עצה של סבתוש (לתאומים או שישיית נכדים)

להיות סבתא לתאומים הנה חוויה נפלאה ומאתגרת. כאשר אתם באים לבקר את הנכד החדש, אתם יכולים להתחלק בין הטיפול בתינוק לבין מנוחה שלכם או של ההורים ואף להגיש עזרה במטלות הבית. כאשר מדובר על נכדים תאומים או שלישייה ידיכם יהיו תמיד מלאות. וגם הלב…
מה המשמעות של היותכם סבים וסבתות לנכדים תאומים ושלישייה, כיצד מחלקים את הזמן בין הנכדים ואיך ניתן בלוח הזמנים העמוס, להעניק תשומת לב גם לאחים הגדולים ולהורים

מאת: אירית לויטה, סבתא לשישה, בניהם שני זוגות תאומים

אומרים ,שתאומים זו מתנה לסבתות שעברו דבר אחד או שנים בחייהן ויש להן היכולת להכיל, לקבל ולהעניק בו זמנית. כשנולדו התאומות הראשונות ולאחר שלוש שנים נולדו זוג תאומים נוסף בן ובת, בנוסף לשני נכדים נוספים הרגשתי מבורכת. מהרגע הראשון שהבטתי בפרצופים הקטנים ידעתי – אני מאוהבת!

לפתע פתאום במהלך שלוש שנים הפכתי מאמא לשלוש בנות, לסבתא לשישה נכדים.שני זוגות תאומים ושני בנים יחידים וכל זה משתי בנותיי. ידעתי שלפנינו דרך רצופה בחוויות ואתגרים אותה אעבור עם ההורים הנרגשים.

 

להיות נוכחת איתם ובשבילם בגוף ובנפש

להיות סבתא בכלל ולתאומים בפרט זה אומר, להיות שם! בגוף ובנפש. לנסות להיות זמינה וגם לקרוא בין השורות, במיוחד בשנה הראשונה ואולי אפילו קצת יותר.
חשוב לדאוג, שהאוטו מספיק גדול, שהבית מאובזר בהתאם כולל מיטות, כסאות אוכל, מוצצים, חיתולים ועוד. הדבר החשוב ביותר, שרף הסבלנות יהיה גבוה וגם היכולת להכיל ולהעניק ללא תנאים, ממש באותה דרך שאנו פועלות כאמהות.
כשהילדים גדלים ולעיתים מרגישים כי הם נלחמים על מקומם ועל תשומת הלב גם שלנו, הסבים והסבתות, חשוב להבטיח לכל אחד שאותו/אותה את אוהבת אהבה מיוחדת ומלאה (הם הרי לא משוחחים ביניהם וכשיגדלו מספיק לשוחח יזכרו ויצחקו..) מה שחשוב במיוחד כסבים וסבתות, הוא להעניק זמן איכות לכל נכד/ה בנפרד.
במידה ואת עובדת, עדיף להעניק לכל משפחה יום קבוע בו יודעים כולם כי סבתא באה לבקר, על כל המשתמע מכך. זהו היום המיוחד, שאימא ואבא יכולים להיות או לפנות לעיסוקיהם. כך או כך, אני מסבירה לכולם כי זהו היום שלנו בו אנו משחקים, מציירים, הולכים לצפות בסרט וכל פעילות מהנה.
כאשר אתם חלק משגרת החיים של המשפחה ,בני הבית מתכננים את סדר היום בהתאם
וכך כל אחד יודע מה צפוי .

 

תיאום ציפיות עם ההורים ומציאת פתרונות יצירתיים גם כאשר אתם עסוקים

בשנים עברו הסבים והסבתות יצאו מחוץ למעגל העבודה בגיל צעיר יותר מהמקובל במאה ה21. רוב האמהות היו חוזרות בשעות הצהריים ומקבלות את הילדים עם ערמת שניצלים ומאכלים מגוונים. כיום, סבים וסבתות רבים, עובדים, נוסעים לחול, יוצאים לבלות ועושים חיים בעוד ילדיהם עובדים סביב השעון, מקיימים מלחמת הישרדות כלכלית ובו זמנית מנסים להעניק לילדים זמן איכות רב ככל שניתן. עובדות אילו יוצרות לעיתים התנגשות בין דור ההורים שמקיימים מערכת ציפיות ברורה מהוריהם, כפי שהם חוו את סבא וסבתא שלהם בילדותם. התקופה השתנתה אך הילדים שלנו, שחשו בנוכחות משמעותית של “סבתא עם סלים”, מצפים פעמים רבות לאותו יחס מאיתנו. חלקנו יכולים לעמוד במערכת ציפיות זו ואחרים, מנסים להעניק כל שביכולתם במסגרת היציאה המאוחרת לפנסיה והרצון להמשיך ולבלות – הלא השישים הוא החמישים החדש.
כאשר מדובר בתאומים או שלישייה, ההורים עייפים יותר, הם זקוקים לעזרה פיזית, נפשית וכלכלית ולכן הציפייה שהוריהם יגדילו את הסיוע המבוקש גדולה יותר. בין אם אתם יכולים להעניק את העזרה הנוספת ובין אם לא, חשוב שבראש ובראשונה תגלו הבנה ויכולה להכיל, גם אם נשמעות פה ושם טענות או נמתחת ביקורת על התנהגותכם. תאמו ציפיות מול ההורים ונסו להבין את המקום בו הם נמצאים, יחד עם ניסיון שלכם להסביר גם את הצד שלכם בעניין. גלו אמפטיה ,והעניקו חיבוק פיזי ונפשי.
עוגה בעלת ניחוחות נעימים, חברה שלך המצטרפת לביקור ומאפשרת יחד אתך, להורים לישון שנת צהריים קצרה, אסוף הכביסה והחזרתה מקופלת וריחנית, רכישת ספר או ארוחת בוקר מידי פעם ואף הצעת שירותי בייביסיטר במטרה להעניק זמן איכות זוגי, כל אלה הם בבחינת צעד קטן שלכם בעל משמעות גדולה לצד השני.

