עומדים לעבור טיפולי פוריות? מחקר חדש הצליח לאתר את הביצית עם הסיכוי הרב ביותר להניב הריון מוצלח

בשנת 2015 נולדו בישראל 5000 תינוקות במסגרת היריון שהושג על ידי הפריה חוץ גופנית. על פי הנתונים הרשמיים כ- 50% מהריונות מרובי עוברים נובעים מטיפולי פוריות. קיימת הערכה כי בפועל המספרים גבוהים ביותר ומגיעים ל90% ואף יותר.

מחקר חדש בתחום הפוריות מאפשר לאתר את הביציות בעלות הסיכוי הטוב ביותר לעבור בהצלחה תהליך של הפריה חוץ גופית.

מה משמעות המחקר לגבי אחוזי הצלחת טיפולי הפוריות בעתיד, ומתי יהיה ניתן ליישם את התהליך בפועל?

                                                                                                                                                          (קרדיט צילום: freedigitalphotos.net/dreamdesigns)

 

הטובות לרחם

המחקר, שנערך באוניברסיטת ‘סטנפורד’ בקליפורניה – ארה”ב, צפוי לחולל מהפכה באופן שבו רופאים ממיינים ביציות מופרות לקראת השרשתן ברחם. במסגרת המחקר הפעילו מדענים לחץ פיזי מתון על הביציות כדי למדוד את כושר התאוששותן, במטרה לייצר היריון תקין.

ד”ר אליה בר מנהל ויו”ר ‘המרכז הרפואי לפוריות’ ואב לארבעה, בן 30, בת 28 ותאומות בנות 26, מסביר כי המחקר החדשני יביא למיון טוב יותר של עוברים לפני החזרתם לרחם וכך יכול לשפר את אחוזי ההצלחה של טיפולי פוריות.
” זהו צעד נוסף בהתקדמות הרפואית משיטות הטיפול הישנות, שנפוצות למרבה הצער גם כיום, של החזרה עיוורת של עוברים בשיטת ה”ניסוי וטעייה”. השיטות המקבולות כיום בישראל גורמות המובילות לאחוזי הצלחה נמוכים (15% בישראל לעומת 45% בממוצע בעולם המערבי), ומקרי הפלות חוזרים וגורמות לתסכול לבני הזוג, הוצאות כספיות ושחיקה של מערכת הרבייה של האישה שסופגת טיפולי סרק” מסביר ד”ר בר ומוסיף: ” פריצת דרך בתחום שכבר מיושמת בישראל ומניבה הריונות מוצלחים היא בדיקה גנטית של הביצית המופרת לפני השרשתה ברחם. הבדיקה מאפשרת שימוש בעוברים בעלי סיכוי רב יותר לייצר הריון וגם הצצה, לגנטיקה של הילד העתידי. בעזרת שיטות אלו ניתן להשיג הריון לאחר 2.5 מחזורי טיפול בממוצע במטרה למנוע מספר רב של טיפולים מתישים”.

 

הפריה מלאכותית מהי?

הפריה – הנה מצב טבעי בו מתקיים בחצוצרה של האישה, מפגש בין הביצית לזירעון. כאשר מערכת הרבייה תקינה, הדבר מתרחש במסגרת קיום יחסי מין. עד גילאי 35-36, לכל שישה ביוצים יופיע היריון. כאשר מתגלה תקלה במערכת הרבייה אל האישה או אצל הגבר, יש להתייחס לבעיה ולנסות לפתור אותה בהתאם להפרעה שנמצאה. במידה ולא מתקיים ביוץ – יש ליצור ביוץ מלאכותי
כאשר ספירת הזרע נמוכה משביחים את הזרע במטרה להזריע בגוף האישה ומזריעים ביום הביוץ.

במצב בו הזרע אינו מסוגל להפרות את הביצית או שמתגלה בעיה מכאנית אצל האישה כגון: חסימת חצוצרות, פונים להליך של הפריה חוץ גופית. התהליך כולל גירוי של השחלות במטרה לקבל מספר גדול של ביציות ( 10-15), אותן מפרים במעבדה ובשלב הבא מחזירים לרחם.
החלטה אילו עוברים מוחזרים לרחם, נעשית על פי שני קריטריונים עיקריים: עוברים המגיעים להשרשה 5 ימים לאחר ההשבחה או אבחון גנטי של כל עובר.

 

שיטה חדשה לאבחון הביציות

אנשי מקצוע העוסקים ברבייה כולל רופאים, ביולוגים וגנטיקאים, מחפשים לאורך שנים, שיטות שיאפשרו להגדיל את סיכוי הופעת ההיריון. המחקר המדובר, בדק את החיוניות של העובר על ידי אבחון הביצית לאחר שלב ההפרייה . החוקרים מצאו דרך חדשה אבחון ואיתור הביציות הטובות ביותר, וזאת על ידי הפעלת לחץ פיזי על כל ביצית, ובדיקת קצב ההתאוששות של כל אחת. הביצית אשר מתאוששת בצורה המהירה והטובה ביותר, היא בעלת הסיכוי הטוב ביותר לתת היריון.
יש לציין כי הדרך ליישום המחקר עוד ארוכה וכי עד כה, הוא לא נעשה או נוסה על בני אדם.

 

השיטה הנהוגה כיום

כיום נוהגים להחזיר עובר אחד לרחמה של האישה, לכל היותר שניים באישור הרופא המטפל.
באמצעות בדיקה גנטית של העוברים, טכנולוגיה השתכללה בשנים האחרונות, ושיטות מעבדה משוכללות ניתן לבדוק אינסוף עוברים בדומה לאבחון הנעשה במהלך בדיקת מי שפיר.
אבחון גנטי של העוברים הנו הליך יקר ונעשה רק אם בני הזוג עומדים באחד מהקריטריונים הבאים: גילה המתקדם של האישה, מספר רב של הפלות, כישלונות חוזרים בטיפולים חוזרים. ההליך מתקיים כיום במרכז לפוריות ובבית החולים שיערי צדק.

ד”ר בר מסביר כי באירופה ובארה”ב, הולכת וגוברת הדרישה לאבחון מוקדם של העוברים, במטרה למנוע טיפולי סרק והפלות. בארץ, האבחון עדיין לא נכלל בסל הבריאות, וטווח עלויות הבדיקה הגנטית של העובר הנו 2500 ש”ח לא כולל בדיקות סקר גנטיות מורחבות, שעלותן אלפי שקלים נוספים.

המחקר לאיתור ביציות טובות עדיין בתחילת דרכו ובמטרה לעבור אבחון גנטי של העוברים יש לעמוד בקריטריונים מסוימים או להוציא כמה אלפי קלים לפחות לטובת הנושא. יחד עם זאת, כל פריצת דרך בתחום, תוביל למצב בו נין יהיה להתאים את הטפיפול הנכון לכל בעיה ולכל מטופל ובכך למנוע טיפולים מיותרים העלולים לפגוע במצב הפיזי, הנפשי והכלכלי של המטופל.

ד”ר בר מייעץ לכל זוג או אישה המיועדים לעבור טיפולי פוריות, לקיים בירור מקיף הכולל ראיון רפואי משמעותי לשני בני הזוג על פיו תקבע כמות וגם סוג הבדיקות – החל מבדיקות גנטיות, כלליות,הורמונאליות, ביוץ ועד בירור מכני (מצב הרחם והחצוצרות), בירור ראשוני או מתקדם של מצב הזרע ועוד. רק לאחר שקיימת אבחנה מלאה ומפורטת, ניתן להתאים את פורפיל הטיפול וזאת במטרה לצמצם את כמות הטיפולים עד להשגת היעד הנכסף – היריון תקין.

חשוב לזכור כי תמיכה רגשית הנה חלק בלתי נפרד מהתהליך וכי מחקרים הוכיחן, כי יש השפעה של המצב הנפשי של האישה ו/או הגבר על הנכונו לקבל טיפול, התמדה בטיפול ועל התוצאות.

 

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום

אנחנו יודעים שיש לך
כוחות על! מחסור רציני 
בשעות שינה!