מבצע אמבטיה עם התאומים

Fotolia 84291538 XS

רחצת תינוק אחד הנה פעולה הדורשת תכנון לוגיסטי מדוקדק, כשמדובר בתאומים או שלישייה מדובר על משימה מבצעית.
ישנם מקרים בם לא מתאפשר לגייס כמות המבוגרים ככמות תינוקות ולכן, הכנו עבורכם מספר דרכים שיסייעו לצלוח את מבצע אמבטיות בצורה יעילה ובטוחה עבור כולם.

 

“בשבועות הראשונים לאחר לידה, מומלץ שהיולדת לא תעשה אמבטיות כשהיא לבדה, דבר עשוי להיות מסוכן עבורה ועבור ילדיה” ממליצה שירה קראוטהמר יועצת שינה, מדריכת הורים ואחות מוסמכת ומדגישה כי אסור, בכל שלב שהוא, ואפילו לא לשנייה אחת לעזוב תינוק לבדו באמבטיה. שיקול החשוב ביותר כשבוחר דרך למבצע אמבטיה הוא – בטיחותם של תינוקות ושל הורה.

הכנה כללית לפני שלב הרחצה באמבט

חשוב להכין מראש את כל עזרים להם תזדקקו לפני,  במהלך  ולאחר הרחצה באמבט
ראשית, וודאו שיש מים חמים 
בתקופת החורף, חממו את החדר בו תלבישו את תינוקות ואת חדר אמבטיה מראש. בקיץ, כבו את המזגן.
הכינו בגדים ואבזרים מתאימים: 
גופיות
מכנסונים
חיתול
משחת החתלה
גרביים
בגד גוף
מגבות
ויטמינים או ברזל (במידה ובחר לתת לתינוקות את ויטמין בזמן אמבטיה) 
סבון (מומלץ עם משאבת לחיצה בראשו) 
אלכוהול (לטבור בשבועות הראשון אחרי לידה) 
שטיחון מונע חלקה על רצפת חדר אמבטיה
בחרו מקום שקט ונעים בו תוכלו להאכיל את התינוקות לאחר הרחצה באמבט- במידה ותינוקות ניזונים מבקבוקים מומלץ להכין אותם לפני מועד תחילת הרחצה.

יש לתת דגש בנושא בטיחות התינוקות, במיוחד שמדובר ברחצה של שניים או שלושה יחד, גם אם המשמעות לוותר על מענה לשיחת טלפון, מענה לצלצול בדלת בזמן הרחצה והסחי דעת נוספים.

לאחר שלב הכנת ציוד דרוש בחרו אחת מדרכי הפעולה הבאה וצאו לדרך:

מקלחת משותפת

רחצה של כל התינוקות בו זמנית. כאשר מדוברים בתאומים ניתן לעשות אמבטיה יחד. רחצת שלושה תינוקות לרוב הנה בלתי אפשרית מבחינת ההתנהלות הכללית ותלויה גם בגדולו של חדר האמבטיה. כאשר מחליטים לרחוץ את הילדים באותה העת, מומלץ לבחור ב- 2 מושבי אמבטיה (מושבים בשכיבת לאחור מותאמים לתינוקות מגיל אפס) ולפרוש מזרן פעילות או מגבות על רצפה (מראש). על המזרן פרשו את הבגדים של כל ילד ואת הציוד הדרוש לכל שלבי האמבטיה ולאחר הרחצה. במידה ואין מקום פיזי, הוציאו את אחד התינוקות מהאמבטיה במטרה להניח אותו במקום בטיחותי. בשלב הבא הוציאו את התינוק שני. במידה וחדר האמבטיה מאוד קטן ועמוס באביזרים, מומלץ שלא לעשות אמבטיה יחד.

כאשר ממלאים את האמבטיה יש לשים לב שגובהם של המים לא יעלה על כמה סנטימטרים ושהקו העליו של המים לא יעבור את קוו הטבור של התינוקות. מומלץ להפשיט את התינוקות על מזרן הפעילות בתוך חדר האמבטיה, אחד אחרי השני, ולהניחם כל אחד בתורו בתוך המושבים המיועדים לכך.  חשוב שההורה יעמוד או ישב בצורה נוחה לצד האמבטיה , במקום שיאפשר לו קשר עין ואפשרות לאחוז בתינוקות במהלך הרחצה, מהרגע בו התינוקות נמצאים באמבט ועד לשלב בו שני התינוקות לבושים ומאורגנים.

מומלץ להתחיל ולרחוץ את כל אחד מהתינוקות מאזור פנים והראש. לאחר מכן כדאי לעבור על גוף כלפי מטה, תחילה אצל תינוק אחד ואז לעבור לאחר לסירוגין. הקפידו לשטוף טוב בין כפלי עור, אזור בו עשויים להצטבר לכלוכים וכתוצאה מכך היווצרות גירוי או פטרייה. בסיום – קחו מגבת (שאמורה להיות בהישג ​​יד) הניחו אותה על הכתף, הוציאו את התינוק ראשון מהאמבטיה, נגבו את גופו ואת ראשו והניחו אותו על מזרן פעילות (כל זה מבלי להתרחק או להוריד מבט מאמבטיה ומהתינוק שני). בשלב הבא, הניחו מגבת נוספת על כתף והוציאו  את התינוק שני, תוך כדי חזרה על סדר הפעולות שעשיתם לאחר שהוצאתם את התיונק הראשון מהאמבט. חייבשו היטב את התינוקות (יחד או בנפרד) הלבישו אותם, והעבירו אותם לחדרם  להמשך טכס שינה.
את סידור אמבטיה מומלץ להשאיר לזמן שתינוקות מחוץ לחדר אמבטיה, כלומר- הישן או משחקים במיטות שלהם בצורה הבטוחה.

מומלץ להמנע ככל שניתן מביצוע אמבטיה לשניים בו זמנית, אלא אם יש גורם מסייע נוסף בבית.

Fotolia 84291538 XS

רחצה לסירוגין 

רחצת כל אחד מהתינוקות ביום אחר – כשמדובר בתאומים כל אחד מתינוקות מתרחצים מידי ימים ואצל שלישיות פעם בשלושה ימים. מצב זה מתאים בעיקר לתינוקות קטנים לא זקוקה לרחצה מלאה מידי יום בשל עובדה שאינו משחקים בחול, ויכולים להסתפק מידי יום בשטיפה של פלג גופם תחתון, פניהם וידיהם. 
כאשר מטפלים בשלושה תינוקות, ניתן לקיים רחצה משותפת של שניים מתוך השלושה מידי יום. 

רחצה נפרדת

הרחצה באמבט נערכת בצורה עוקבת, כל תינוק בתורו.
גם במקרה הנ”ל מומלצת להכין מראש את כל ציוד הדרוש לאמבטיה ולשים לב, כי בזמן רחצת אחד התינוקות, השני נמצא במקום בטיחותי לדוגמא: קשור היטב בטרמפולינה אותה ניתן למקם בתוך חדר אמבטיה או בפתח חדר רחצה, בטווח ראייה של הורה או הנחתו במיטה או לול, תוך הקפדה כי  קיים מעקה בטיחות בגבוהה מספיק ושאין חפצים שיכולים לסכנו בסביבתו.

שימו לב- רחצה של כל אחד מתינוקות בנפרד עלולה לקחת זמן ולכך יש להיערך מבעוד מועד ובמסגרת לוח זמני הקיים.
מומלץ כי במהלך רחצת ילדים, ההורה יהיה נינוח, ערני ושבע.

פיצול

רחצה של כל אחד מהתינוקות בזמן אחר במהלך היום. אצל תאומים זה אומר שניתן לעשות לאחד מתינוקות האמבטיה בבוקר ולשני בצהריים או בערב. כאשר מדוברים בשלישייה, ניתן לעשות אמבטיה לאחד תינוקות בבוקר, לשני בצהריים ולשלישי בערב. בצורה זו, כל אחד מהילדים זוכה לבלות באמבטיה לבדו וגם בזמן האיכות עם ההורה.
חשוב לזכור כי את התינוקות שלא עושה אמבטיה יש להניח במקום בטיחותי.

 באופן כללי, אין חובה לעשות אמבטיה מידי יום וישנם מומחים הממליצים להימנע מרחצה יומית של התינוק בחודשי חייו ראשונים.
ככלל הקפידו לשמור על ההיגיינה והבטיחות של כל אחד מהתינוקות, גלו גמישות והחליטו מהן הדרכים נוחות לכם ביותר.

שירה קראוטהאמר – יועצת שינה, מדריכת הורים ואחות מוסמכת

www.happyparenting.co.il

מעוניינים לשוחח עם שירה? הכנסו לדף המומחים שלנו

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום

אנחנו יודעים שיש לך
כוחות על! מחסור רציני 
בשעות שינה!