 

סבתא מאושרת היא סבתא שטוב לה

חשוב להיות זמינה להורים (במיוחד כאשר מדובר בהורים לתאומים או שלישייה) ובו בזמן לשמור על החיים הפרטיים שלך. סבתא מאושרת בעלת חיים עשירים ומגוונים, תהיה מסוגלת לגלות סבלנות, הכלה ויכולת נתינה.
תקשורת אמיתית וזורמת בניכם לבין ההורים, יכולה ליצור פתיחות ולאפשר שלב נוסף בבניית יחסים טובים, כנים ומשמעותיים עם ההורים.
יש לזכור, שהיכולת שלכם לסייע, היא ההזדמנות היקרה מפז לאורך כל השנים להעמיק את הקשר עם הנכדים ולהיות דמות דומיננטית בחייהם.
קשר טוב בין סבתא-סבא ונכדיהם משמעותי לשני הצדדים ויכול להשפיע לטובה עליהם ועל הוריהם.

 

העניקו לאחים הגדולים את תשומת הלב שחסרה להם כל כך

קרוב לוודאי שהתקופה הקריטית ביותר בה ההורים יהיו זקוקים לעזרכם היא השנה הראשונה להולדת הילדים. במידה ומדובר בזוג תאומים בכורים ההורים מבולבלים וחווים לראשונה את המשמעות של היותם הורים. במידה וישנם אחים נוספים, חשוב לסייע להורים וגם להעניק תשומת לב לילדים הנוספים.
חשוב לתת לאח/אחות הנוספים בבית את ההרגשה שהם חשובים, אהובים וגם כאשר אינכם הדמות המחנכת, לעזור להם לשמור על מקומם.
זוג תאומים הנם אטרקציה בכל מקום, בכל גיל, דבר שעלול ליצור אצל הילד/ה הנוסף/ת הרגשה שלילית כלפי עצמו וכלפי המצב החדש.
כאשר אתם עצמכם מגיעים לבית ההורים, וודאו תמיד כי אתם מעניקים תשומת לב גם לאחים הגדולים גם אם הבית כמרקחה ואתם נחטפים לטיפול בילדים או בעבודות הבית ברגע שעברתם את סף הדלת. כאשר אתם נוכחים בפגישה בה ניכרת התלהבות מהקטנטנים, היו אתם אילו שיעניקו את תשומת הלב לאחים הגדולים.

לסיכום, הקשר שלי עם נכדיי אינו מסתכם בעזרה אלא, לרצון שלי להיות איתם ולהעמיק את הקשר בינינו. מערכת היחסים שלי עם הנכדים חשובה לי כסבתא ובמידה ובכך אני גם מסייעת להורים אזי הרווח הוא של כולנו. אני לא “עוזרת” בטיפול, אני סבתא משמעותית המעוניינת בקשר עם נכדיה.
זכרו להיות נוכחים בזמן האכלה והרחצה, להעניק להורים קצת מנוחה לה הם כל כך זקוקים,
להקשיב ולשמוע את הצרכים של ההורים ולנסות להיענות בהתאם.
בגיל הצעיר ובמידה ואפשר, חשוב לעזור גם מבחינה כלכלית. גידול תאומים או שלישייה כרוך בהוצאות רבות (מוצרים רבים נרכשים פי שניים או שלושה) ולכן, כל סיוע מצדכם (קניות בסופר, בישולים, רכישת מוצרי תינוקות וכדומה), יהיה משמעותי עבור ההורים.
היו שם בגוף ובנפש, . הקשיבו לכל הנאמר באופ מילולי או באמצעות שפת הגוף של בני הבית, תאהבו, תצחקו, תחבקו ותיהנו מכל רגע חוויתי ומאתגר כאחד.

 

שלכם אירית…

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום