תהליך קבלת החלטות

מידי יום אנו נדרשים לקבל החלטות רבות. מהרגע שנולדים הילדים אנו עומדים בפני אתגרים חדשים ואיתם גובר גם הצורך לקבל החלטות בתחומים אליהם לא נחשפנו עד כה.
להלן שישה שלבים שינחו אותנו בקבלת ההחלטה הנכונה עבור כל אחד מאיתנו בהתאם לאופיו, מצבו וצרכיו.

שלב ראשון – הגדירו את התוצאה הרצויה

ראשית, הגידו במדויק לאן אתם רוצים להגיע ואז תכננו את הדרך לשם. לדוגמא: “לאחר הלידה, אני מעוניינת שסוג ומקום עבודתי יאפשרו לי לבלות זמן רב יותר עם הילדים שלי” \ “אני רוצה להשתכר יותר במטרה לאפשר לילדים מטפלת או גן פרטי” וכו’. זהו שלב קריטי ובסיס לקבלת ההחלטה הנכונה שתוביל לתוצאה הרצויה.

שלב שני – התייחסו לעובדות האובייקטיביות

לאחר שניסחנו את התוצאה הרצויה לנו, עלינו לברר מה הנתונים האובייקטיבים שיתמכו או שלא יאפשרו את ההתקדמות לעבר המטרה. לדוגמא: “האם אכן קיימת משרה בתחום בו אני עוסקת ניתן לעבוד מספר מוגבל של שעות או האם מקום העבודה יאפשר לי לעבוד מהבית יום אחד או יותר? האם בחברה בה אני עובדת צפויות העלאות שכר בקרוב?”

שלב שלישי – תיאור תרחישים אפשריים

בדרך כלל, קיימות מספר אופציות העומדות בפנינו ולהן מספר תרחישים אפשריים בעלי השפעה שונה על הדרך בה נלך. לדוגמא: “על מנת להעלות את רמת השכר שלי אני יכולה להתפטר ולחפש עבודה בשכר גבוה יותר במקום אחר, במטרה לבלות זמן איכות רב יותר עם הילדים עלי לעשות הסבה מקצועית או להגשים חלום ישן ולעסוק בתחום אחר”
אלו הם תרחישים אפשריים ובאופן תיאורטי יכול כל אחד מהם לקדם אותי לעבר התוצאה הרצויה.

שלב רביעי – סמכו על תחושת הבטן שלכם

כדי להיות בטוחים שלקחנו בחשבון את כל הפרמטרים התייחסו גם לאינטואיציה הטבעית. דמיינו כל אחד מהתרחישים האפשריים ואילו תחושות הוא מעלה בכם. במידה ואתפטר איך ארגיש? אם אעבוד בג’וב חלומותי אך אבלה פחות זמן עם משפחתי מה זה יגרום לי? קחו גם את חוכמת הלב בחשבון ולא רק את מה שנראה הגיוני או שנדמה שהכי נכון ורציונאלי לעשות.

שלב חמישי – בחירה

מתוך כלל האפשרויות והתרחישים שהוגדרו, בדקו איזו בחירה תוביל אתכם לתוצאה הרצויה בהתאם לאופי, לגורמים הסביבתיים ולצורך האישי שלכם.
בשלב זה אנחנו כבר יודעים מה אנחנו רוצים שיקרה, איזה תרחיש יוביל אותנו לתוצאה הרצויה, ואיך אנחנו מרגישים לגבי הבחירה שעשינו. כעת נותר לנו לנסח את בחירתנו משלב הבעיה ועד לדרך ולפתרון. לדוגמא: “ראשית אגש אל המעסיק שלי במקום העבודה הנוכחי ואערוך איתו תיאום ציפיות המותאם למצבי החדש: אבקש לעבוד יומיים מלאים עד שעה 19:00, יום נוסף אעבוד מהבית ויומיים נוספים אצא בשעה 15:00. במידה ואקבל תשובה שלילית אתחיל לחפש עבודה נוספת במקביל לעבודתי במקום הנוכחי”

שלב שישי – ביצוע

מרגע שהתקבלה החלטה שקולה מחושבת המבוססת על עובדות, היגיון ורגש, מתחיל שלב הביצוע. עלינו לגשת צעד אחר צעד ולבצע את שהחלטנו. לדוגמא: לרשום את האלמנטים החושבים לנו ביותר במסגרת פגישת תיאום הציפיות עם המעסיק מהצורך החשוב ביותר ועד לפרמטרים עליהם נוכל לוותר ואף להתייעץ. לקבוע פגישה עם הבוס. במקביל לעשות תחקיר על מקומות עבודה נוספים בהם אוכל להשתלב במידה ולא אגיע עם המעסיק לעמק השווה.

שלב שביעי – בדיקת ההחלטה שהתקבלה

במטרה לוודא שאכן קיבלנו את ההחלטה הנכונה ושאין צורך לסטות מהדרך בה בחרנו, עלינו לבחון האם ההחלטה אכן הובילה אותי לתוצאה הרצויה, ובמידה וכן, האם היא עדיין משרתת את הצרכים שלי במידה ולא השתנו. ייתכן שבמהלך הדרך התקבלה אינפורמציה חדשה, יחולו שינויים בעובדות אובייקטיביות וכדומה. אין זה אומר שטעינו בקבלת ההחלטה המקורית, אלא התקבל מידע חדש שמחזיר אותנו לשלב בו אנחנו בודקים תרחישים אפשריים ולאחריו, עושים מקצה שיפורים או שבוחרים להמשיך וללכת בדרך בה בחרנו.

תהליך קבלת ההחלטות הנ”ל חוסך מאיתנו את רוב ההתלבטויות ומקטין משמעותית את הסיכוי שנחוש חרטה, המופיעה בדרך כלל כאשר אנחנו חושבים שבחרנו בחירה מוטעית.

odeliaalex@2wins.co.il

http://www.odelia-coaching.co.il/

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום