טיפול בדלקות אוזניים חוזרות אצל תאומים

הילד שוב מגרד את האוזן, מושך בחוזקה ובוכה בזמן שכיבה למרות שזה עתה הסתיים טיפול אנטיביוטי בדלקת האוזניים.  כיצד מונעים דלקת אוזניים חוזרת? האם תופעה זו מדבקת, במיוחד כאשר מדובר בשניים או שלושה ילדים החולקים יחד צעצועים ואביזרים שונים? האם ישנן דרכי טיפול אלטרנטיביות שיכולות לעזור לפתור את הבעיה אחת ולתמיד? והאם תאומים נדבקים?

 

דלקת באוזן התיכונה הידועה בשמה הלועזי ACUTE OTITIS MEDIA הינה דלקת ויראלית או חיידקית של האוזן התיכונה שברוב המקרים מלווה את מחלת דרכי הנשימה העליונות. התופעה נפוצה בקרב תינוקות וילדים ונחשבת לאחת המחלות הזיהומיות השכיחות ביותר ברפואת הילדים. הדלקת גורמת לכאבים, חום גבוה, בחילה, הקאה ושלשול בעיקר בקרב קטנטנים.

תופעה נפוצה בגילאי 3 חודשים עד שלוש שנים

דלקות אוזניים יכולות לקרות בכל גיל יחד עם זאת, הן שכיחות בעיקר בגילאים 3 חודשים עד שלוש שנים. מעל גיל שלוש שנים ובעיקר לאחר גיל ההתבגרות, שכיחותן של דלקות האוזניים פוחתת בצורה ניכרת. במידה ודלקת האוזניים הראשונה הייתה לפני גיל חצי שנה, ייתכן שתהיה נטייה לדלקות אוזניים חוזרות.
מה גורם להתפתחות דלקת אוזניים? בגילאים צעירים מאוד ישנה נטייה מוגברת לפתח דלקות אוזניים, והסיבה לכך הינה מבנה האוזן. האוזן התיכונה הנה בעלת פתח אוורור לחלל הפה (חצוצרת אאוסטכיוס) שתפקידו לווסת את הלחצים בין האוזן התיכונה והלחץ שבחוץ. מצידה השני של האוזן התיכונה ממוקם עור התוף שאמור להיות סגור ואטום. אצל תינוקות וילדים קטנים מבנה הפתח עלול לגרום למצב בו השוואת הלחצים אינה נעשית כראוי, דבר היוצר תת לחץ באוזן. לחץ זה, גורם לשאיבה של הנוזלים מכלי הדם המצויים באזור זה לתוך חלל האוזן אשר מתמלאת בנוזל. נוזל שנשאר ללא תחלופה באותו מקום, מהווה קרקעת מזון מצוינת לחיידקים ולכן ברגע שיש זיהום בדרכי הנשימה העליונות , הוא “מתלבש” על הנוזל וגורם לדלקת. הלחץ הגובר בתוך החלל הסגור של האוזן מביא לכאבים עזים , וכן לעיתים יוצר מצב של מורסה (חלל סגור מלא במוגלה) . בחלק מהמקרים נוצר חור בעור התוף המוביל להפרשה מוגלתית מהאוזן, דבר הגורם באופן מיידי להקלה משמעותית בכאבים ולירידת חום הגוף.

דרכי הטיפול בדלקות אוזניים

80% מהילדים הסובלים מדלקות האוזניים יחלימו ללא טיפול רפואי יחד עם זאת, חשוב לטפל ולהקל על הסבל הכרוך בתופעה. אין צורך להעניק טיפול אנטיביוטי בכל מקרה ובאופן מיידי. בשלב הראשון ניתן לילד טיפול שנחלק לשניים: טיפול מקומי באוזן עצמה וטיפול כלל מערכתי, על מנת לחזק את מערכת החיסון של הגוף. הטיפול המקומי כולל טיפות אוזניים מאלחשות להורדת הכאב כמו טיפות אוטידין. בנוסף ניתן לתת תרופות שיכולות להוריד את חום הגוף כמו: אקומולי, נורופן בסירופ וכדומה.

במידה ומדובר בחום גוף גבוה או בתינוק קטן במיוחד, רוב הרופאים יעניקו טיפול אנטיביוטי על מנת שתקופת המחלה תקוצר. במקרים מסוימים כאשר החום הגבוה ממשיך והכאבים עזים, יבצע רופא אף אוזן וגרון ניקור של עור התוף במטרה לשחרר את הלחץ בתוך האוזן. התהליך הנעשה בחדר המיון, יביא להקלה מידית ויזרז את ההחלמה. הנקב עצמו נסגר תוך מספר ימים.

הבעיה העיקרית המתעוררת בשנים האחרונות הנה התפתחות עמידות של חיידקים פתוגניים (מחוללי מחלות) לתכשירים אנטיביוטיים – ובעיקר התפתחות עמידות של הפנוימוקוק שהוא החיידק השכיח שמחולל את דלקת האוזן התיכונה. שיעור העמידות של פנוימוקוק לפניצילין בארץ מגיע במקומות מסוימים ל־70%. נוסף על פניצילין פיתחו חיידקים עמידות גם לסוגים נוספים של אנטיביוטיקה. הסיבה העיקרית לעמידות החיידקים לאנטיביוטיקה היא טיפול אנטיביוטי חוזר לעיתים קרובות ולפעמים ללא צורך אמיתי.

דלקת אוזניים אינה מדבקת ואם אין מחלה וירלית אחרת שהיא מדבקת, הרי אין כל הדבקה מילד אחד למשנהו. לפיכך, ברגע שאין חום ניתן לשלוח את הילד לגן כשהוא על טיפול אנטיביוטי.

טיפול מונע

חשוב שכל הורה ידע כיצד למנוע חזרה והישנות של דלקת אוזניים באמצעות כמה דרכים מקובלות:

שימוש בחיסון – כיום קיים חיסון בשוק חיסון “פרוונר” שהינו חיסון כנגד חיידק הפנאומוקוקוס, המהווה את אחד הגורמים המרכזיים לדלקת באוזן. חיסון זה מפחית את התחלואה בצורה משמעותית בעיקר בגילאים הצעירים. במידה ומחליטים לחסן את הילדים בגיל 3 חודשים יש לתת 4 מנות של חיסון. החיסון נמצא בסל הבריאות. במקרים של דלקות חוזרות, יש המטפלים בטיפול אנטיביוטי מונע על ידי מתן אנטיביוטיקה מידי יום במינון נמוך.

המנעות ממצב של האכלה בשכיבה – יש להימנע ממתן בקבוק בשכיבה בשל הסיכון לחלות בדלקת אוזניים בפרט ובשל סכנת חנק באופן כללי.

הימנעות מעישון פסיבי של הילדים- חשוב לאפשר לילדים סביבה נקייה מעישון ככלל.

הכנסת כפתורים – ילדים הסובלים מהצטברות קבועה של נוזלים באוזן יעברו טיפול של הכנסת כפתורים. הכפתורים הינם צינוריות קטנות המוחדרות לעור התוף במטרה לאפשר ניקוז קבוע של הנוזלים מתוך האוזן, ובכך נמנעת הופעת הדלקת שוב ושוב.

הדרכת הורים – זיהוי התסמינים המעידים על התחלת המחלה הנגיפית המקדימה את דלקת האוזן התיכונה כגון: הצטננות הכוללת חום, נזלת, שיעול . במידה ותסמינים אלה מופיעים יש להקדים ולטפל בילד לפני שהמחלה תחמיר.

הומיאופתיה ודלקות אוזניים

הטיפול ההומיאופתי מטפל בבעיה מהשורש ומעודד את כושר הריפוי הטבעי של הגוף. הטיפול פועל על חיזוק מערכת החיסון, מביא להפחתת הבצקת והגודש באזור חלל הלוע ובכך מביא לפתיחת פתחי האוורור של האוזן ומונע את הצטברות הנוזלים באזור זה. הטיפול ההומיאופתי עוזר למערכות הריפוי של הילד לרפא את דלקת האוזניים, להתגבר על הנטייה לפתח דלקות אוזניים חוזרות ויכול להשפיע לחיוב על חיזוק המערכת החיסונית של הילד. לטיפול זה אין תופעות לוואי והוא נמשך מספר חודשים כשבסיומם, הילד בריא ואינו הופך להיות תלוי בטיפול זה או אחר.

ד”ר שינהר דניאל – רופא מומחה בכירורגית ילדים והומיאופת מודרני
www.drshinhar.co.il

מעוניינים לשוחח עם ד”ר שינהר? הכנסו לדף המומחים שלנו

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יש לכם מה להגיד? זה המקום