להביט מעבר לחומת הבלתי אפשרי

“אני לא יכול”, “אני לא מצליחה” ו – “אי אפשר לעשות את זה!”, הינם משפטים השגורים בפיהם של ילדינו. התחושה כי ההר גבוה מדי והפסגה רחוקה מדי, הינה תחושה מייאשת, במיוחד מגובה מטר וקצת. לעיתים המאמץ נראה חסר טעם, סיזיפי ולעיתים קל יותר לוותר ולתת למבוגר לעשות את העבודה עבורם.
קל כל כך להתחפר בתוך פינה ולהניח דגל לבן. אבל האם אנחנו רוצים אותם בפינה הזו? האם מכאן הם יצאו לחיים עם הכלים, אותם אנחנו חולמים להעינק לילדינו?

התשובה ברורה, ובכל זאת – בתוך בליל השגרה, פשוט הרבה יותר לפתור את הבעיה עבורם, לעשות במקומם, לשלוח את האח הגדול לעזור או לבטל שרירותית את האמירה הזו. “אל תתעצלי”, “תמיד אתה מוותר לעצמך”, “מה, אתה תינוק?”. ולהמשיך הלאה. הסיטואציה, לעיתים בת שלוש דקות או פחות, מושלכת אל מחוץ לתודעה שלנו. אבל אצל הילדים… אצל הילדים נחרט עוד קו דקיק, דק מכדי שנרגיש אותו. הקו הזה מצטרף לקווים האחרים שכבר נחרטו ולאט לאט, נוצר לו סיפור שלם. וכמה שאנחנו יכולים להשפיע על העלילה.

רובנו מכירים את מופע “החבובות” המיתולוגי של ג’ים הנסון ואיך ישבנו מרותקים אל מול הבובות המדברות. לא רבים מודעים לכך שג’ים הנסון נדחה שוב ושוב על ידי רשתות טלוויזיה אמריקאיות, אשר סברו כי החבובות מתאימות לילדים בלבד. לא אצלנו, אמרו לו. הרעיון שלך לא מתאים. לבסוף, נענה מפיק בריטי לאתגר והסדרה עלתה לאוויר בשנת 1976. פרופ’ דן שכטמן, אשר זכה בפרס נובל לכימיה בשנת 2011 על מחקרו מעורר המחלקות, סולק מקבוצת המחקר שלו בטענה כי הוא מביא עליה קלון.
מה משותף לשניהם? כמה מדענים, ממציאים,סופרים, מתמטיקאים, מוזיקאים, מנהלים ויוצרים הרימו ידיים ואמרו – “אני לא יכול” או “אי אפשר לעשות את זה”? אין לנו דרך לדעת.. אנחנו מכירים דווקא את אלו שזקפו קומה, השליכו הלאה את הפחד והמשיכו קדימה, מתוך אמונה ועוצמה אישית. מתוך הכוח והלהט שבלב.

תארו לכם שנוכל לעצור לרגע, בתוך הסיטואציה. קריאת – “אני לא יכול!” נשמעת ואנחנו מגיעים. בוא נגדיר את הבעיה, נחשוב איך ומה אפשר לעשות, ננשום לרגע ונחשוב – כי אם אנחנו נינעל ולא נוכל לנקות את הראש מכל הרעשים כדי לחשוב על דרך פיתרון, איך נצפה מהם לעשות זאת?
נזכיר לילד שלנו אילו כוחות טמונים בו ומה הוא כן יכול, כי גם אם היום התרומה שלו לפיתרון הבעיה קטן, בבוא היום תהיה לו היכולת להתמודד באופן עצמאי. נכון, לעיתים הם באמת לא יכולים לפתור לבד את הבעיה ולעיתים נדרשת אוזן קשבת של מבוגר. אבל הדרך – הדרך שעושים עד לפיתרון, כמה היא חשובה… אז אם נוכל להציג אותה בפניהם, לעבוד איתם יחד, ללמד אותם לפרק את חומת ה –”אי אפשר” ולאט לאט ללמוד איך שלא לבנות אותה בכלל, ניתן להם כלי מדהים לחיים. רק דמיינו לאן הם יוכלו לעוף…

שירה בן ארצי פלום, נשואה ואמא לארבעה, בלוגרית, כותבת ושותפה בפיתוח פרויקט וספר ההשראה – fly4inspiration אשר יושק בערב יום חמישי, ה – 19.11.15 ב – “קווים בנמל” שבתל אביב.

http://fly4inspiration.com/

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום

אנחנו יודעים שיש לך
כוחות על! מחסור רציני 
בשעות שינה!