רגע לפני שאתם מקבלים דמי הבראה – כמה משמעותית הטבה זו דווקא בחופשת הקיץ

יולי הגיע ואתו האיום הגדול של הקיץ. לא, אין הכוונה לחום החורך או למדוזות הצורבות, אלא לגידול המשמעותי בהוצאות, הצפוי בחודשים הקרובים: קייטנות לילדים, מימון נופשים בארץ ובחו”ל ואפילו סתם תיקון המזגן-ששבק-חיים-דווקא-בקיץ-ועבד מצוין-בחורף. החודשים הללו מבשרים גם את מועד קבלת דמי ההבראה, שיקלו עלינו במעט מבחינה כלכלית. בואו נכיר מעט את ההטבה החביבה הזאת.

 

דמי הבראה – למה זה מגיע לנו?

מקורה של הטבה זו, אי שם לפני עשרות שנים, בהטבה של מעסיקים לעובדיהם – מימון חופשות בבתי הבראה/פנסיונים. לא הייתה אפשרות לבחור בין יציאה לנופש לבין קבלת כסף שווה ערך.
כיום זכאים כל העובדים במשק, עפ”י צו הרחבה או הסכם קיבוצי, לתשלום דמי הבראה בשכר. במקביל, רבים אחרים זכאים להסדרי נופש מוזלים או מסובסדים ע”י המעסיק או הועד. כאמור, כיום לרוב אין קשר בין שתי זכאויות אלו.

מי זכאי?

הזכאות לדמי הבראה הנה לעובדים שהשלימו ותק של שנה לפחות במקום העבודה. עובדים במשרה חלקית זכאים לדמי הבראה יחסיים שיחושבו לפי חלקיות המשרה. בדומה לזכאויות נוספות בשכר, העובד אינו רשאי לוותר על זכות זו והמעסיק מחויב לשלמה.

 

 

מתי משולם?

דמי הבראה משולמים במרבית המשק אחת לשנה, בחודשים יוני-ספטמבר (לרוב ביולי), אך המעסיקים רשאים לשלמם בכל חודש מוסכם אחר בשנה, ואף לחלק את הסכום ולשלמו באופן יחסי מדי חודש במהלך השנה.

כאמור, הזכאות לדמי הבראה הנה לעובדים שהשלימו ותק של שנה לפחות במקום העבודה. משהשלים העובד ותק של שנה, הזכאות קיימת, אך הוא יקבל את דמי ההבראה בגין התקופה מתחילת העסקתו רק במועד שבו המעסיק נוהג לשלם את דמי ההבראה לכל עובדיו.
לדוגמה:
עובד התחיל לעבוד בנובמבר במקום עבודה בו משלמים הבראה אחת לשנה, ביולי. ביולי שלאחר התחלת עבודתו העובד לא השלים שנת עבודה ועל כן לא היה זכאי לדמי הבראה . ביולי בשנה שלאחר מכן, יקבל העובד דמי הבראה בגין שנת עבודה ועוד חלק יחסי בגין נובמבר עד יולי.

עובד בעל ותק מעל שנה, שהעסקתו הסתיימה, יקבל את הפרשי ההבראה בתלוש השכר האחרון.

 

כמה מגיע לנו?

גובה דמי ההבראה משתנה בין מגזרים (ציבורי או פרטי) וגם בין האיגודים השונים, אך אופן החישוב בכולם זהה: הכפלת מספר ימי זכאות להבראה (בהתאם לוותק העובד) בתעריף ליום הבראה, אשר מפורסם אחת לשנה, לקראת יוני.
השנה, למשל, התעריף ליום הבראה במגזר הפרטי הנו 378 ₪ (לא השתנה מאז 2014), וטבלת הזכאות למגזר הפרטי (כלומר, המינימום המחויב בחוק) הנה כלהלן:
שנות ותק מס’ ימי הבראה דמי הבראה

 


מדמי ההבראה מנוכים מס הכנסה, דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות.

 

 

כמה טיפים לסיום:

• כאמור, הזכאות לדמי הבראה מותנית בותק של שנה, ואפילו לא יום אחד פחות. לכן, אם אתם מתכננים להתפטר ממקום עבודתכם לקראת תום שנת ותק, מתוך מחשבה שתקבלו דמי הבראה יחסיים, שקלו שנית את מועד סיום העבודה. כבר נתקלתי במקרים שבהם עובדים שהתפטרו איבדו את זכותם להבראה בשל חוסר בימים בודדים בותק.
• יישנם מקומות עבודה, גם במגזר הפרטי, שמכירים בותק קודם לצורך הטבות התלויות בוותק, ובין היתר גם לצורך חישוב דמי הבראה. ב”ותק קודם” מדובר לרוב בותק צבאי או בותק מעבודה בגופים בשירות המדינה. מומלץ לנהל על כך משא ומתן טרם תחילת העבודה (חברה פרטית) ו/או לבדוק את הנושא מול מחלקת השכר במקום העבודה שלכם.
• קיבלתם מביטוח לאומי גמלה (למשל דמי לידה, גמלת שמירת הריון, תגמולי מילואים וכו’) בשנה שלפני קבלת דמי ההבראה? יתכן שאתם זכאים להפרשים מביטוח לאומי. דמי הבראה המשולמים אחת לשנה (בניגוד לאלה המשולמים מדי חודש), נחשבים לתשלום חד – פעמי החייב בפריסה לביטוח לאומי. כלומר, לצורך הדיווח לביטוח לאומי על המעסיק “לפרוס” – לחלק – את סכום ההבראה ל-12, ולדווח על כל חלק כעל הכנסת אחד החודשים מהשנה שבעדה שולמו דמי ההבראה (השנה הקודמת למועד התשלום), כתוצאה מכך – ההכנסה המדווחת לביטוח לאומי בגין החודשים הללו גדלה. אגב, הדבר נכון לא רק לגבי הבראה אלא גם לגבי כל תשלום חד פעמי המופיע בתלוש השכר, כגון ביגוד ובונוס, שסכומו עולה על רבע משכר המינימום. לצורך קבלת ההפרשים יש להגיש תביעה נוספת לביטוח לאומי

שיהיה לכולנו קיץ בטוח ומאוזן 

 

קצת עליי

שמי עינת רוזברג, כיום אני יועצת עצמאית לאסטרטגיות תגמול, וגם – מרצה בארגונים על התנהלות פיננסית ומלווה אותם לשיפור רווחתם הכלכלית של העובדים ומקסום זכויותיהם.
ב – 20 השנים האחרונות מילאתי תפקידים בכירים בארגונים גדולים ומובילים כגון סמנכ”ל אשראי ב”חבר”, ניהול יחידת ייעוץ לכלכלת המשפחה, ראש ענף תכנון שכר ות”ש במשרד הביטחון וראש מערך הביטוח ב”חבר” ומח”צ. הקמתי מוקדי מידע ומיצוי זכויות כמו גם יחידות ארגוניות חדשות במועדוני צרכנות ונהניתי מלמידה וגיוון בעבודתי.

 

להרצאות או שאלות בנושאים אלה ניתן לפנות בטלפון 0526701269

 

לעמוד של עינת ולייעוץ ראשוני ללא עלות לחצו>> עינת רוזנברג

 

.

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום