יצירת אווירה באמצעות בחירת התאורה

במהלך חופשת הקיץ רבים נוטים לעבור דירה, לשפץ, להתחדש ולרענן את הבית. אחד הפרמטרים החשובים בעיצוב קיים או חדש, המשפיע על המראה הכולל של החלל, הינו בחירת התאורה שתשפיע על צבע הקירות, גודל החלל, והאווירה הכללית בבית.

 

בחירת סוג המנורה בהתאם לגודל החלל והתאורה הטבעית בו

גופי תאורה נחלקים ל-3 קטגוריות: מנורות קיר, מנורות עומדות ומנורות תקרה.
מנורות קיר – ברוב המקרים מאירות לרוב כלפי מעלה, בזוויות שונות וניתנות לעמעום. עיקר תפקידן של מנורות עומדות הנו יצירת אור ממוקד ודקורטיבי והצת האור לכל פינות החדר. באמצעות מנורות תקרה, ניתן להשפיע על פיזור רחב יותר של האור ולאפשר לגוף התאורה להשתלב בעיצוב הכולל של החלל.

 

חשיבות בחירת מיקומי התאורה ליצירת אווירה ועיצוב החדר

מיקום התאורה משתנה מחדר אחד לשני: בחדר האורחים מומלץ לבחור במנורות בעלות מגוון דרגות של אור במטרה להשפיע על האווירה בחדר. במידה וקיימים מספר גופי תאורה, ניתן למקמם במיקומים שונים. בכלל החדרים, ניתן להבליט חפצים, נישות ופריטים מיוחדים באמצעות תאורה בהירה ורכה. במטרה למנוע ניגודים חדים בין אור לצל בשדה הראייה בסמוך לטלוויזיה, כדאי לעמעם את האור באזור ולהוסיף אור עדין מאחורי הטלוויזיה או מאחורי הספה שממולה.
אלמנטים אדריכליים ‘מרחפים’ (מדפים,תקר מונמכת וכדומה), ניתן להדגיש באמצעות פס של תאורה חמה.
כדאי לשים לב כי התאורה המיועדת לחללים גדולים ורב שימושיים כגון: סלון או חדר טלוויזיה ומשחקים, תהיה מותאמת למצבים שונים החל מקריאת ספר ועד אירוח של אורחים רבים.

 

שילוב של סוגי מספר תאורה

בחללים גדולים וקטנים כאחד, חשוב לוודא כי סוגי תאורה משלבים ומשלימים – תאורה שקועה רצוי שתשתלב עם הספוטים, עם המנורות העומדות ומנורות הקיר. ניתן לשלב גם בין מגוון סוגי תאורה ולהתאים כל אחד לשעה אחרת ביום בהתאם לאור הטבעי המציף את החדר. יש להימנע מיצירת עומס ויזואלי הנובע מבחירת סוגי תאורה וגופי תאורה שונים שאינם משתלבים זה עם זה.
לסיכום, כאשר אתם מתייחסים לעיצוב הכולל של הבית ושל כל אחד מהחדרים, שימו לב לכמה פרמטרים בבחירת תאורה – ייצור אור, חסכון, פרקטיות ועיצוב גוםי תאורה המשתלבים בקונספט העיצובי דל הבית וחדריו.

 

המידע באדיבות דורי קמחי – תאורה אדריכלית

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום