סרטונים וטיפים חשובים כיצד לעזור לתאומים להתהפך: ביקרנו בסטודיו דודנה

מור והתאומים לבית אוגולניק לוי

מור אוגולניק לוי, אמא של התאומים תומר ואייל בני חצי שנה

היא חברה קבועה בקבוצות הווטסאפ שלנו להורים לתאומים עוד משלב ההריון. כשהיא שאלה בקבוצה אם יש למישהי טיפים איך לעזור לבנים להתהפך הפניתי אותה לעמוד המומחים שלנו להתייעץ עם דנה קידר, שנותנת יעוץ חינמי בטלפון ובמייל בכל הקשור לליווי התפתחותי ויעוץ שינה.


אחרי השיחה איתה מור החליטה להגיע להדרכה אצלה בסטודיו.
הסטודיו של דנה קידר, “סטודיו דודנה”, ממוקם בשרון, אך היא יכולה להגיע גם להדרכה פרטנית אצלכם בבית. באוירה נעימה ונינוחה, עם הרבה סבלנות ועדינות היא ענתה על השאלות של מור.
הנה מה שמור כתבה לי אחר כך על המפגש אצל דנה:

המפגש אצל דנה היא מעשיר מלמד ומעמיק, אבל לא פחות חשוב גם מאד נעים ומכיל. המקצועיות של דנה בולטת מהרגע הראשון אבל עוד יותר מזה החמימות שהיא מקרינה והגישה החיובית! אייך ותומר נשבו בחיוכה ושיתפו פעולה בשמחה בעוד שאני העשרתי את עצמי בידע עימו אוכל לקדם את ילדיי והכל בגישה מאד נעימה ומאפשרת. כל כך נהנינו יחד, שכשנפרדנו בדלת הופתעתי לגלות שבלי להרגיש חלפו שלהם שלוש שעות! מה שמוכיח את אמיתות האמירה “הזמן עובר מהר כשנהנים”!!!

ביקשתי ממור לצלם את המפגש מתוך מחשבה שיהיו עוד הורים שיוכלו ליישם את ההדרכה של דנה אצלהם בבית.
אנחנו מזמינות את קהילת ההורים לתאומים ושלישיות לפנות לדנה ליעוץ ראשוני ללא תשלום דרך לעמוד המומחים שלנו או לביקור אצלה בסטודיו.

מתיחות ידיים ורגליים לתאומים כהכנה להתהפכות

 

כיצד לעודד את התאומים להתהפך מהבטן לגב

איך הופכים את התינוק מהבטן לגב?
לעיתים התינוק שוכב על הבטן ומראה סימנים לאי נוחות וכדי לעזור לו אנחנו הופכים אותו לשכיבה על הגב. חשוב לזכור שזהו תהליך איטי, דורש הרבה סבלנות ומתאים לתינוקות מגיל לידה.ככל שהתינוק ישכב על יותר הבטן ותגלגלו אותו יותר לצדדים, האגן יהיה יותר תנועתי והשכיבה על הבטן תהיה נינוחה יותר.
כשהתינוק שוכב על הבטן, מניחים את יד ימין שלנו על יד ימין של התינוק ותומכים באזור הכתף כך שהיד תהיה מונחת מתחת לקו הכתף (כפי שמודגם בסרטון), באמצעות יד שמאל שלנו גוררים את הברך השמאלית של התינוק על פני הקרקע באופן איטי עד שרואים שהתינוק מניח את הראש על הקרקע ונשכב מעט על הצד. כעת אפשר לגלגל את התינוק לשכיבה על הגב או להשאיר אותו על הצד כדי שיכיר גם מנח זה.
דגש חשוב- בכל פעם להפוך לצד אחר, פעם לימין ופעם לשמאל (פשוט לעקוב אחר ההוראות ולהפוך את הכיוונים).

 

כיצד לכוון את התאומים להתהפכות “מאורגנת”

איך הופכים את התינוק מהגב לבטן?
כאשר התינוק שוכב על הקרקע ואתם רוצים לגלגל להפוך אותו שישכב על הבטן, רצוי לעשות זאת בדרך הטבעית בדיוק כמו שהוא יעשה כשתהיה לו את היכולת. אם רוצים להפוך את התינוק ממנח אחד למנח אחר, רצוי לא להרים אותו באוויר ולהניח חזרה על המשטח, אלא ללמד את הגוף שלו כיצד התנועה מתבצעת באמצעות תיווך של הדמות המטפלת: כאשר התינוק שוכב על הגב, יד ימין שלנו אוחזת בשוק רגל ימין ויד שמאל אוחזת בשוק רגל שמאל. מכופפים את רגל ימין של התינוק ומעבירים אותה מעל רגל שמאל (שנשארת ישרה) בצורה איטית, כך האגן מתרומם ומסתובב לאט לאט ויד ימין (של התינוק) תתרומם ותגיע למרכז הגוף. אם היד נשארת בצידי הגוף- לטפוח מעט על השכמות עד שהתינוק מעביר את היד למרכז הגוף. כעת התינוק מונח על הצד ויכול להתהפך לבד לכיוון הבטן. אם לא מצליח, להמשיך את הסיבוב עד להתהפכות על הבטן.
דגש חשוב- בכל פעם להפוך לצד אחר, פעם לימין ופעם לשמאל (פשוט לעקוב אחר ההוראות ולהפוך את הכיוונים).

כיצד לכוון את התאומים בחילוץ יד כלואה לאחר ההתהפכות

התינוק לומד להשתמש בכוחות הקרקע כאשר היד תקועה מתחת לבטן, כלומר לומד כיצד לדחוף את הקרקע כדי לנוע במרחב או כדי להתרומם. אני ממליצה לאפשר לתינוק ללמוד בעצמו איך לשחרר את היד הכלואה, זה לא כואב לו אבל להרבה הורים זה מפריע לראות את הקושי ואת ההתמודדות. כשהוא שוכב על הבטן והיד כלואה, הוא דוחף עם הרגליים, מניע את האגן לכל הכיוונים, מניע את השכמות ואת הכתף, מפעיל את שרירי הבטן והגב, מניע את הראש לצדדים ולמעשה- מפעיל את כל מערכת שרירי השלד כדי להוציא את היד שהתחבאה לה… זהו תהליך חשוב ללמידה של יכולת ההנעה שלו, חשוב מאוד לאפשר לו, כל עוד אין בכי היסטרי או מצוקה. לרוב זהו תהליך שנמשך כמה דקות וככל שהוא יתנסה בלמידה הזאת יותר, הוא ישכלל את התנועתיות שלו וילמד להניח את היד במקום.

מוזמנים לקרוא כתבה שעשינו בשיתוף עם דנה, על אבני דרך בהתפתחות התאומים

 

וכמובן מוזמנים לפנות אליה ישירות בכל התייעצות בנושא ליווי התפתחותי או יעוץ שינה דרך עמוד המומחים לתאומים שלנו

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום

אנחנו יודעים שיש לך
כוחות על! מחסור רציני 
בשעות שינה!