תנו לגמול בשקט – מוצצים

תהליך גמילה ממוצצים  הנו מסע מאתגר בין אם ארוך או קצר, על אחת כמה וכמה שמדובר על תאומים או שלישייה. כיצד ניתן לזהות בשלות ומוכנות של אחד הילדים? האם התהליך יבוא מאיתנו או שעדיף לחכות כאשר הילד יהיה מוכן ומה עושים, כאשר אחד מהילדים בשל והשני לא

 

גמילה ממוצצים בשניים או שלושה – התייחסו לכל ילד בנפרד!

“גמילה הוא המצב שבו הילד צריך להיפרד מהרגל, מצב, או מענה אליו היה זקוק ואשר עשה בו שימוש. באופן תואם להתפתחות ” מסבירה נעמה שמש – פסיכולוגית קלינית מומחית , ואשת מקצוע באתר 2wins.co.il, ומוסיפה: “ככל שהילד גדל, קיימת ציפייה שידע להיפרד מהרגלים ישנים השייכים לתקופה בה היה תינוק או פעוט, ויהיה מסוגל לתת מענה משלו ולגלות עצמאות”.
נושא הגמילה ממוצצים מעלה שאלות, מתי המועד המתאים להתחיל את התהליך? האם לחכות ליוזמה של הילד או שמדובר במהלך שההורים צריכים ליזום? האם מדובר בשלות רגשית אישית בלבד או בבשלות פיזית וגיל?
דבר משמעותי נוסף בגמילה הוא התזמון. חשוב לזהות את הרגע שבו אותו מענה כמו מוצץ, בקבוק, טיטול או דובי, כבר אינו נותן מענה לצורך המקורי של הילד, פיזי או נפשי. מתי את הצורך מלווה או מחליפות תחושות של קיבעון או היאחזות, שאינן מאפשרת לו להמשיך הלאה.

שמש טוענת כי תהליך הגמילה מסמל את המעבר לקבלת כללי החברה והנורמות. מדובר בתהליך מורכב הדורש סבלנות והכנה. כאשר מדובר בתאומים ושלישיה, מטבע הדברים הנושא הופך למורכב ומאתגר יותר – בנוסף לתהליך גמילה אותו עוברים שניים או שלושה ילדים (במקביל או האחד אחרי השני), הדבר מעלה שאלות ולבטים האופייניים להורים לתאומים כמו- ביחד או לחוד, לחזק ילד אחד בנוכחות אחיו או אחותו או להימנע כדי לא לעורר קינאה ועוד.

חשיבות ההתייחסות לכל ילד כאינדיבידואל, לפני ובמהלך תהליך הגמילה

לפני שמחליטים להתחיל בתהליך הגמילה ממוצצים , חשוב לבדוק האם הילדים שלכם מוכנים ובשלים, תוך התייחסות לכל אחד כאינדיבידואל! הזמן המתאים לגמילה רחב והטווח יכול להשתנות, מגיל צעיר של 18 חודשים ועד הקצה של 3 שנים ומעט יותר. במידה ואחד הילדים אינו בשל לגמילה, גם אם אחיו או אחותו מוכנים, אתם עשויים להיכנס למעגל של תסכול והתנגדות מיותר. חשוב מאוד – להעריך את התאומים באופן נפרד ואישי, כדי להחליט על זמן מתאים לגמילה עבור כל אחד. מומלץ לזהות את הסימנים שעשויים להעיד על מוכנות לכל סוג של גמילה בהתאם לנאים האובייקטיביים ולאופיו של כל ילד. השלב הבא לאחר זיהוי מכונות אצל הילד הנו – בחירת המועד המתאים ביותר לתחילת התהליך. נסו להימנע מקביעת זמנים והגבלת זמן שתקצו לתהליך והשתדלו, כמה שניתן, לא לבצעו במקביל לשינויים נוספים שעתידים חול בחייכם כגון: מעבר דירה, לידה קרובה, מעבר למסגרת חינוכית חדשה ועוד. במידה ותפעילו לחץ, יתכן מאוד שתיתקלו בהתנגדות מצד הילדים.

גמילה משותפת או נפרדת?

בדרך כלל קל יותר לגמול תאומים זהים בו זמנית. ייתכן גם שהדרישה תגיע מהילדים עצמם. חשוב לציין כי בדרך כלל כאשר מדובר תאומים בני מין שונה (בת / בן) סיכוי גדול כי ותידרש גמילה בנפרד. 
גמילה משותפת ממוצצים, תאפשר לילדים ליהנות מחוויה משותפת, מעודדת ומאתגרת. עם זאת, ייתכן מצב בו הצלחה של האחד מובילה לרגרסיה אצל האחר, מצב שעלול להופיע, גם כאשר קיימת גמילה של אחד הילדים בלבד. במקרה כזו, ייתכן והילד הנגמל ירצה להרגיש קטן ושוב ולכן יחזור להיות “תינוק” בתחום אחר. ייתכן גם מצב בו הילד שאינו נגמל, ייבהל מהקפיצה המשמעותית של אחיו ובעקבות כך, תתגלה אצלו רגרסיה בתחום בו אחיו מגלה בגרות ובשלות. ישנם מקרים, בהם גמילה משותפת תזיק לאחד מהילדים שלא יהיה בשל לתהליך וגם עלול להרתע מתחרויות שגם כך קיימת בין האחים.

