לידת עכוז: טבעי ואפשרי

עד לפני כ 15 שנה ללדת בלידת עכוז נחשב טבעי ותקין. בעקבות מחקרים אשר הציגו מידע על הסיכון הכרוך בלידת עכוז הולכת ונעלמת צורת לידה זו מן העולם, ועימה עולה שיעור הניתוחים הקיסריים. בד בבד יורדת מיומנות הרופאים המבצעים, אולם הדבר עדיין אפשרי ורמת הסיכון ככל הנראה נמוכה ביותר.

לידת עכוז הנו מצב בו הטוסיק של העובר מקדים – ובמהלך הלידה יוצא ראשון. במרבית ההריונות העובר יהיה במצג עכוז בשלב מסוים של ההיריון אך בעיקר בשבועות הצעירים יותר. ככל שההיריון מתקדם שיעור העוברים במצג עכוז הולך ויורד.
בשבוע 30 כ 50% מהעוברים יהיו במצג עכוז לעומת 3% בשבוע 38.

מהי הבעייתיות בלידה בה העכוז יוצא ראשון?

בלידה רגילה, הראש – שהינו האיבר הגדול ביותר בגוף העובר- יוצא ראשון, מפלס דרך ופותח את צוואר הרחם. אחריו יכול שאר הגוף לצאת. לעומת זאת בלידת עכוז, דווקא העכוז יוצא ראשון, פתיחת תעלת הלידה נעשית בהתאם לגודל העכוז – דבר שעלול להוביל למצב בו הראש נתקע. הסיכון הוא בעיקר לעובר ולא ליולדת. במידה והראש נתקע, חבל הטבור לחוץ בין הגוף לבין עצמות האגן, דבר שעלול להוביל לחוסר בחמצן ואף לנזק מוחי.

האם יש בתי חולים המוכנים ליילד בלידות עכוז?

כעיקרון ההמלצה המקובלת כיום בעולם המערבי הינה לבצע ניתוח קיסרי, במידה והעובר נותר במצג עכוז. יחד עם זאת, ישנם בתי חולים כמו ‘שערי צדק’ ו’שיבא’ המאפשרים לידות עכוז בתנאים מסוימים, בהתאם לשיקול דעת של רופא בכיר ובמידה והיולדת מעוניינת בכך, ומבינה הסיכון הכרוך בלידה מסוג זה. במקרה כזה, יש צורך בגינקולוג מיילד זמין עם ניסיון בלידת עכוז.
מרבית לידות העכוז מסתיימות בניתוח קיסרי, אחוז נמוך במיוחד מסתיים בלידה וגינלית. באופן זה, הידע והמיומנות של הרופאים בתחום נשחקים – וחבל. לעתים לידת עכוז היא הכרחית – כדוגמת מקרים כמו לידת תאומים טבעית, כאשר התינוק הראשון במצג ראש – והשני במצג עכוז. ישנם גם מצבים, בהם יולדת שתוכננה לניתוח, מגיעה לבית החולים במצב של לידה פעילה מתקדמת, כך שכבר אי אפשר להספיק לנתחה.

מתי ומדוע הפסיקו עם לידות עכוז?

עד שנת 2000 רוב העוברים במצג עכוז נולדו בלידה רגילה. עבודת מחקר קנדית מקיפה, שפורסמה בשנה זו שינתה את המצב. 5,000 נשים שהיו בהיריון עם מצג עכוז חולקו באופן אקראי, כך שמחציתן ילדו לידה רגילה ומחציתן בניתוח קיסרי. תוצאות המחקר הראו כי הסיכונים בלידת עכוז לנזק לילוד היו פי 3 אצל הנשים שילדו בלידה רגילה. מחקר זה הוביל לניתוחים קיסרים רבים – כפתרון ללידות עכוז.

בשנת 2003, במסגרת עבודת המשך של המחקר, בדקו את הילדים שנולדו בלידות שנבחבנו במחקר הראשון. התוצאה הציגה נתונים על פיהם לא קיים  הבדל בהתפתחות ביניהם, מה שהפריך את נושא הסיכונים.
בשנת 2007, התפרסמה עבודת מחקר נוספת, אשר בחנה מחדש את פרטי המחקר וגילתה את הבעייתיות במחקר המקורי. חלק גדול מהנשים שהשתתפו במחקר היו נשים ממדינות אפריקה ומדינות עולם שלישי, שילדו ללא תנאים סניטריים, מיילדת וכיו”ב. משמע, תוצאות אותו מחקר התגלו כבעייתיות.
כך או אחרת, שיעור הניתוחים הקיסריים עלה בצורה משמעותית ברחבי העולם: בארה”ב כשליש מהלידות הינן בניתוח קיסרי ובישראל כרבע מהלידות מסתיימות בניתוח.

לסיכום, מתוך כלל הניתוחים הקיסריים כשליש נעשים עקב עובר במצג עכוז – דבר שמעלה דרמטית את מספר הניתוחים הקיסריים. הניסיונות להחזיר את לידות העכוז בארץ ובעולם כשלו, מלשון “הסוסים כבר ברחו מהאורווה”.

מהן הסיבות למצג עכוז?

• ולדנות מרובה נשים בהריון 6 ומעלה
• הריון מרובה עוברים
• שליה נמוכה
• עודף מי שפיר
• מומים רחמיים
• עוברים קטנים
• שבוע הריון צעיר בלידה
• עובר גדול
• מבנה אגן קטן לאשה
• מבנה אגן לא תקין

מהו הליך היפוך העובר?

כדי להמנע מחד מלידת עכוז ומאידך מניתוח קיסרי עקב עובר במצג זה, מומלץ לנסות להפוך את העובר. פעולת היפוך עובר נעשית על ידי גינקולוג, המוסמך ומיומן לבצע פעולה זו. ההיפוך נעשה ממצג עכוז או רוחבי למצג ראש. זהו הליך שנעשה בדר”כ בשבוע ה- 37-38 ודורש מיומנות רבה, מכיוון שיש הרבה פקטורים שמשפיעים על הפעולה הזו, ובכללם: כמות המים, מיקום השיליה, גודל העובר וכיו”ב.
לאחר היפוך מוצלח, לעיתים נותנים תרופה לגרימת צירים, כדי שהראש יידחף כלפי מטה באגן. ההליך נעשה תחת ניטור עוברי צמוד.
חשוב להבהיר כי אין מדובר בפעולה פולשנית או כוחנית אלא, בפעולה הנעשית בסבלנות ובעדינות.
בשלב הבא,מנסה הרופא, על-ידי הפעלת לחץ חיצוני, לשנות את תנוחת העובר – למצג ראש.

כיצד נעשה התהליך?

היולדת המגיעה בצום של 8 ש’, מחוברת לניטור עוברי למשך חצי שעה, במטרה לוודא את חיוניות העובר; לאחר מכן, בעזרת אולטרסאונד, מוודאים כי העובר עדיין במצג עכוז. במסגרת הבדיקה, נמדדים מספר פרמטרים נוספים: כמות מי השפיר, מיקום השלייה, מיקום חבל הטבור, גודל העובר ומיקומו המדויק. בשלב זה, ניתנת לעיתים זריקה תת עורית של חומר בשם ונטולין, לשם הרפיית שריר הרחם. חשוב גם לוודא כי שלפוחית השתן של היולדת מלאה במטרה לזרז את דרכו של עכוז התינוק, מתעלת הלידה כלפי מעלה.
הפעולה נעשית על ידי צוות של שני רופאים מיילדים. רופא אחד מוודא בעזרת אולטראסאונד כי העובר חש בטוב בעת ביצוע הפעולה; הרופא השני מבצע את הליך ההיפוך. הפעולה נמשכת דקות ספורות.

האם ההיפוך כואב?

ההליך עצמו אינו נעים וכרוך לעיתים במעט כאב. לשיתוף הפעולה של האישה יש משמעות רבה בהצלחת ההליך. רתיעה וכיווץ יקשו על הפעולה. סיכויי ההצלחה של ההיפוך מגיעים עד כ-70%; אך כאשר מדובר בלידה ראשונה הסיכוי יורד לכ 30%. בקרב ולדניות שרירי הבטן והרחם גמישים יותר – ולכן סיכויי ההצלחה עולים.

מה הסיכונים הכרוכים בהיפוך?

שיעור הסיבוכים עומד על 1-2% בלבד! הסיבוך העיקרי האפשרי הינו ירידה בדופק העובר בזמן ביצוע ההיפוך (ברוב המקרים, הדופק יחזור מיד לתקינותו עם הפסקת הפעולה). סיבוך אפשרי אחר נדיר מאד הינו היפרדות שלייה סמוך לביצוע ההיפוך. מחשש לסיבוכים, לאחר ניסיון ההיפוך, האישה נשארת בהשגחה תחת ניטור עוברי רצוף.

באיזה מקרים לא ניתן לבצע היפוך?

• מיעוט מי שפיר קיצוני.
• ירידת מים או דימום.
• ניטור עוברי לא תקין.
• הריון מרובה עוברים.
• שליית פתח.
• אישה הנמצאת בלידה פעילה
• גורמים אחרים שאינם מאפשרים לידה רגילה
• חשש לפגיעה בעובר עקב מומים מסוימים

מהם התנאים האידיאליים לביצוע היפוך ואילו גורמים משפיעים על הצלחת ההליך?

התנאים האידיאליים:
• שבוע 37.
• כמות מספקת של מי שפיר.
• ניטור דופק לב העובר תקין לפני ביצוע הפעולה.
• אין ירידת מים.
• העובר גבוה באגן
הגורמים האידיאליים:
• ולדנות
• שליה אחורית
• כמות מי שפיר רבה
• משקל העובר פחות מ-3500 גרם
• נשים בעלות מבנה רזה
• ללא פעילות רחמית ושריר הרחם רפוי
• שיתוף הפעולה של האישה
• עכוז בבטן מחוץ לאגן

האם קיימות חלופות לתהליך ההיפוך?

ניתן לנסות “עמידת נר”, כאשר האישה שוכבת עם הישבן רחוק מהקיר, תוך השענת כפות הרגליים על הקיר כתמיכה להעלאת הירכיים למעלה. יש לבצע תרגיל זה 3 פעמים ביום – במשך 15 דקות.

“היפוך סיני”: מתבצע בעזרת דיקור ומוקסה (חימום בעזרת צמח הלענה), בנקודה הנמצאת בקצה האצבע הקטנה של הרגל. על הטיפול להימשך בין 10 דקות ל-15 דקות, בין פעם לפעמיים ביום, למשך חמישה ימים.

האם ניתוח קיסרי הוא אופציה עדיפה, יחסית ללידת עכוז טבעית?

הדבר תלוי במאפיינים ובתנאי הלידה הספציפיים. באופן גורף ניתן לומר, כי בדרך כלל עדיף לבצע לידה טבעית על פני ניתוח. לניתוח קיסרי יש סיכונים, כמו בכל ניתוח – ובכללם: זיהומים, דימומים, קרישי דם, תסחיף ריאתי ועוד. בנוסף לכך, הכאבים וההחלמה לאחר ניתוח קיסרי ארוכים יותר מאשר לאחר לידה רגילה. יתרה מכך, ניתוח קיסרי אחד משפיע על רמות הסיכון בהריונות ובלידות הבאים ועדיף להימנע מהליך זה.

לידת עכוז של תאומים

בהריון תאומים העובר התחתון מקבע את המצג שלו בדרך כלל סביב שבוע 32 להריון. במידה והעובר התחתון במצג עכוז לא ניתן לבצע היפוך חיצוני ומומלץ לבצע ניתוח קיסרי ולא לידת עכוז לדנית בכל מקרה. במידה והעובר התחתון במצג ראש והעליון במצג עכוז אזי, העובר התחתון פילס לעליון את הדרך ופתח את הצוואר בהתאם לגודלו. לאחר שהעובר התחתון יצא ניתן ללדת את העובר השני במצג עכוז, בתנאי שאינו גדול משמעותית מהתחתון.
ירופאים המיומנים בלידות תאומים מעדיפים פעמים רבות כי העובר העליון יגיע במצג עכוז מאחר והדבר מאפשר להכניס את היד פנימה, לתפוס את רגלו ולשלוף אותו במהירות. כאשר העובר העליון בעל מצג ראש, אזי צריך לחכות שייוולד בכוחות עצמו תוך חשש, שמא יסתבך בחבל הטבור ויופיעו האטות בדופק.
במידה ובהריון תאומים אין מניעה ללידה רגילה, אין ספק שזה עדיף על ניתוח קיסרי במצב זה לעוברים וליולדת כאחד
בשלישיות ומעלה מקובל בכל מצב לסיים בניתוח קיסרי!

ד”ר ישראל הנדלר הוא מומחה למיילדות, וגינקולוגיה, אולטרסאונד מיילדותי והריון בסיכון, סקירות מערכות ודיקורי מי שפיר ובעל נסיון עשיר בביצוע היפוך חיצוני, לידות עכוז , לידות תאומים וניתוחים קיסריים.

מעוניינים להתייעץ עם ד”ר הנדלר? היכנסו לדף המומחים שלנו

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום

אנחנו יודעים שיש לך
כוחות על! מחסור רציני 
בשעות שינה!