התפתחות של אלרגיה – סיבות, תסמינים ודרכי טיפול, גם אצל תאומים

הסיבה שבעיתה מומלץ לחשוף את התינוק למאכל אחד בכל כמה ימים הינה זיהוי תופעה של אלרגיה שעלולה אף להביא למצב של סכנת חיים. הוכח שחשיפה מוקדמת ל”מוצקים” מקטינה את הסיכון לאלרגיה. אחד המחקרים המובילים נערכו מקביל בבית חולים בלונדון ע”י ד”ר גדעון לק ובבית חולים אסף הרופא ע”י פרפ’ יצחק כץ, המחקר הקיף 3,500 ילדים ובדק רגישות לבוטנים של ילדים יהודים בלונדון וישראל. מסקנות המחקר הוכיחו שילדים בבריטניה יותר רגישים לבוטנים מילדיי הארץ הודות לחשיפה לבוטנים 

אלרגיה (שהנה אחת ממחלות הילדות הנפוצות ביותר), היא תגובת רגישות יתר של המערכת החיסונית, הנגרמת על ידי חשיפה לחומר כלשהוא הגורם לעליה בתגובתיות הרגישות בחשיפה הבאה. על ידי הרחקת הגורם ניתן למנוע את המחלה.
קיימים שלושה גורמים ששילובם יחד עלול לגרום להתפתחות מחלות אלרגיות: רקע הגנטי המתאים, מגע עם האלרגן, וגורמים סביבתיים (כגון: אבקנים של עצים, עשבים, דשאים, קרדית אבק בית, עובש, חלקיקי עור והפרשות של בעלי חיים.)
ניתן לזהות אלרגיות באמצעות בדיקת דם, או לפי אבחנת הרופא על פי סימפטומים ספציפיים הקשורים לסוג האלרגיה. סיפטומים כללים הנם: קוצר נשימה, פריחה, נפיחות, התעטשויות וכדומה. ישנן מגוון אלרגיות נוספות הנובעות מרגישות לחומרים המצויים בתרופות, מחוסר באנזים מסוים בדרכי העיכול, או ללא כל סיבה ידועה. באופן עקרוני כל מזון עשוי לגרום לאלרגיה בתינוקות, פעוטות וילדים, יחד עם זאת קיימים מגוון של מאכלים שעלולים לגרום לאלרגיה בקרב ילדים רגישים כגון: חלב הפרה, ביצים, בטנים, אגוזים, שומשום, שקדים ומאכלי ים.

כיצד מזהים רגישות והתפתחות אלרגיה למאכל מסוים?

תוך מספר דקות מאכילת המזון האלרגני הילד יחוש בחילה, כאב בטן וייתכן ויקיא מספר פעמים ואף ישלשל. סימפטומים נוספים הנם: פריחה המתפשטת בחלקי הגוף המלווה בגרד, התנפחות ולעתים גם קוצר נשימה (גודש בלוע וחסימת דרכי הנשימה).  יתכן גם חוסר עלייה במשקל לאורך זמן, במידה והרגישות אינה מטופלת.

 דרכי הטיפול

הטיפול הטוב ביותר הוא להימנע באופן מוחלט ממה שגורם לרגישות- האלרגן. טיפולים נוספים תלויים בסוג האלרגיה, לדוגמא: חיסון לאלרגיה לעקיצת דבורים, טיפול תרופתי- כמו משחות, זריקות וכדורים, ואפילו שאיפת סטרואידים באמצעות משאף או אינהלציה.
רוב האלרגיות חולפות עד גיל 6 שנים, יחד עם זאת ישנם ילדים אותם תלווה האלרגיה גם בגיל מבוגר.

הקשר הגנטי

למחלות אלרגיה יש קשר גנטי – להורים אלרגים יש סיכוי גבוה להוליד ילדים אלרגים. ממחקרים שנערכו בנושא עולה כי לתאומים זהים יש סיכוי של 70 % לחלות באותה סוג של אלרגיה, ו40% אצל תאומים לא זהים.
תינוק מוגדר “בסיכון גבוה” לפיתוח מחלות אלרגיות במידה ויש קרוב משפחה אחד לפחות מדרגה הראשונה (הורה או אח), שפיתח אלרגיה .ילדים ההמוגדרים בסיכון גבוה לאלרגיה ממזון יקבלו את הטעימה הראשונה בבית, עם הכנה מראש של אנטיהיסטמינים (כמו פניסטיל). לאחר 20 דק’ מהטעימה הראשונה ניתן להגדיל את הכמות – אין צורך לעכב את מתן המעבר לאוכל מוצק, פרט למזונות אלרגנים שינתנו ביותר הדרגה ובמשנה זהירות.
ככל וללא קשר לאלרגיה- אין לתת חלב ניגר ודבש לפני גיל שנה. לאחר שווידאנו שאין אלרגיה, נציע לילדינו ארוחות מגוונת מכל אבות המזון ולפחות ארוחה אחת עשירה בברזל.

רונית קינן – “טיפה פרטית” שירותי טיפת חלב פרטיים בביתך
TipaPratit.co.il

מעוניינים לשוחח עם רונית? הכנסו לדף המומחים שלנו

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום