא, העין לא יכולה לספוג יותר מכמות זו. במידה וקיים ספק שהטיה אכן הגיעה ליעדה,  במיוחד כאשר מדובר בילדים קטנים,   ניתן לטפטף טיפה נוספת – כאמור העודף יזלוג החוצה.
7. במקרים בהם נדרש לעשות שימוש גם במשחת עיניים וגם בטיפות עיניים, מומלץ להזליף תחילה את הטיפות ורק לאחר מכן למרוח את המשחה.

אחסון הטיפות

את רוב בקבוקי טיפות העיניים, יש לאחסן בטמפרטורת החדר, ללא צורך בקירור, אלא אם צויין אחרת על האריזה. אין צורך לשמור טיפות עיניים במקרר, גם לאחר פתיחת הבקבוק. פעולה זו לא תאריך את חיי המדף שלהן.
• אסור להשאיר טיפות עיניים תחת שמש ישירה.
• יש לאחסן טיפות עיניים בנפרד מתרופות נוזליות אחרות, במטרה למנוע מקרה בו יוחלף הבקבוק ובו טיפות העיניים, בטיפות אוזניים, או תכשיר נוזלי לפטרת בציפורניים וכדומה. במידה ונוצר בלבול, יש לשטוף היטב את העין במי ברז או בטיפות של תחליפי דמעות (בתנאי שהן בתוקף…) ולפנות לרופא עיניים.

תוקף הטיפות

על כל בקבוקי הטיפות מופיע תאריך פקיעת התוקף, הרלוונטי רק כאשר האריזה/בקבוק סגור.
רוב טיפות העיניים הנן בתוקף לחודש אחד ממועד פתיחת הבקבוק, מעבר לכך קיים סיכון שהחומר יאבד את הסטריליות שלו, דבר שעלול לגרום לזיהום בעין.
מומלץ לכתוב על הבקבוק, את תאריך פתיחתו בטוש שאינו מחיק.
ישנן טיפות המגיעות בצורת תרחיף, מצב הדורש ניעור הבקבוק בכל פעם לפני השימוש.

בטרם אתם ניגשים למשימה, קחו בחשבון כי הילד יתנגד ולכן, חשוב שתהיו יצירתיים בכל הקשור להפניית תשומת לבו לכיוון אחר. זכרו להיות סבלניים גם אם הדבר אורך זמן רב מהצפוי.

היועצת הנה מנכ”לית חברת ‘א.ב בעזרה ראשונה’ 0508383724

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום