על שלושה ילדים, שתי לידות ומשפחה אחת – מדריך לקראת לידת אח שלישי לשני אחים תאומים

מה קורה לתאומים כשלנולד להם אח תינוק? על החוויה הרגשית של תאומים לאחר הצטרפותו של התינוק למשפחה ומה ניתן לעשות כדי לסייע תוכלו לקרוא בכתבה הבאה.

רבות נכתב על התמודדות של ילד בכור שנולד לו אח קטן. על הקינאה, רגשות האשם של ההורים שמתעוררים להם עוד בהריון, על הקושי של הבכור להסתגל למצב החדש בו הוא כבר לא “מרכז העולם” ועל הקושי של ההורים להסתגל למציאות של מתן תשומת לב לשניים במקביל.

מה קורה לאחים תאומים שנולד להם אח קטן?
לכאורה, מצב “קל” יותר. הרי השניים רגילים לנוכחות של אח נוסף מבטן ומלידה. רגילים לתחרות, לקנאה, להכרח המציאותי לחלוק – בגדים, צעצועים, תשומת לב הורית. אז עוד אח שנולד? רק מוסיף לחגיגה!

האמנם?
במידה מסויימת כן. בשונה מאח בכור אשר שזוכה לתשומת לב רבה, השקעה הורית של זמן, כסף ומשאבים רגשיים, תאומים מראש נולדים למצב בו הם “ילדים שניים” ולכן השינוי בדרך כלל פחות דרמטי.

זה רק חלק מהתמונה, כי עדיין, מדובר בשני אחים שמראש עסוקים רבות בהשוואה, בתחרות על משאבים וקנאה. אוהו הקנאה. עכשיו, מצטרף שחקן שלישי למערכה והצטרפותו, מעלה שאלות כמו: עד כמה אני אהוב, האם אמא או אבא מעדיפים אותי, את אחי התאום או אולי את התינוק. תשומת הלב שגם כך התחלקה לשניים כעת מתחלקת בין שלושה ילדים, מה שאומר – צמצום זמן האיכות הפרטני עם אבא או אמא.

כאשר שאלות הרות גורל מעסיקות את הנפש של הקטנים, עלולות להתגלות תופעות, לדוגמא:

  • עליה בעצמה ובתדירות של התקפי זעם
  • ירידה בסף התסכול
  • רגרסיה בשינה ובשליטה בצרכים
  • קשיים בפרידה
  • הצמדות להורה

התנהגויות מאתגרות אילו, עלולות להפוך את החיים של המשפחה כולה למורכבים הרבה יותר.
בסופו של דבר, מדובר על ניסיונות חוזרים ונשנים של הילדים, לבטא את צרכיהם הרגשיים

אז מה עושים?

1. קבלו בהבנה התהנהגות מעט שונה – ההתנהגויות של ילדיכם הם נורמאליות וטבעיות. זוהי דרכם להביע את עצמם רגשית. למרות שבדיקת גבולות או רגרסיות למיניהן, בייחוד כשהן מגיעות בכפולות, לעיתים מעוררות כעס ותסכול אצלנו ההורים, זכרו שזו דרכם הלגיטימית של ילדים צעירים לבטא את עצמם, בסיטואציה הנוכחית.

2. שמרו על שגרה בטוחה וגבולות –  יחד עם ההבנה של המצב, חשוב, גם עבורכם וגם עבור הילדים, להמשיך לשמור על הגבולות המוכרים. אל תתפתו לוותר במהרה, הילדים שלכם צריכים להרגיש כי הקרקע שהם דורכים עליה נשארת יציבה ועקבית.

3. חזקו את מעמדם כאחים גדולים –  הדגישו את היתרונות בלהיות עצמאי, מסוגל ומבין. בכך תאפשרו להם לחזק את תחושת הערך והייחודיות.

4. אפשרו להם להיות עדיין “תינוקות” כשזקוקים לכך –  זכרו שלמרות שנראים לכם לפתע בוגרים ומסוגלים, הם עדיין ילדים צעירים שזקוקים לכם כעת אפילו יותר מבעבר. המנעו מלומר משפטים כדוגמת: ” מה פתאום מוצץ, זה לתינוקות!” אלא תנו לגיטימציה לצורך שמתעורר לפעמים לחזור להיות תינוק, למרות שאני כבר ילד גדול…

5. הגדירו זמן קבוע שמוקדש אך ורק ל”גדולים” – גם אם מדובר בזמן קצר במהלך היום, הרגעים הללו הנם בעלי חשיבות עצומה לחיזוק תחושת הביטחון של ילדיכם. הגדירו זמן קבוע שמיועד עבורם בה יש הזדמנות לשיחה, סיפור או משחק רגוע, במהלך היום או לפני השינה, זמן מצוין לבילוי משותף, , קריאת סיפור ושיתוף בחוויות.

6. אל תשכחו להעניק תשומת לב ייחודית לכל תאום –  נכון שהדבר מורכב יותר, כעת יותר מבעבר, חשוב לזכור לא להתייחס לתאומים כאל מקשה אחת ולאפשר לכם ולהם לחוות את עצמם בנפרד. קניות משותפות, איסוף דואר, בילוי קצר בגינה, הנן פעילויות קצרות ששוות המון, ויכולות להעניק לילדים חוויה של בלעדיות ושעל אף השינוי במבנה המשפחתי, לכל אחד יש מקום חשוב וייחודי במשפחה

הללי ווגמן-רולניק
פסיכולוגית, עוסקת בייעוץ תמיכה והדרכה בתחומי פריון, הריון והורות

רוצים להתייעץ עם הללי, יש לכם שאלות נוספות? לחצו הללי ווגמן-רולניק

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום