מזל טוב אבא, לקראת לידה של תאומים או שלישייה

ההורות וכל הכרוך בה משפיעה על הדינאמיקה בבית, על הזוגיות ועל כל אחד מההורים בנפרד בהתאם לאופיו, בשלותו ונסיבות חייו.
לאם ישנה הכנה פיזי ונפשית הכוללת את כל שלבי ההיריון עד ללידה. האב לעומתה, עלול להבין את משמעות העובדה שהוא עומד להיות אב קרוב לרגע הלידה ולעיתים בשלבים מאוחרים יותר כאשר הסימנים הופכים למוחשים וברגע בו הוא אוחז בכל אחד מהתינוקות (גם אם היה מעורב בכל שלבי ההיריון).

גזור ושמור

 

 

בין עברת את חווית ההורות עם ילדיך הבוגרים או שאתה עומד להיות הורה בפעם הראשונה בחייך, העובדה שאתה עומד להיות אב ליותר מתינוק אחד משמעותית ומחייבת הערכות שונה שלך, של אשתך ושל סביבתך הקרובה והרחוקה (הורים, בוס וכדומה).
בזמן שאשתך רשאית על פי חוק לא כתוב להביע מבוקר עד ערב את רגשותיה ותחושותיה (אחרי הכל היא זו שנושאת ברחמה כמה עוברים), ממך מצפים להיות משענת וכתף.

אבא לעתיד  יקר…אנחנו יודעים שגם לך מגיעה תשומת לב וכי גם אתה נרגש, מבוהל, מבולבל ושמח בו זמנית. במידה ועדיין לא חווית הורות מה היא אתה בוודאי שואל את עצמך כיצד תהפוך לאב לתאומים או שלישייה לפני שחווית הורות לילד אחד. במידה וגידלת ילד אחד או שניים, התהיות לגבי האתגרים הצפויים כאשר מגדלים יותר מילד אחד במקביל עולות שוב ושוב. עד שיגיעו הזאטוטים, שב, הירגע וקבל מאיתנו כמה טיפים ועצות כיצד להיערך לבואם ולאחר הלידה, כיצד להפוך את חווית ההורות מהנה ונפלאה.

להלן ארגז כלים לאבהות מסוג אחר:

תמיכה
גם לך מגיע להביע את רגשותיך ושתהיה לך אוזן קשבת. סביבתך הקרובה תגלה תמיכה באשתך, דבר אותו אתה אמור לעשות מידי יום (ללא קשר ללידה) יחד עם זאת, אתר חבר או שניים ואפשר לעצמך להציג חששותיך ורגשותיך בפניהם.

שותפות מעצימה
הבע גילויי חיבה כלפי אישתך והיה לצידה בכל עת ועם כל רצון, גחמה או רגש. גלה אמפטיה והבנה לליבה של אישה שעוברת תקופה מאתגרת פיזית ונפשית. שתף גם אותה ברגשותיך, זה יהפוך אותך לאנושי ויאפשר לשניכם לחלוק את השמחה, ההתרגשות, הצפייה והחששות. צוות של שניים יאפשר לכם להתמודד טוב יותר עם האתגרים הצפויים, דבר אותו תגלה כאשר תעמוד מול שניים או שלושה זאטוטים שיחברו נגדך למען מטרה משותפת.

עבודת צוות
כאשר זוג הורים מגדל תינוק אחד, גם אם ישנם אחים נוספים בבית, מתאפשר מרחב תמרון גדול יותר. כאשר מגדלים שניים או שלושה תינוקות במקביל, המושג “עבודת צוות” מקבל משמעות גדולה יותר. הכנה, תכנון, סבלנות, הכלה, עקביות והבנת האחר יאפשרו לשניכם לפעול יחד כצוות , להשפיע לחיוב על הדינאמיקה הביתית ולעזור האחד לשני, דבר שישפיע על הרוגע של המשפחה כולה וכל אחד מהתינוקות בנפרד.

שוויון אינו אסון
 בין אם צמחתם יחד בבית בו קיים שוויון וחלוקה הוגנת במטלות הבית או שהתרגלת רק לתפקיד של זריקת הזבל, זה הזמן לאמץ כמה מטלות אליהן לא היית רגיל. כאשר יש תאומים או שלישייה, גם אם אתה קם לעבודה למחרת וגם אם אשתך מניקה, פעמים רבות תצטרך גם אתה לקום באמצע הלילה כדי לטפל בתינוקות הנוספים. עליך לנכס לעצמך ולהקפיד לבצע גם מטלות כמו: קיפול כביסה, בישול וכדומה בין אם הורגלת אליהן בעבר ובין לאו.

שימוש בחוש הומור  
תכונה זו תאפשר לך להתמודד גם עם המצבים המאתגרים ביותר ולעטוף כל מצב, כל מקרה באנרגיות חיוביות. זרוק בדיחות לאוויר (עם שורת מחץ מצחיקה), צלם רגעים מיוחדים והשתמש ביכולות שלך להיות שוב ילד כדי להשפיע על הדינאמיקה הביתית בזמן ההיריון ולאחר הלידה.

לך לישון
 לפני הלידה ואחריה נצל כל רגע פנוי לנמנום קל או לשינה עמוקה. כיום ישנם אמצעים טכנולוגיים נפלאים המאפשרים להקליט כל תכנית החל מסרט פעולה מרתק ועד משחק כדורגל משמעותי (ואם אף אחד לא יגלה לך את התוצאה, תוכל לצפות בו מוקלט כאילו זה היה שידור חי).

שלח את האגו לחופש 
גידול שניים או שלושה תינוקות הנו תהליך מרגש, משמח ובו זמנית מעייף ודורש תעצומות נפש. הרשה לעצמך לבקש עזרה מהוריך, הוריה של אשתך, סביבתך הקרובה ולעיתים הכנס ידך לכיסך ושלם עבור מטפלת אחראית ומנוסה. אם מציעים לך תיקח.. במידה ולא – דרוש. אוכל חם, כביסה נקיה ומקופלת, שהות של מבוגר אחראי בבית במטרה לאפשר לך ולאשתך לעצום עין, כל סוג של עזרה משמעותית וקריטית כאשר מטפילם בשניים או שלושה תינוקות.

ניהול נכון של התקציב המשפחתי והאישי
כאשר מגדלים תאומים או שלישייה לעיתים צריך לשבור קופת חסכון או להצטמצם ולוותר על מותרות כמו: חופשה, בילויים מחוץ לבית מסך HD ענק ועוד. אתם עומדים לרכוש כמות כפולה או משלושת של חיתולים, תחליפי חלב, בקבוקים ועוד. גם אם תקבלו ציוד ממשפחה וחברים, עדיין מדובר בכמות אדירה של ציוד בו יש להצטייד כאשר מגדלים כמה תינוקות יחד.

ס- ב- ל- נ- ו- ת
קח נשימה עמוקה, ספור עד שלוש (במידת הצורך עד עשר) וזכור כי לא כל מה שקראת בספרים או ראית אצל חברים ישים גם במקרה שלך.

לסיכום, אתה עומד לפני תחילתה של תקופה נפלאה הכוללת חוויות, אתגרים ורגעים מרגשים.הרגשות העזים והאהבה שתציף אותך בכל אחד מהרגעים שאתה חולק עם משפחתך, אישתך וילדיך הנם דבר מדהים יותר מיכולתך לדמיין.

בהצלחה…

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום