תאומים הנולדים למשפחות עם כמה ילדים – איילת להב מספרת

רחל היא אחת הנשים המרשימות שפגשתי בכל הקריירה שלי. אני עצמי הייתי אמא לילד אחד כשהתבשרתי שיש לי תאומים בבטן, והפחדים שהציפו אותי היו רבים ומובנים לי. כאשר ביקשה כי אסכים ללוות אותה בלידת התאומים שלה, הופתעתי. לא חשבתי שאמא מנוסה לארבעה, תרגיש צורך גדול כל כך בעזרה. זה הקסים וסיקרן אותי מאד, ואפילו גרם לי להערכה מאד גדולה אליה.

עניין אותי לשמוע מקרוב האם קיימת התייחסות שונה לתאומים במשפחות ברוכות ילדים (לרוב הם מגיעים אחרי הרבה לידות מן הסתם) והאם קיים רצון להבין את עולמם של התאומים על אף היותם חלק ממערכת משפחתית גדולה בה יש הרבה ילדים גם ככה?

באותה נשימה היא ציינה שהיא שייכת לחברה חסידית. היא חששה שיהיה לי מוזר וחריג ללוות אישה כמוה. אני התלהבתי מההזמנה המיוחדת והסכמתי מיד. זיהיתי הזדמנות מיוחדת להציץ לתוך עולמה, ולהבין דבר או שניים. לא ידעתי אז.. שארוויח ידידה טובה ומיוחדת כל כך.

בהמשך גיליתי איזו אשה ענקית ומדהימה היא רחל – בת בכורה למשפחה עם 13 ילדים מתוכם שני זוגות תאומים (זוג בנים וזוג בנות) . מצב זה לא גרם לה להיות שאננה אלא להפך. היא הבינה כי היא רוצה יותר לדעת וללמוד, וגם לקבל את העזרה הראויה.

גם אחרי 4 לידות – מבקשת סיוע

גם אחרי ארבע לידות, היא הבינה שהפעם, בהיריון תאומים אחר ומיוחד, היא רוצה עזרה וסיוע ולכן פנתה אלי. הלידות הראשונות שלה היו טראומתיות עבורה. בתהליך שעברנו היא הבינה שהפעם זה יכול להיות אחרת. לידת תאומים יכולה להיות וגינלית, טובה ואף מעצימה. ואכן כך היה. ליוויתי אותה במהלך ההיריון, בלידה וגם בהנקה. זו הייתה דרך מיוחדת ועוצמתית גם לי.

פניתי לרחל שוב, 6.5 שנים לאחר לידת התאומים (ועוד שתי בנות נוספות שילדה מאז, והיום יש לה כבר שמונה ילדים!!!), כדי לשמוע ממנה על החוויה של גידול תאומים בתוך משפחה גדולה וברוכת ילדים.

 

וזה מה שהיה לה לומר…

 

” כשנודע לי שיש לי תאומים, הייתי בהלם. גיליתי את ההיריון בשבוע 12. אני זוכרת את האושר הבלתי נתפס. היום, במבט קר לאחור, אני לא מבינה ממה הייתי כל כך מאושרת? אני בת למשפחה עם שני זוגות תאומים וידעתי כמה זה קשה. ועדיין, יש כנראה משהו בעומק שלנו כאמהות וכנשים, והאתגר שלהעניק חיים חדשים נותן המון סיפוק ואושר. וכשהאתגר כפול, האושר כפול. זה מאפיין את כל המהלך הזה –הן בהריון, הן בלידה, הן בהנקה והן בהורות.

“היום הם בני 6.5 הם הגיעו לנקודת זמן שהם פתאום קולטים שלאחרים במשפחה אין מתחרה צמוד ומרגישים שיש להם מאבק מסוים על תשומת הלב ההורית . יש לכל אחד כישרונות אחרים והניסיון הזה לזיהוי אישי בתוך התאומות זה כל מיני שלבים שמצד אחד הם מאתגרים, אותנו כהורים, ומצד שני הם נותנים סיפוק אדיר.

לפעמים בלילה, כשהם ישנים, אני הולכת להרים את השמיכה ולהציץ עליהם ולומר לעצמי :”מי ילד לי את אלה?”

האם גידול תאומים אכן שונה מגידול שאר הילדים?  

“אמא מהקהילה אמרה לי  משפט אליו מאד התחברתי: ‘אחד הדברים הכי מקסימים בלידת תאומים זה שאחריהם, הכל נהיה פשוט כל כך. במיוחד כאשר מדובר על טיפול בילד יחידאי’.  אומרים שתאומים הם “תאומים” בעיקר עד גיל שלוש, ואחר כך הם כמו שני ילדים בבית שלאו דווקא צריכים טיפול בעת ובעונה אחת ועדיין…. יש משהו בתאומים שהם צמד.. ואת מלווה אותם בחשש שלא תיווצר תלות, שיצליחו להסתדר כל אחד בפני עצמו, למצוא את החזקות שלו בתוך מרחב הקצת קטן מדי של התאומות. גם הקנאה והתחרות בולטות בקשר ביניהם.

 

 

המשפחה שלי – זוג תאומים שנולד לשני אחים גדולים

איך את מצליחה לשמר את התאומות בתוך המשפחה?

” התאומים שלי מחפים האחד על השני.  הם כבר בכתה ג’ ועדיין לומדים באותה כיתה, וזה עובד מצוין. אחד מהם חזק יותר מבחינה לימודית, והשני מבחינה חברתית. הם ממש משלימים אחד את השני. חששנו מכך שכל אחד מנוון את כישורי החיים שלו, בגלל התאום, בגלל ההשלמה. הגענו למסקנה שעדיף לחזק את החזקות של כל אחד. יש משהו מאד שלם בתוכם וזה היפה בזה. התאומות מעניקה להם את הפרספקטיבה – נכון יש לי חסרונות אבל יש לי מעלות אחרות שאין לאחר. בדרך כלל ביחדיאי ההשוואה היא מול חברים ומכאן שההשוואה היא מול בית אחר, הורים אחרים, תנאי חיים אחרים. אין בסיס להשוואה.

איך מקבלים ילדיך האחרים את הצמד הזה?

” הם לא רואים אותם בתור יחידה אחת, אלא כשתי ישויות. מבחינתם מדובר  בשני אחים נוספים. אנו ההורים עומדים בפני האתגר הכפול, לקבל את שניהם יחד וכל אחד לחוד”.

 

האם הצלחת ליצור נפרדות ?

“אני כל הזמן מדברת על זה, במיוחד שהם נכנסים לריב קטלני. ברגע הזה אני עוצרת ומסבירה להם שרק הם מכל המשפחה קיבלו חבר צמוד. כשהם גדלים הם מתחילים לחקור את השונות שלהם. לפני שבוע שאל אותי אחד מהם: ‘איך זה יכול להיות שאנחנו תאומים? הרי נולדנו בהפרש של 7 דקות אז אנחנו לא תאומים’. מבחינתו הוא אדם נפרד. הם תופסים את הנפרדות שלהם בצורה מאד בריאה.”

 

וכאחות לשני זוגות תאומים, מה את זוכרת?

“עד היום אני רואה את הייחודיות בהתנהלות של התאומים אצלנו במשפחה. הם בהחלט גדלו כצמדים. נשותיהם של זוג האחים התאומים הגדולים יותר מתנהגות לעיתים כמו אחיות תאומות בעצמן. החברות שאני רואה אצל האחים שלי, מרגיעה אותי כשהתאומים שלי מתכסחים. אני יודעת שבסוף חוזרים לתאום. האחיות התאומות הצעירות –האחת התארסה והשניה ספרה את הימים עד שהיא תעזוב את הבית. הסביבה ריחמה עליה שהיא נשארת לבד… היא חוגגת ולראשונה בחייה יש לה חדר פרטי. למרות שכולם עזבו הן המשיכו להיות ביחד באותו חדר. הן מאד שונות זו מזו”.

 

ובסופו של יום, מה שמצחיק הוא שרחל מספרת שלא הייתה מתנגדת לזוג תאומים נוסף, ולמען האיזון במשפחה שיהיו שני בנים.

אלה הן עוצמות של אשה מיוחדת במינה שאוהבת את החיים, אוהבת ילדים ומחוברת לאמונה ולאלוהים שלה באופן מדהים ומעורר השראה.

 

רוצים להתייעץ עם איילת? לחצו>> יש לי שאלה

 

 

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום