כיצד מעודדים את התאומים לקחת מוצץ באופן עצמאי?

בחודשים האחרונים עברנו תהליך גמילה עם שני הילדים, תחילה עם בתנו ולאחר כחצי שנה עם הבן. כאשר גילינו מוכנות מצדה הלכנו כל המשפחה לעץ המוצצים, קנינו מתנות והיינו שם בשבילה בכל פעם שגילתה קושי. כמה חודשים לאחר מכן זיהינו מוכנות גם מצדו, ובאותה הדרך המותאמת לרמת בשלותו ולאופיו אמרנו שלום למוצץ.

במבט לאחור ולמרות שמדובר היה בתהליך גמילה מאתגר, אני עדיין ממליצה לכל הורה להיעזר במוצץ, במיוחד בשנים הראשונות.
ישנם ילדים שמתרגלים למוצץ החל מהיום הראשון אצל אחרים, מדובר בתהליך מורכב יותר. לא פעם אני שומעת מאמהות כי הילד מסרב להשתמש במוצץ, למרות שניסו את כל הגדלים הצבעים והמותגים.

אז מה עושים? ואיך לגרום לילד לקחת מוצץ באופן עצמאי?

 

מיה שטיינהרדט-זיו מומחית להורות ושינה ובעלת mamamaya ביה”ס להורות ושינה, מנדבת כמה טיפים כדי לאפשר למוצץ להתחבב על הילד.
.

החל מגיל 4 חודשים תינוקות מסוגלים לקחת את המוצץ באופן עצמאי. מומלץ לקיים תהליך הדרגתי, לגלות תמיכה ועקביות, גם במהלך היום וגם בשעות הלילה.

 

הפכו את המוצץ לנגיש

הניחו מספר מוצצים בפינת המיטה, הקרובה לראש התינוק. שימו לב כי המוצצים ינוחו מידי יום באותו המקום יחד עם זאת, במידה ומתפזרים במהלך הלילה, אפשרו לתינוק צריך למצוא את המוצצים בעצמו .

 

תרגלו יחד

במסגרת שעות הפעילות והזמן המשותף שלכם עם התינוק, תרגלו איתו לקיחת מוצץ מידכם. יש להציג את המוצץ באוויר אל מול פני הילד, במטרה לאפשר לו לקחת אותו מידכם. במידה והילד מגלה קושי, הניחו את המוצץ בידו במטרה לעודד תפיסתו בידיו. ניתן גם להניח את המוצץ בכף ידו של התינוק וביחד ללוות את המוצץ לפיו.
חשוב לאפשר לילד ניסוי וטעייה והפיכתה של הפעולה לאקטיבית, גם אם המוצת מוכנס על ידו בצורה הפוכה או לא נכונה. זכרו כי מדובר על תהליך שמטרתו ללמד את הילד שימוש המוצץ וגם צעד נוסף בדרך לעצמאות.

 

צעד נוסף בדרך להשגת המטרה ולבניית עצמאותו של הילד

כאשר הילד מסוגל לקחת את המוצץ בעצמו, ניתן להתקדם צעד נוסף לשלב הבא.
כעת, הימנעו מהגשת המוצץ אלא, הניחו מספר מוצצים לצדו והזמינו אותו לקחת אותם בעצמו. ניתן לסייע לתינוק על ידי לקיחת ידו והנחתה על המוצץ.

 

הגיע הזמן לתרגל גם בלילה

במהלך הלילה, קורה לא פעם כי המוצץ נופל בפיו של התינוק דבר שעלול לגרום להתעוררות ולבכי. גשו לתינוק והרגיעו אותו באמצעות מילים חמות או ליטוף אך הימנעו מלהגיש לו את המוצץ. ציינו בפניו כי היכן נמצא המוצץ תוך כדי לקיחת ידו והנחתה על המוצץ הקרוב, במטרה לאפשר לו לעשות את הפעילות עם עיניים פקוחות או סגורות.

 

הגעתם ליעד

מתי נדע שהתהליך הסתיים? כאשר הילד ידע לאתר, לאחוז ולקחת באופן עצמאי את המוצץ. חשוב לוודא כי תמיד יהיו מוצצים בהישג יד, אל לא להתייחס לקיומם בכל רגע. מרגע זה, נטילת המוצץ עוברת לאחריותו הבלעדית של הילד.

 

בהצלחה!

לא בטוחים שהבנתם? רוצים להתייעץ עם מומחה? מוזמנים לדף המומחים שלנו לייעוץ חינמי עם כל המומחים בעולם התאומים

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום

אנחנו יודעים שיש לך
כוחות על! מחסור רציני 
בשעות שינה!