בדיקת שקיפות עורפית

השקיפות עורפית הינה בדיקת אולטראסאונד אשר מטרתה להעריך את רמת הסיכון למומים בעובר בכלל ובעיקר לתסמונת דאון. הבדיקה מתבצעת בדרך כלל בין השבועות 11+0 ועד 13+6.

 במהלך הבדיקה נמדד קפל העורף של הצוואר כך שכל עשירית מילימטר משפיעה על הערכת הסיכון למומים. המדדים הנוספים שעלולים להצביע על סיכון למומים נבחנים גם הם במסגרת הבדיקה  הנם: עצם האף של העובר וזרימת דם בכלי דם בטני (דוקטוס ונוזוס). חשוב שהבדיקה תתבצע אצל רופא מיומן המתמחה בביצוע בדיקה מסוג זה, אשר יבחר לקיים את הבדיקה באמצעות אולטרסאונד בטני, או ואגינלי.

במידה והבדיקה מתבצעת בידיו של רופא מיומן ניתן לדעת את מין העובר כבר משבוע 12+0 ואילך. ההבדל בשבועות אלו בין בנים לבנות הינו בזוית איבר המין ולא בגודלו או במיקומו. בהסתכלות על העובר מהפרופיל איבר המין נראה כשני פסים מקבילים- במידה ומדובר בעובר ממין נקבה – פסים אלו מאוזנים ואצל עוברים ממין זכר הם מאונכים.

אין צורך בהכנות מסוימות לקראת הבדיקה ואת התוצאות ניתן לקבל מיד בסיומה מהרופא שביצע את ההליך. בכדי לשפר את יכולת החיזוי של הבדיקה לתסמונת דאון ובעיות אחרות ניתן לבצע בדיקת דם בסמוך לביצוע השקיפות העורפית- בדיקת סקר ביוכימי ראשון בה נבדקים בדם האם חלבונים המופרשים מהשליה והעובר.

בדיקת שקיפות עורפית הינה בעלת משמעות רבה, כאשר מדובר בהיריון מרובה עוברים,  בו אין ערך לבדיקות הסקר. בנוסף, בתאומים זהים הבדיקה יכולה להעיד על רמת סיכון לתסמונת הקרויה TTTS בה יש מעבר דם חד כיווני מעובר אחד לשני. כמו כן שקיפות עורפית מעובה יכולה להעיד על סיכון מוגבר למומי לב ותצריך בדיקה מכוונת ללבבות העוברים בהמשך.
בעזרת ציוד האולטרא סאונד המשוכלל הקיים ביום בידי רופאים נבחרים ניתן כבר בשלב ביצוע השקיפות העורפית לבצע כעין “מיני” סקירת מערכות ולהעריך את תקינות העוברים.

ד”ר ישראל הנלדר – מומחה למיילדות, גניקולוגיה, אולטרסאונד מילדותי והיריון בסיכון
www.hendler-md.co.il

מעוניינים לשוחח עם ד”ר הנדלר? הכנסו לדף המומחים שלנו

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום