תפרחת פרי אוראלית על התופעה, דרכי טיפול ומניעה

עונת החורף בשיאה ואיתה מגוון תופעות כגון: אדמומיות ויובש סביב חלל הפה והאף. ניתן לסייע לתהליך הריפוי של הגוף באמצעות טיפול שיכול למנוע חוסר נעימות וכאב.

תפרחת הנה מצב בו מרקם העור משתנה בעקבות תהליך דלקתי, שמקורו לעיתים בזיהום – כלומר חיידק או פטריה. הגורמים לתופעה הינם – שפשוף, חיכוך או תגובה אלרגית. תפרחת פרי אוראלית מתרחשת סביב חלל הפה ונפוצה בקרב פעוטות וילדים.

תופעה זו נפוצה בעיקר בעונה הקרה, עקב מזג האוויר הקר והלחות הנמוכה, המשפיעים על מצבו של העור שהופך למגורה. ילדים עם לחיים אדומות, הם מראה שכיח בעונה זו. הגירוי בעור גורם לתינוקות,פעוטות וילדים, לנסות וללחח את השפתיים והאזור הסובב להן, בעזרת הלשון – אינסטינקט או הרגל שעלול לגרום לתפרחת הדלקתית, המאופיינת ביובש, רגישות, חוסר נוחות ואף כאבים.
ישנן תפרחות שמקורן באלרגיה למזון, מצב אופייני לשנות החיים הראשונות של הילד, עקב אלרגיה לחלב ובהמשך אלרגיה לפירות, לירקות ועוד. דלקת עלול להתפתח גם כתוצאה ממגע של חלל הפה עם תכשירי קוסמטיקה.

מחלות חורף שונות , הצטננות ופעולה של קינוח האף, עלולות גם הן לגרום לגירוי מקומי, המאופיין בתחושות של חוסר נוחות וכאבים. האזור הדלקתי והמגורה, משמש כמצע להתפתחות זיהומים נוספים ולכן, עדיף לטפל בתפרחת כמה שיותר מהר.
לאופן ודרך הטיפול כמה מטרות: מענה לתהליך הדלקתי, השפעה על מידת ריפוי העור, מניעת הסיכוי להתפתחות תפרחת נוספת והפחתת הסיכוי להופעתה מחדש.

חשוב לבחור בסוג משחה המזרזת את תהליך ההחלמה, המכילה רכיבים כגון: דקספנטנול להפחתת הגירוי בראש ובראשונה ורכיבים נוספים המזרזים את תהליך ההחלמה, כמו גם חומר מחטא.
הטיפול יכול להפחית משמעותית את הגירוי והכאבים ובכך למנוע מהילד לחזור על פעולת הליחוח עם הלשון. בצורה זו, ניתן לסייע בטיפול בבעיה שעשויה להראות פשוטה בתחילה אך בפועל, אינה נעימה ועלולה להפוך להיות מורכבת.

באדיבות: ד”ר שמואל גור, מומחה ברפואת ילדים ויועץ למותג “בפנטן”

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום

אנחנו יודעים שיש לך
כוחות על! מחסור רציני 
בשעות שינה!