שמש מציינת כי יש לפתח גישות גמילה שונות לכל אחד מהילדים, בהתאם לאופיו לצרכיו. נסו להיות גמישים, והתאימו את תגובותיכם לכל ילד. ישנם ילדים הזקוקים לבקרה קפדנית יותר ואחרים, בשלים מספיק כדי לגלות אחראיות, דבר שאף יעצים אותם. ישנם ילדים שישמחו לשתף את כל בני המשפחה בתהליך הגמילה בזמן שאחיהם, יהיו ידרשו פרטיות. ברגע שתאפשרו לכל ילד לבוא לידי ביטוי במסגרת תהליך הגמילה באופן נפרד ובהתאם ליכולותיו ולמידת בשלותו, תוך אימוץ הדרך והגישה המתאימות לו, כ תהליך הגמילה יהיה אפקטיבי יותר.

 

הקץ למוצץ?

רונית קינן, טיפה פרטית “שירותי טיפת חלב בביתך” ויעוץ שינה, מעניקה מידע וטיפים, כיצד לקיים תהליך גמילה נכון ואפקטיבי ממוצצים.
פרויד הגדיר את השלב האוראלי של התינוק, מגיל לידה ועד גיל שנה. בשלב הזה, הצורך במוצץ הנו פיזי ונפשי וקשור באופן ישיר לרוגע ושלווה. גמילה שתתקיים מוקדם מהדרוש, עלולה לגרום לילד לפתח קושי כבוגר, לוותר על סיפוקים הקשורים לצרכים האוראליים כמו: עישון ואוכל. ישנם החולקים על דעתו פרויד יחד עם זאת, רוב החוקרים והמומחים העוסקים בתחום, תמימי דעים כי הסיפוק הנובע מהפעולות הקשורות לפה, גדול וקשור לרוגע ולנחמה.

מתי נדע כי הילד בשל?

עלפי רוב, בגיל שנתיים מגיע הילד לשלב בו הוא בשל להתחיל את תהליך הגמילה מהמוצץ, גיל בו הצורך האוראלי מתמתן. יחד עם זאת, כל ילד מגיע לבשלות הנפשית והפיזית, המאפשרים לו יצירת בסיס איתן לתהליך בו הוא נפרד ממשהו מוכר ואהוב, ובהתאם לכך גם המועד הנכון עבורו לגמילה. כמובן בתאומים ובשלישיות חשוב שההורים יהיו קשובים לצרכים ולאופן ההתפתחות של כל ילד באופן אינדיבידואלי, וימנעו מהשוואה בין האחים, גם אם הדבר דורש גיוס משאבים פיזיים ונפשיים נוספים.

מהו אם כן הגיל המקסימאלי בו מומלץ להשתמש במוצץ? בנושא זה הדעות חלוקות

בגילאי 3 ומעלה, תהליך מציצת המוצץ מבטא בדרך כלל, צורך רגשי בלבד ולא צורך פיזיולוגי. חשוב להיות ערים למצב בו השימוש במוצץ, עלול להגביל את יכולת הביטוי המילולית של אחד הילדים. יש הטוענים כי השימוש במוצץ מעבר לגיל 3 עלול לגרום לשינויים במבנה חלל הפה שהנם בלתי הפיכים (ללא התערבות אורטודנטית). עד גיל 3 אין חשש לכך, בשל העובדה כי מבנה הפנה עדיין משתנה, למרות שישנם פעוטות שנראה אצלהם סימנים מוקדמים לבעיות. איגוד רופאי השיניים בארה״ב ממליץ על גמילה ממוצץ לפני גיל שנתיים. ישנם רופאי שיניים הטוענים כי אין השפעה עד גיל 4 . כך או כך, כאשר היוזמה לתחילתו של תהליך הגמילה היא של ההורים, יש לוודא כי הנזק אינו רב מהתועלת וכי הפעולה לא תשפיע לשלילה על מצבו הנפשי של הילד.
באופן אישי הקו שמנחה אותי כאחות וכאמא לגמילה ממוצץ הנו סיום בקיעת 20 שיניי החלב

כיצד עוזרים לילד להיגמל ממוצץ?

תהליך הגמילה ממוצץ הינו תהליך חינוכי שהינו באחריות ההורים, ולכן עליהם להתייחס לנושא כפרויקט הדורש תכנון , סבלנות ותשומת לב.

שלב ראשון – הכנה לגמילה

את תהליך הגמילה חשוב לעשות באופן הדרגתי – בשלב הראשון מומלץ לצמצם את הזמן בו הילד משתמש במוצץ. חשוב להסביר לילד מדוע אנחנו עושים את זה במטרה לגייס אותו לנושא, וכדי לצמצם התנגדויות. חשוב לזהות את רגעי הקושי של הילד (עייפות, רעב ,התרגשות) ובהם, לאפשר לו להשתמש במוצץ. במקביל להגבלת זמן השימוש במוצץ, מומלץ לקיים הכנה נפשית באמצעות הקראת סיפורים בנושא, שיחות בהתאם לגיל הילד ומציאת דרכים חלופיות לדרכי הרגעה.
בהשראת סיפורה של דבורה עומר “בית למוצץ”, ניתן להכין יחד עם הילד, תיבה מקושטת אליה יכנס דייר חדש – המוצץ. במסגרת השיחות וההכנה, מומלץ להגדיר כללים המתייחסים לזמן, מיקום ואופן השימוש במוצץ, תוך התחשבות באופי הילד וצרכיו.
מומלץ גם להעניק לילד סמכויות רחבות יותר, וכך להגביר את המוטיבציה שלו להיות עצמאי ולהיפרד מהמוצץ. דוגמא לכך היא מילוי תפקיד קטן בבית, אותו הילד יכול לעשות בהצלחה תוך הקפדה על מתן דברי שבח על ידי ההורה ושימוש במילים כמו: “ילד גדול” ,”בוגר”ו “אני גאה בך”.

שלב שני – טרום גמילה

לאחר ביסוס שלב ההכנה שיכול להמשך מספר ימים, מגדירים ביחד מועד לגמילה ואת דרך הפרידה מהמוצץ. לדוגמא: תלייתו על “עץ המוצצים” (דבר הקיים בערים רבות, במידה ולא,ליצור עץ חדש), להעניק את המוצץ לתינוק אחר להפריח בלון הליום לשמיים, לבנות בית למוצץ ועוד שיטות יצירתיות ומקוריות שלכם ההורים.
עדיף לא לזרוק לים / לפח / להעלים – כדי לא להפוך את תהליך הגמילה לדבר שלילי.

שלב שלישי – תהליך הגמילה מתחיל 

יש להתכונן לתקופת הגמילה שתבוא לידי ביטוי, במספר ימים מאתגרים לילד ולסביבתו. חשוב ליצור סיבבה תומכת ולהכיל את הקושי של כל אחד מהילדים, להיערך לרגרסיות, וכשאלו מגיעות – להציע (בנחישות) את התחליף שקבעתם ביחד בשלב ההכנה לגמילה. כאשר הילד נרגע – מומלץ לקדם פעילויות שיסיחו את דעתו.
גם אם לאחד הילדים קשה להיגמל, מהרגע בו הוחלט לצאת לדרך חשוב להיות עקביים ולהעניק גיבוי מלא, תמיכה, חיבוק ומילה טובה. ככל שנייצר אצל הילד מוטיבציה פנימית הוא יבין כי לתהליך ההתבגרות ואיתה קבלת האחראיות , צדדים חיובים ויתרונות רבים.
אין לבצע תהליך של גמילה בתקופה של שינויים, כגון: מעבר דירה, כניסה לגן, אח חדש, היעדרות ממושכת של אחד ההורים או כל אירוע השובר את השגרה היומיומית.

חשוב לזכור כי כל שלב יארך בין שבועיים לכמה חודשים, בהתאם לבשלותו של הילד ולצרכיו. ייתכן ושלב אחד יארך שבוע או כמה ימים ואחר, כמה חודשים. ישנם ילדים בני 3 או 4 שעדיין זקוקים לגירוי אוראלי ובעקבות כך, קצב גמילה מהיר מידי עלול להזיק יותר מאשר להועיל.
מומלץ לדבר עם הילד בכל שלב, להדגיש את העובדה כי התינוק מיועד לתינוקות וכי הילד עצמו בוגר. את השיחות חשוב לגבות במעשים וגם להעניק סמכויות וזכויות כחלק מתהליך ההתבגרות:. משובים חיובים לאורך כל הדרך, יכולים לעזור לתהליך הגמילה בכך שיעודדו את הילד להבין שהתבגר וכי הצלחה בתהליך תטיב עמו.

בהצלחה! 

נעמה שמש – פסיכולוגית קלינית

רונית קינן – “טיפה פרטית” שירותי טיפת חלב פרטיים בביתך ויעוץ שינה

tipapratit@2wins.co.il

TipaPratit.co.il

יש לכם שאלות נוספות? מעוניינים לשוחח עם נעמה או עם רונית? הכנסו לדף המומחים שלנו

 

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום