איך הן עושות את זה? לידת שלישיית פגים לעיניי המצלמות וניהול סדר יום של שלושה תינוקות ופעוטה אחת

תמונת שלישייה לאתר

ג’ניפר וסמדר שוורץ בלולו, ילדו שני בנים ובת – איב, ליר ואמור, לפני כארבעה חודשים בבית חולים מאיר, אחים לביתם בת השנה ותשעה חודשים. התינוקות נולדו בלידה מוקדמת (שבוע 32), ושהו בפגיה כחמישה שבועות.
הערב ישודר פרק נוסף בסדרה הפופולארית “בייבי בום” (ערוץ 10) במהלכו מתרחשת לידת השלישייה.
מה המשמעות של לידת שלישייה וכיצד מקיימים סדר יום עם שלושה תינוקות קטנים?

                                                                                                                                                                                                                         (קרדיט צילום: אוהד רומנו)

התבשרנו על שלושה שקי היריון

כאשר הרופא אמר לנו כי ישנם שלושה שקי היריון, זרחנו מאושר. לטענתו, הוא לא זכה לתגובה כה נלהבת במקרה כמו שלנו. את ההתלהבות שאחזה בנו, ניסו לצנן כלל הרופאים איתם נפגשנו בהמשך הדרך. כולם המליצו לעשות דילול ולהשאיר שני עוברים בלבד. הרופאים לא הסכימו לקחת אחראיות על היריון שלטענתם הנו בעל רמת סיכון גבוהה מאוד – מומים בעוברים, פגות קשה ועד פגיעה בבריאותה של היולדת. 
אנחנו התנגדנו לתהליך של דלול ולאחר חשיבה נוספת החלטנו, כי כל עוד כל הבדיקות יוצאות תקינות, אנחנו ממשיכות עם ההיריון כפי שהוא. כאשר קיבלנו פנייה מהתכנית, נפגשנו לראשונה עם ד”ר בירון, שליוותה אותנו לאורך החצי השני של ההיריון. לזכותה יאמר שהיא תמכה בנו, חיזקה אותנו לאורך כל הדרך, וגרמה לנו להבין שאנו יולדות שלושה תינוקות ובצורה הכי טובה שאפשר.

היריון שנמשך 32 שבועות

למרות שמדובר בלידה מוקדמת, ההיריון עצמו היה פשוט וקל, ללא ימי אשפוז וכלל מעקב דו שבועי של העוברים ע”י רופא. במהלך היריון של שלישייה, לא נוהגים לערוך בדיקת מי שפיר, ואת מצב העוברים רואים באמצעות בדיקת אולטראסאונד. (בעובר יחד או תאומים, מקיימים גם בדיקת דופק). הלידה עצמה הייתה חוויה מרגשת, בה נולד ילד ועוד ילד ועוד ילד.

 

תמונת שלישייה לאתר

 

השיבה הביתה

החזרה הביתה עם שלושה תינוקות לוותה בחשש מאוד כבד. לאחר לידתה של רנה, הילדה הגדולה, ישנו ביום ממוצע שעה שלמה. חששנו כי כעת, תופעות של בכי, גזים ועוד, יחזרו על עצמן פי שלוש. הופתענו לגלות כי העובדה שמדובר בשלושה תינוקות, לא בהכרח הופכת את ההתנהלות הכללית למאתגרת יותר. ישנם רגעי שיא במהלכם כל ארבעת הילדים רעבים, או עייפים או שדבר מה מציק לכולם יחד ואז מתנגן קונצרט של ארבעים דקות, אבל גם פה מדובר בשיעור – תפקוד בשעת לחץ. כך גם ניתן ללמוד מיומנויות שונות, כמו האכלת שלושה ילדים בו זמנית, ניהול תהליך ההירדמות פי שלוש ועוד.

המפתח הוא – סדר יום! בשעה שש הילדים נכנסים להתקלח ומפה ממשיכים. אחת מאיתנו מרדימה את הילדה הגדולה והאחרת עם השלישייה. במטרה לשמור על שגרת הערב,  חשוב להתנהל על פי סדר פעולות קבוע (אך גמיש כמובן) לדוגמא – קביעת מועדי אוכל קבועים לפני השינה, גם אם אחד הילדים אכל שעה קודם לכן. משמרת הלילה שייכת לסמדר שגם עובדת יום למחרת, ג’ניפר ישנה ומטפלת בילדים עד שעות אחר הצהריים.
לפני הלידה הכנו את אחותם הגדולה, רנה, על ידי שיחות חוזרות על המצב החדש. לאחר הלידה, החלטנו כי נעשה כל שביכולתנו להמשיך ולהעניק לה את מלוא תשומת הלב. בשעות אחר הצהריים, אחת מאתינו מעניקה לה בילוי 1:1 , במהלכו היא מקבלת יחס דומה, לזה שהיה לפני לידת הילדים.

 

unnamed4

 

הרבה חברים ומתנדבת אחת שבאים לעזור

לאחר הלידה ביתנו הפך לבית פתוח. חברים וחברות, מגיעים במהלך היום והלילה, במטרה להעניק לנו סיוע הכולל – האכלות הלבשה ושהות עם הילדים, לעיתים גם בשעות הלילה. אנו נעזרות גם במתנדבת המתגוררת באזור, אשר פנתה אלינו, בעקבות מודעה שפרסמנו בפורום של הישוב – אפשרות נוספת שחשוב שרבים יכירו. רוב הזמן אנחנו לבד, מסתדרות…. זה אפשרי!
היינו מצפות לתמיכה משמעותית יותר מהמדינה, בכל הנלווה לגידול התינוקות בשנה הראשונה. מצד אחד אנחנו בהחלט לא מוגדות כנזקקות יחד עם זאת, ההוצאות על מוצרים בסיסיים הדרושים לכל תינוק, הן עצומות: קופסת תחליף חלב שמחירה כ70 ש”ח, נגמרת לאחר יומיים וחצי מרגע פתיחתה, כנ”ל לגבי חבילת חיתולים, שמחירה כ50 ש”ח.

 סוגיות נוספות השייכות לעולם השלישיות

יציאה מהבית הנה אופרציה שלמה – במהלך ביקור בגינה או במקום אחר בקרבת הבית, ניקח איתנו עגלת תאומים ועגלת יחיד. נסיעה ברכב , דורשת מאמץ גדול יתר, בשל העבודה שיש לנו רכב עם חמישה מקומות בלבד. הפתרון הנוכחי, עד שנוכל להחליף את הרכב הקיים, הנו גיוס רכב נוסף של אדם קרוב.

למי ניגשים קודם שכולם בוכים יחד? למי שבוכה הכי חזק! מדובר באחד הילדים שיודע לבכות, וימשיך לבכות בכל מקום בו נשים אותו ולכן, הוא זה שיקבל יחס ראשון.

כיצד מרדימים שלושה תינוקות יחד? לאחר שמעט מחשיכים את החדר,משכיבים את הילדים כל אחד במיטתו, בזה אחר זה, נותנים להם מוצץ ועוד קצת תשומת לב (חיבוק נוסף, ליטוף כשהם כבר כמט רדומים במיטתם ועוד), ברוב המקרים זו הדרך לשינה טובה ורציפה.

כיצד מאכילים שלושה תינוקות באותו הזמן? ככלל לא מאכילים את כולם יחד אלא, אחד אחרי השני. בצורה כזו, כל אחד מהתינוקות מקבל יחס אישי בזמן ההאכלה וגם ברגעים לאחר מכן. זוהי דרך נוספת בה ניתן לחזק את הקשר עם כל אחד מהילדים. כאשר נדרש להאכיל את כולם יחד, שניים מונחים על כרית הנקה והשלישי, בכסא נדנדה.

לסיכום,

החלטנו לקחת את הסיכון המחושב ולצאת לדרך עם היריון של שלישייה.
יש לבחון כל מקרה לגופו יחד עם זאת, אנחנו רוצות לומר לכל מי שחושש או מתלבט כאשר הוא מגלה כי מדובר בהיריון מרובה עוברים – אין הבדל בין טיפול בתינוק אחד לשניים או שלושה יחד. ישנם ימים קשים יותר ומשברים – דבר שהנו הגיוני וטבעי. הסוד הוא היכולת להתכונן, לנהל סדר יום קבוע וגמיש, להתמודד עם האתגרים וליהנות מהחוויה.

׳בייבי בום׳  – משודרת הערב (רביעי) אחרי החדשות בערוץ 10

 

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום