התמודדות עם קשיים נפוצים במהלך ההנקה, ובמהלך הנקת תאומים ושלישייה בפרט

תהליך הנקת תינוק כרוך באתגרים לא מעטים, על אחת כמה וכמה שמדובר בהנקת שניים או שלושה תינוקות במקביל. נשים רבות מחליטות כבר בשלב ההיריון כי לא יצליחו להניק, כאשר נודע להן כי מדובר בהיריון מרובה עוברים. קיים חשש כי גופן לא ייצר חלב בכמות המספיקה לשניים או שלושה תינוקות, שהן לא תצלחנה לסנכרן בין מועדי ההנקה ובעקבות כך תאלצנה להניק כל היום. לכך מתווספים החששות מהכאב הכרוך בפטמות סדוקות, מהיווצרות גודש בחזה, מאופן התארגנות לקראת יציאה מהבית ועוד.
                                                                                                                                                                                                                 (קרדיט צילום: תהילה שרפי)

ידע הוא כוח ולכן, חשוב לקרוא, לחקור ואף להתייעץ עם אנשי מקצוע, וזאת במטרה לקבל תמונה מלאה ונכונה על הנקת תאומים או שלישייה. הדבר אפשרי ותלוי בראש ובראשונה בהכנת האישה וסביבתה, לקראת תהליך ההנקה בין אם מתקיים במקביל או בנפרד.

הכנה לקראת רגע הלידה

חשוב לנסות ולהניק את התינוקות בסמוך ללידה, גם אם הלידה הייתה כרוכה בהתערבויות כגון : אפידורל , פיטוצין , או ניתוח קיסרי . אפשר ואף רצוי לבקש מאנשי הצוות בבית החולים עזרה בתהליך.
חלק מתהליך ההנקה עשוי לכלול שאיבת חלב מהשד כפי שיפורט בהמשך. במידה והחלטתן לשאוב ,מומלץ לשכור או לקנות משאבה מתאימה ששואבת בו זמנית משני הצדדים/שדיים. אפשרות נוספת היא שילוב של תחליף חלב.

להלן רשימת הקשיים המרכזיים במהלך הנקת תאומים או שלישייה והדרכים לפתרונם:

תפוקת החלב – אמהות רבות חוששות כי לא יצליחו להניק, משום שלא יהיה להן די חלב עבור שניים או שלושה תינוקות. צפירת הרגעה – הגוף מייצר בדיוק את הכמות הדרושה להנקת תינוק אחד או יותר, בהתאם לדרישת כל תינוק.

סנכרון – כיצד ניתן להניק שניים או שלושה תינוקות, כאשר לכל אחד צרכים שונים בכלל ותחושת רעב ושובע, שלא תמיד עומדת בקנה אחד עם זו של אחיהם.
אפשרות ראשונה היא להאכיל את התינוקות יחד, באמצעות הנקה, בקבוק שאוב או שילוב של תחליף חלב. דרך אחרת היא, להאכיל את התינוקות בזה אחר זה, כך גם יתאפשר לאם לבלות זמן איכות עם כל אחד מהתינוקות. שילוב מבוגר אחראי נוסף, יקל על התהליך בכל דרך בה תבחרו.

גודש – מצב בו השד מלא חלב ובעקבות כך, קיימת תחושה של נפיחות וכאב. הרגשה זו אופיינית בדרך כלל במהלך היום השני או השלישי לאחר הלידה , כאשר החלב הבוגר מגיע וצבעו משתנה ללבן או אפור כחלחל. גודש יכול להיווצר באחד מהמצבים הבאים:
– קפיצת גדילה – התינוק גדל ומתפתח באופן משמעותי בפרק זמן מסוים, ובעקבות כך זקוק לכמות של אוכל גדולה יותר
– ויתור על אחד ממועדי ההנקה השגרתיים
– הנקה שאינה יעילה
מה עושים? שואבים! באמצעות משאבה חשמלית או ידנית – עד רמת שחרור. מומלץ לא לשאוב יתר על המידה, במטרה למנוע גודש נוסף. ניתן גם לשים כרוב או ירקות קפואים על מנת לכווץ את הצינוריות החלב.

כאבים בפטמה – בדרך כלל נובעים בתנוחה לא נכונה של התינוק בזמן ההנקה, ניסיונות חוזרים ונשנים לתפיסה נכונה של השד או חיכוך של הפטמה בחניכיים של התינוק. במקרה זה מומלץ לשנות תנוחה, להצמיד נכון יותר את התינוקות לשד או להשתמש בפטמות סיליקון לפרק זמן קצוב מאוד.

סדקים בפטמות – ככלל, חשוב להקפיד על אוורר השדיים והימנעות משימוש ברפידות הנקה, עד אשר מצבן של הפטמות טוב יותר. ניתן להשתמש במשחות המכילות לינולין טהור ומאושרות לשימוש במהלך ההנקה, או למרוח על הפטמה חלב אם.

לסיכום, במידה וזהו רצונה של האם – ניתן להניק שניים ואף שלושה תינוקות שנולדו באותו הזמן, דבר מאתגר שלעיתים נראה כמשימה בלתי אפשרית. הערכות נכונה, קבלת עזרה מהסביבה פיזית ונפשית וגם התייעצות עם אשת מקצוע, יכולים לסלול את הדרך להנקה נפלאה שיכולה להטיב עם האם והתינוקות.

נתי כפיר – דולה לאחר לידה , מדריכת הנקה מוסמכת, מדריכת עיסוי תינוקות (מטעם ארגון IAIM העולמי)

מעוניינים לשוחח עם נתי? הכנסו לדף המומחים שלנו

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום

אנחנו יודעים שיש לך
כוחות על! מחסור רציני 
בשעות שינה!